فواید قرص ال کارنیتین و نحوه مصرف آن

فواید قرص ال کارنیتین

فواید قرص ال کارنیتین و نحوه مصرف آن

قرص ال کارنیتین از محصولات مفید و محبوبی است که به عنوان یک قرص چربی سوز شناخته می‌شود، اما مزایا و عوارضی هم برای سلامتی دارد. در این مطلب از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز فواید قرص ال کارنیتین و نحوه مصرف آن را خواهیم پرداخت.

اهمیت ال کارنیتین

قرص ال کارنیتین یک ترکیب چهار تایی آمونیوم است که از اسیدهای آمینه لیزین و متیونین ساخته شده است. این ماده می‌تواند به بدن شما کمک کند تا از طریق فرایندی به نام اکسیداسیون چربی، چربی به انرژی تبدیل شود.

معمولا بدن همه کارنیتینی که به آن نیاز دارد را می‌تواند بسازد. ولی گاهی ممکن است برخی افراد دچار کمبود کارنیتین شوند. یکی از مهم‌ترین فواید قرص ال کارنیتین کاهش وزن و چربی سوزی است.

کارنیتین یکی از مواد مغذی ضروری موجود در بدن است که در حمل و نقل چربی به میتوکندری سلول به شما کمک می‌کند تا در بدن به شکل انرژی آزاد شوند. میتوکندری سلول، جایی در بدن است که چربی‌ها می‌تواند به انرژی تبدیل شوند. در واقع باید این‌گونه گفت که ال کارنیتین می‌تواند به افزایش سوختن چربی در بدن و سطح انرژی شما کمک کرده و موجب بهبود سلامت قلب و همچنین تناسب اندام شما شود.

ال کارنیتین چیست؟

ال کارنیتین یک مشتق اسید آمینه طبیعی است که اغلب به عنوان مکمل برای کاهش وزن استفاده می‌شود و ممکن است بر عملکرد مغز اثر بگذارد.

با این حال، ادعاهای مردمی درباره مکمل‌ها همیشه با علم مطابقت ندارد.

ال کارنیتین با انتقال اسیدهای چرب به میتوکندری، نقش مهمی در تولید انرژی ایفا می‌کند. میتوکندری مانند موتوری در درون سلول‌های بدن عمل می‌کند و از طریق چربی سوزی، انرژی قابل‌مصرف تولید می‌کند. بدن انسان می‌تواند با استفاده از اسیدهای آمینه‌ی لیزین و متیونین، ال کارنیتین بسازد. البته برای تولید مقادیر کافی از ال کارنیتین به ویتامین C زیادی نیز نیاز داریم.

شما می‌توانید علاوه‌ بر ال کارنیتین تولیدشده در بدن، مقادیر کمی از آن را نیز از رژیم غذایی خود با مصرف محصولات حیوانی مانند گوشت و ماهی دریافت کنید. ممکن است که گیاهخواران یا افرادی که مشکلات ژنتیکی خاصی دارند، قادر به تولید یا دریافت ال کارنیتین کافی نباشند؛ پس ال کارنیتین نوعی ماده مغذی ضروری مشروط است؛ یعنی در بعضی شرایط در بدن تولید نمی‌شود یا مقدار تولید آن کافی نیست.

انواع مختلف کارنیتین

دی کارنیتین (D-Carnitine): این شکل غیرفعال می‌تواند با جلوگیری از جذب سایر انواع مفیدتر کارنیتین، باعث کمبود کارنیتین در بدن شود.

  • استیل ال کارنیتین (Acetyl-L-Carnitine): شاید استیل ال کارنیتین که به آن ALCAR نیز گفته می‌شود، مفیدترین نوع کارنیتین برای مغز باشد. می‌توان از استیل ال کارنیتین برای درمان بیماری‌های عصبی مانند آلزایمر نیز استفاده کرد.
  • پروپیونیل ال کارنیتین (Propionyl-L-Carnitine): این نوع کارنیتین برای مشکلات مرتبط با جریان خون مانند بیماری سرخرگ محیطی (peripheral vascular disease) و فشار خون بالا مناسب است. این نوع کارنیتین از طریق تولید اکسید نیتریک (که موجب گشاد شدن رگ‌ها و افزایش جریان خون می‌شود) عمل می‌کند.
  • ال کارنیتین ال تارتارات (L-Carnitine L-Tartrate): این نوع کارنیتین به‌دلیل سرعت جذب بالای خود یکی از رایج‌ترین انواع موجود در مکمل‌های ورزشی است. این نوع کارنیتین در کاهش مشکلات ناشی از ورزش مانند درد عضلانی و ریکاوری ورزشی مفید است.
  • برای بیشتر افراد، استیل ال کارنیتین و ال کارنیتین موثرترین کارنیتین‌ها برای مصارف عمومی هستند. البته همیشه باید از نوعی از کارنیتین استفاده کنید که برای نیازها و اهداف شخصی شما مناسب باشد.

نقش ال کارنیتین در بدن

نقش اصلی فواید قرص ال کارنیتین در بدن، کمک به عملکرد میتوکندری و تولید انرژی است. ال کارنیتین به انتقال اسیدهای چرب به میتوکندری کمک می‌کند. میتوکندری جایی است که در آن این اسیدها برای تولید انرژی سوزانده می‌شوند. حدود ۹۸٪ از ذخایر ال کارنیتین بدن در ماهیچه‌ها یافت می‌شوند و مقادیر اندکی نیز در کبد و خون وجود دارند. ال کارنیتین به افزایش سلامت عمومی بدن کمک می‌کند و موجب افزایش رشد و سلامت میتوکندری که نقش مهمی در پیشگیری از بیماری و پیری سالم دارد، می‌شود. پژوهش‌های جدید مزایای احتمالی انواع مختلف کارنیتین را برای مشکلاتی مانند بیماری‌های قلبی و مغزی، نشان داده‌اند.

فواید قرص ال کارنیتین و نحوهفواید قرص ال کارنیتین برای کاهش وزن

در کنار رژیم غذایی ال کارنیتین می‌تواند کمک به کاهش وزن نماید و سبب می‌شود در دوره کاهش وزن بیشتر از میزان چربی‌های بدن کاسته شود و نه حجم عضلات!

ال کارنیتین به ویژه زمانی که با مکمل‌های امگا 3 مصرف شود تأثیر قابل توجهی بر سوزان چربی‌ها و کاهش وزن خواهد داشت.

نکته مهم

در افرادی که ال کارنیتین را برای کاهش وزن مصرف می‌کنند، خطر بروز بی‌اشتهایی عصبی وجود دارد. زیرا ال کارنیتین اشتها را کم می‌کند و حساسیت فرد به لاغر شدن می‌تواند نهایتا منجر به بی اشتهایی عصبی شده و سوء تغذیه شدید را به دنبال داشته باشد.

فواید قرص ال کارنیتین و بهبود عملکرد ورزشی

ال کارنیتین، دارای تأثیرات غیرمستقیم بر روی ورزشکاران است و معمولا زمان زیادی برای نشان دادن اثرات لازم دارد. عملکرد ال کارنیتین بر خلاف کراتین و کافئین است که به صورت مستقیم عملکرد ورزشکاران را تحت تاثیر قرار می دهند.

فواید قرص ال کارنیتین و نحوهمزایای ال کارنیتین بر روی عملکرد ورزشکاران را می‌توان به شرح زیر بیان کرد

ریکاوری: در ورزشکاران را مصرف ال کارنیتین مدت زمان ریکاوری بهبود می‌بخشد.

تأمین اکسیژن عضلانی: با مصرف ال کارنیتین اکسیژن بیشتری به عضلات می‌رسد و در نتیجه عضله‌سازی و تقویت آن‌ها بهبود پیدا می‌کند.

استقامت ورزشکار: ال کارنیتین، باعث بهبود جریان خون و اکسید نیتریک می‌شود که در نتیجه سوختن و تحلیل قدرت در عضلات را به تعویق می‌اندازد.

درد عضلانی: با مصرف ال کارنیتین، درد عضلانی بعد از ورزش کاهش پیدا می‌کند.

تولید گلبول قرمز: عامل غیرمستقیم در بهبود عملکرد ورزشکاران است که موجب بهبود خون‌رسانی و افزایش عملکرد ورزشی می‌شود.

منابع تامین فواید قرص ال کارنیتین

ال کارنیتین در بدن از ترکیب دو اسیدآمینه لیزین و متیونین ساخته می شود. سلول‌های بدن برای سنتز کارنیتین به ویتامین‌های C، B6 وB3  نیاز دارند. اما می توان آن را از منابع غذایی حیوانی مانند گوشت قرمز، لبنیات و آواکادو نیز دریافت کرد.

فواید قرص ال کارنیتین و نحوهغذاهای گیاهی منبع خوبی برای این ماده نیست. ال کارنیتین یک دارو هم است و برای درمان بیمارانی به‌کارمی‌رود که بدن آنها به اندازه کافی کارنیتین تولید نمی‌کند. اینک کاربرد آن را به‌عنوان راهی برای پیشگیری از صدماتی بررسی می‌کنند که در اثر کاربرد شیمی‌درمانی به بافت‌ها وارد می‌شود.

میزان مصرف قرص ال کارنیتین

برای فرد ۵۰ کیلویی ۱ تا ۳ گرم همراه غذا به صورت قرص و شربت هم وجود دارد. مصرف ایزومر D کارنیتین بسیار محدود و فقط تحت نظر پزشک است.

کارنیتین را طبق دستور پزشک و یا دستور زیر مصرف کنید:

  • کمبود کارنیتین در افراد بالغ: ۹۹۰ میلی‌گرم، دو یا سه بار در روز
  • درمان اثرات مصرف والپروئیک اسید: ۵۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم در روز در سه یا چهار وعده
پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها