عوارض ویتامین سی در صورت مصرف بیش از حد آن چیست؟

عوارض ویتامین سی

عوارض ویتامین سی در صورت مصرف بیش از حد آن چیست؟

ویتامین سی ماده مغذی بسیار مهمی است که در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات به وفور وجود دارد.

کافی بودن این ویتامین برای حفظ یک سیستم ایمنی سالم بسیار مهم است. همچنین نقش مهمی در بهبود زخم، حفظ استخوان‌ها و افزایش عملکرد مغز دارد.

جالب است که برخی ادعا می‌کنند که مصرف مکمل‌های ویتامین سی می‌تواند مزایای بیشتری نسبت به دریافت آن از طریق مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین سی دارد.

یکی از رایج‌ترین دلایل مصرف مکمل‌های ویتامین سی این است که آنها به جلوگیری از سرماخوردگی کمک می‌کنند.

با این حال، بسیاری از مکمل‌ها حاوی مقادیر بسیار بالایی از ویتامین هستند که در برخی موارد می‌توانند عوارض جانبی نامطلوب را ایجاد کنند.

در این مقاله از داروخانه آنلاین مثبت سبز به بررسی کلی عوارض ویتامین سی و ایمنی آن می‌پردازدیم، آیا ممکن است مصرف بیش از حد ویتامین سی و مصرف دوزهای بالا عوارض جانبی بالقوه داشته باشد.

ویتامین سی محلول در آب

ویتامین سی محلول در آب است و در بدن شما ذخیره نمی‌شود

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است که به این معنی است که در آب حل می‌شود. در مقایسه با ویتامین‌های محلول در چربی، ویتامین‌های محلول در آب در بدن ذخیره نمی‌شود.

در عوض، ویتامین سی که مصرف می‌کنید، از طریق مایعات بدن به سلول‌ها و بافت بدن منتقل می‌شود و هر مقدار اضافی آن در ادرار دفع می‌شود.

از آنجا که بدن شما ویتامین C را ذخیره نمی‌کند یا آن را به تنهایی تولید نمی‌کند، مهم است که غذاهای غنی از ویتامین C در روز مصرف کنید.

با این حال، مقادیر بالایی از ویتامین C می‌تواند منجر به عوارض جانبی مانند پریشانی گوارشی و سنگ کلیه شود.

عوارض ویتامین سی به این دلیل است که اگر بدن با غلظت‌های بیشتر از حد معمول این ویتامین را بیش از حد طبیعی بچرخاند، شروع به جمع شدن می‌کند، که به طور بالقوه باعث بروز علائم بیش از حد و عوارض ویتامین سی می‌شود.

مهم است که توجه داشته باشید که برای اکثر مردم مکمل‌های ویتامین سی غیر ضروری است زیرا شما می‌توانید با خوردن غذاهای تازه، به ویژه میوه‌ها و سبزیجات، به اندازه کافی از این ویتامین دریافت کنید

عوارض ویتامین سی ناشی از مصرف زیاد می تواند علائم گوارشی ایجاد کند

شایعترین عوارض ویتامین سی ، پریشانی گوارشی است.

به طور کلی، این عوارض ویتامین سی از خوردن غذاهای حاوی ویتامین C به وجود نمی‌آید، بلکه از مصرف بیش از حد ویتامین در شکل مکمل اتفاق می‌افتد.

اگر بیش از ۲۰۰۰ میلی گرم در یک بار مصرف کنید، احتمال بیشتری دارید که علائم گوارشی را تجربه کنید. بنابراین، یک حد بالایی قابل تحمل ۲۰۰۰ میلی گرم در روز تعیین شده است.

شایع‌ترین نشانه‌های گوارشی مصرف بیش از حد ویتامین سی عبارتند از اسهال و حالت تهوع. همچنین گزارش شده است که مصرف بیش از حد این ویتامین باعث رفلاکس اسید معده می‌شود، گرچه این شواهد تایید نشده است.

اگر به علت مصرف بیش از حد ویتامین C در معرض مشکلات گوارشی هستید، به سادگی دوز مکمل مصرفی خود را کاهش دهید یا مکمل‌های ویتامین سی را کنار بگذارید.

ویتامین سی می تواند باعث افزایش بیش از حد تجمع آهن شود

ویتامین C به افزایش جذب آهن کمک می‌کند. ویتامین سی جذب آهن غیر حیوانی را آسان‌تر می‌کند که این عملکردی مهم به خصوص برای کسانی است که بیشتر آهن خود را از طریق مصرف مواد گیاهی دریافت می‌کنند.

یک مطالعه در بزرگسالان نشان داد که افزودن ۱۰۰ میلی گرم ویتامین سی به غذا جذب آهن را به میزان ۶۷ درصد افزایش داد.

با این حال بعضی از افراد که تجمع آهن در بدن آنها افزایش می یابد مثل هموکروماتوز، باید در مصرف مکمل ویتامین سی محتاط باشند. در این شرایط، مصرف بیش از حد ویتامین C ممکن است منجر به اضافه بار آهن شود که می‌تواند باعث آسیب جدی به قلب، کبد، پانکراس، تیروئید و سیستم عصبی مرکزی شود.

مصرف مکمل ها در دوزهای بالا ممکن است منجر به سنگ کلیه شود

ویتامین C اضافی از بدن به عنوان اگزالات، دفع می‌شود. اگزالات یا Oxalate معمولا از طریق ادرار خارج می‌شود. با این حال، تحت برخی شرایط، اگزالات ممکن است با مواد معدنی ارتباط برقرار کند و کریستال‌هایی ایجاد شود که می‌توانند منجر به تشکیل سنگ کلیه شوند

مصرف بیش از حد ویتامین C باعث افزایش مقدار اگزالات در ادرار می‌شود، بنابراین خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می‌دهد

چه مقدار ویتامین C بیش از حد است؟

از آنجا که ویتامین C محلول در آب است و بدن شما ظرف چند ساعت پس از مصرف آن مقدار بیش از حد آن را دفع می‌کند، تعیین مصرف بیش از حد دشوار است.

در واقع، تقریبا غیر ممکن است که شما ویتامین C را بیش از حد از رژیم غذایی خود به تنهایی دریافت کنید. در افراد سالم هر ویتامین اضافی مصرفی از طر یق مواد غذایی، بالاتر از مقدار توصیه شده روزانه به راحتی از بدن خارج می شود.

با این حال، خطر بروز مصرف بیش از حد ویتامین C در هنگام مصرف مکمل بیشتر است و در برخی موارد ممکن است بیش از حد ویتامین مصرف شود.

افرادی که شرایطی دارند که خطر ابتلا به اضافه بار آهن را افزایش می‌دهند یا مستعد ابتلا به سنگ کلیه هستند، باید در مصرف ویتامین C خود مراقب باشند.

به نظر می‌رسد تمام عوارض جانبی ویتامین C، از جمله پریشانی گوارشی و سنگ کلیه، هنگامی که مردم آن را در دوزهای بالاتر از ۲۰۰۰ میلی گرم مصرف می‌کنند، رخ می‌دهد.

اگر بخواهید یک مکمل ویتامین C مصرف کنید بهتر است انتخاب کنید که حاوی بیش از ۱۰۰٪ نیازهای روزانه شما نباشد. این مقدار ۹۰ میلی گرم در روز برای مردان و ۷۵ میلی گرم در روز برای زنان است

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها