علت رابطه ریزش مو و لاغری چیست؟

علت رابطه ریزش مو و لاغری چیست؟

علت رابطه ریزش مو و لاغری چیست؟

طی رژیم‌های سخت‌گیرانه که به هدف کم شدن سریع وزن صورت می‌گیرد، رابطه ریزش مو و لاغری بیش از هر زمان دیگری به چشم می‌آید. از دست دادن سریع وزن مخصوصا اگه با یک رژیم غیر اصولی صورت گیرد، می‌تواند باعث ریزش زیاد مو شود. در این گونه رژیم‌ها مواد مغذی مورد نیاز به بدن نمی‌رسد و همین عامل موجب ریزش مو می‌شود. بعد از یک رژیم غذایی بسیار کم کالری و از دست دادن وزن، بدن به سرعت با کمبود ویتامین مواجه می‌شود و همین عامل باعث برهم خوردن تعادل سلامتی خواهد شد.

اهمیت مو در زیبایی

مو نقشی کلیدی در زیبایی ظاهری انسان ایفا می‌کند و زیبایی آن اغلب به عنوان نیمی از زیبای کلی فرد در نظر گرفته می‌شود. برخورداری از موهایی زیبا و مهم‌تر از آن سالم چیزی است که همه افراد خواهان آن هستند.

ریزش مو و لاغری چیست؟دلیل اصلی

شاید عمده دلیل رابطه ریزش مو و لاغری را بشود کمبود منابع آهن در بدن دانست. علاوه بر آهن، کمبود سطح روی، منیزیم، پروتئین، اسیدهای چرب ضروری و ویتامین‌های B،D،A هم در این مقوله نقش دارند.

تغییراتی که در رژیم‌های غذایی به وجود می‌آید، سیکل رشد مو رو با اختلال روبه رو می‌کند و باعث می‌شود فولیکول‌های مو که در فاز رشد هستند، وارد فاز استراحت بشوند.

راهی برای پیشگیری

برای پیشگیری از ریزش مو و لاغری باید کاهش وزن تدریجی صورت بگیرد و تمامی گروه‌های غذایی اعم از نان، غلات، گوشت و حبوبات، سبزی‌ها و میوه‌ها و… درون آن باشند.

دو نکته

  1. در خیلی از افراد ریزش مو موقتی است و ۲ تا ۶ ماه طول می‌کشد و پس از بازگشت به رژیم متعادل غذایی رشد مو طبیعی می‌شود.
  2. توصیه می‌شود کاهش وزن در هفته حداکثر یک کیلو باشد و حتما از مکمل‌های ویتامین و آهن هم استفاده کنید.

پیشنهاداتی جهت جلوگیری از ریزش مو در رژیم های لاغری

همان طور که گفتیم، نرسیدن آهن به اندازه کافی به بدن می‌تواند باعث ریزش مو شود، بهترین منابع آهن در رژیم غذایی گوشت است؛ می‌توانید گوشت بدون چربی، گوشت گاو و ماهی را به برنامه غذایی خود اضافه کنید.

گردو، تخم مرغ، اسفناج، عدس، زغال اخته، مرغ و… از بهترین مواد غذایی هستند که با گنجاندن اصولی آنها در رژیم غذایی، از تاثیرات مخربی مثل ریزش مو می‌شود جلوگیری کرد.

ریزش مو و لاغری چیست؟موهای سالم با رژیم غذایی مناسب

اگر می‌خواهید موهایی سالم، شاداب و زیبا داشته باشید، باید به نوع غذاهای مصرفی توجه کنید. برای داشتن موهای سالم و زیبا و همچنین برای این‌که فولیکول‌های مو محکم‌تر باشد و بیش از حد طبیعی نریزد، باید از مواد مغذی لازم برای مو استفاده کرد.

کدام‌یک از مواد غذایی برای حفظ سلامت موها در فرآیند ریزش مو و لاغری ضروری است؟

این اولین و مهم‌ترین سوالی است که در این زمینه مطرح می‌شود. پروتئین‌هایی که به وسیله گوشت، حبوبات، لبنیات و تخم‌مرغ وارد بدن می‌شود، می‌تواند موجب تقویت فولیکول‌های مو شده، از ضعیف شدن و ریزش موها پیشگیری کند.

علاوه بر پروتئین‌ها مواد مغذی دیگری هم برای موها وجود دارد که آهن یکی از آنهاست، نقش بسیار مهمی در خون‌رسانی و اکسیژن‌رسانی بهتر به فولیکول‌های مو و در نتیجه کاهش ریزش موها ایفا می‌کند بنابراین اگر آهن به اندازه کافی در رژیم غذایی شخصی وجود نداشته باشد، با پایین آمدن میزان هموگلوبین خون، اکسیژنی که به فولیکول‌های مو می‌رسد نیز کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه فرد با ریزش مو روبه‌رو خواهد شد.

افرادی که در رژیم روزانه‌شان به میزان کافی پروتئین دریافت نمی‌کنند، موهایشان نازک می‌شود و به تدریج می‌ریزد بنابراین مصرف مواد حاوی پروتئین نه‌تنها در قدرت فولیکول‌های مو تاثیرگذار است که در ساختار بهتر موها و بهبود رنگ و شفافیت ساقه مو هم نقش دارد.

با توجه به این‌که روی در تقسیم سلول‌های فولیکول مو نقش مهمی دارد، اگر به اندازه کافی در رژیم غذایی وجود نداشته باشد، فولیکول‌های مو هم تقسیم نمی‌شود و در نتیجه موهایی که ریخته دوباره رشد نمی‌کند.

در رابطه ریزش مو و لاغری طبیعی است موها کم پشت‌تر شود. علاوه بر این موارد، آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند بتاکاروتن که در موادی مانند هویج و خرمالو وجود دارد و همین‌طور ویتامین A می‌تواند در این زمینه نقش مهمی داشته باشد.

تاثیر مصرف آهن بر رشد مو در رژیم های غذایی

آهن برای رویش مو بسیار مهم است و برعکس کمبود آهن نیز یکی از دلایل و عوامل ریزش مو می‌تواند باشد. فقر آهن برای بدن بسیار مضر است و از این رو جهت جلوگیری از آن توصیه می‌شود که هر هفته مواد غذایی دارای آهن مانند گوشت قرمز، جگر، عدس و تخم مرغ مصرف شود. در ضمن خوردن ماست همراه غذا نیز به هیچ وجه توصیه نمی‌شود چرا که این کار مانع از جذب آهن موجود در غذا به بدن می‌شود.

ریزش مو و لاغری چیست؟تاثیر مصرف روی

روی (زینک) همانند آهن و پروتئین نقش مهم و مستقیمی در ساخت و ساز فولیکول‌های مو و تقویت آن و رابطه ریزش مو و لاغری دارد. زینک از طریق مواد غذایی متعددی مانند گوشت مرغ و پرندگان، گوشت قرمز، لبنیات (به خصوص شیر و پنیر کم چرب) به راحتی تأمین می‌شود.

ریزش مو و لاغری چیست؟تاثیر ویتامین A بر ریزش مو و لاغری

ویتامین A عاملی کلیدی برای رشد مو است، چراکه به حفظ سلامت پوست و تولید چربی در فولیکول‌های مو کمک می‌کند. با این وجود سطوح بیش از حد این ویتامین نیز می‌تواند به ریزش مو منجر شود. مقدار مصرف توصیه شده روزانه ویتامین A برای مردان ۹۰۰ میکروگرم و برای زنان ۷۰۰ تا ۱۳۰۰ میکروگرم است. مصرف بیش از ۳,۰۰۰ میکروگرم از این ماده در روز موجب مسمومیت با ویتامین A می‌شود که اثر منفی بر فولیکول‌های مو دارد.

ریزش مو و لاغری چیست؟تاثیر ویتامین D برای مو

ویتامین دی که یکی از مهم‌ترین ویتامین‌ها برای سلامتی بدن و به ویژه پوست و مو است از طریق ماهی، شیر، تخم مرغ، کره، خامه، جگر، غلات و نور آفتاب جذب بدن می‌شود. البته امروزه کپسول‌ها و آمپول‌های تقویتی ویتامین D نیز در بازار دارویی موجود هستند ولی بهترین حالت مصرف ویتامین D از طریق روش‌ها و مواد غذایی طبیعی نام برده است.

ریزش مو و لاغری چیست؟فواید مصرف پروتئین برای مو

پروتئین یکی از مهم‌ترین مواد آلی برای سلامتی بدن و مو است. پروتئین در بسیاری از مواد غذایی مانند گوشت، لبنیات، تخم مرغ و حبوبات موجود است و به‌راحتی جذب بدن می‌شود. زمانی که رژیم برای لاغری می‌گیرید، باید طوری زیر نظر پزشک و یا کارشناس تغذیه برنامه غذایی خود را آغاز کنید که مصرف پروتئین به‌طور ناگهانی کاهش شدیدی نداشته باشد و به بدن فشار وارد نشود. دریافت پروتئین کافی برای رشد و بازسازی مو بسیار مهم است و کمبود آن می‌تواند منجر به ریزش و یا کاهش ساقه موها شود.

ریزش مو و لاغری چیست؟

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها