بهترین مولتی ویتامین خارجی برای کودکان چیست؟

0 420

تغذیه یکی از مهم‌ترین ارکان برای رشد کودکان است، از مکمل‌هایی که اکثر والدین در جست و جوی آن برای دلبند خود هستند، مولتی ویتامین خارجی برای کودکان است، که در این مطلب از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز سعی در معرفی بهترین نوع آن داریم.

همان‌طور که کودکان رشد می‌کنند، مهم است که ویتامین‌ها و مواد معدنی کافی برای اطمینان از سلامتی مطلوب به دست آورند.

نیاز به انواع ویتامین برای کودکان

اکثر بچه‌ها مقدار کافی مواد مغذی را از یک رژیم متعادل دریافت می‌کنند، اما در شرایط خاص، کودکان ممکن است نیاز به مکمل ویتامین‌ها یا مواد معدنی داشته باشند.

نیازهای تغذیه‌ای برای بچه‌ها بستگی به سن، جنس، اندازه، رشد و سطح فعالیت دارد.

طبق گفته کارشناسان بهداشت، بچه‌های کوچک بین ۲ تا ۸ ساله روزانه ۱۰۰۰-۱۴۰۰ کالری نیاز دارند و در سن ۹ تا ۱۳ سالگی نیاز به ۱۴۰۰ تا ۲۶۰۰ کالری روزانه دارند که البته بسته به عوامل خاصی نظیر سطح فعالیت آنها نیز دارد.

  • کلسیم برای ۱-۳ سال ۷۰۰ میلی گرم؛ برای ۴ تا ۸ سال ۱۰۰۰ میلی گرم
  • آهن برای ۱-۳ سال ۷ میلی گرم؛ برای ۴ تا ۸ سال ۱۰ میلی گرم
  • ویتامین A برای ۱-۳ سال ۳۰۰ میکروگرم؛ برای ۴ تا ۸ سال ۴۰۰ میکروگرم
  • ویتامین B12 برای ۱-۳ سال ۰٫۹ میکروگرم؛ برای ۴ تا ۸ سال ۱٫۲ میکروگرم
  • ویتامین C برای ۱-۳ سال ۱۵ میلی گرم؛ برای ۴ تا ۸ سال ۲۵ میلی گرم
  • ویتامین D برای ۱-۳ سال ۱۵ میکروگرم؛ برای ۴ تا ۸ سال ۱۵ میکروگرم

در حالی که مواد مغذی بالا بعضی از رایج‌ترین بحث‌ها هستند، آنها تنها موادی نیستند که کودکان نیاز دارند.

بچه‌ها نیاز به مقداری از هر ویتامین و مواد معدنی برای رشد و سلامت مناسب در روز دارند، اما مقادیر دقیق آنها از نظر سن متفاوت است.

بهترین مولتی ویتامین خارجی برای کودکان

آیا بچه ها نیازهای غذایی مختلفی نسبت به بزرگسالان دارند؟

بچه ها نیاز به مواد مغذی مشابه با بزرگسالان دارند، اما معمولا در مقادیر کمتر!

همانطور که بچه‌ها رشد می کنند، برای آنها مقدار کافی مواد مغذی مفید مانند کلسیم و ویتامین D برای رشد بهتر استخوان ها موردنیاز است.

علاوه بر این، آهن، روی، ید، کولین، ویتامین A و B12  برای رشد مغز در اوایل زندگی حیاتی هستند.

بنابراین، اگرچه ممکن است بچه ها در مقایسه با بزرگسالان مقدار کمی از ویتامین‌ها و مواد معدنی را به مقدار لازم نیاز داشته باشند، اما همچنان نیاز به برخی مواد لازم و ضروری است.

آیا نیازی به مصرف مولتی ویتامین خارجی برای کودکان است؟

به طور کلی، بچه‌هایی که یک رژیم غذایی سالم می‌خورند، نیازی به مولتی ویتامین خارجی برای کودکان ندارند.

با این حال، نوزادان نیازهای غذایی مختلفی نسبت به کودکان دارند و ممکن است نیاز به مکمل‌های خاصی مانند ویتامین D برای نوزادان شیرخوار وجود دارد.

تحقیقات نشان می‌دهند که بچه‌ها می‌توانند انواع میوه‌ها، سبزیجات، غلات، لبنیات و پروتئین را برای دریافت تغذیه مناسب مصرف کنند.

این غذاها حاوی تمام مواد مغذی ضروری برای رشد مناسب است.

به طور کلی، بچه‌هایی که یک رژیم متعادل که شامل تمام گروه‌های غذایی هستند را مصرف می‌کنند، معمولا نیازی به مولتی ویتامین خارجی برای کودکان ندارند.

زمانی که مولتی ویتامین خارجی برای کودکان موردنیاز است

حتی اگر بیشتر بچه‌هایی که یک رژیم غذایی سالم می‌خورند نیازی به مولتی ویتامین خارجی برای کودکان ندارند، شرایط خاص ممکن است این نیاز را مهیا سازد.

برخی از مولتی ویتامین خارجی برای کودکان ممکن است برای بچه‌هایی که در معرض خطر کمبود هستند، لازم باشد اگر:

  • رژیم گیاهخواری یا وگان را دنبال می‌کنید
  • شرایطی که بر جذب یا افزایش نیاز به مواد مغذی مانند بیماری سلیاک، سرطان، فیبروز کیستیک یا بیماری التهابی روده (IBD) تأثیر می‌گذارد.
  • داشتن سابقه جراحی که روده یا معده را تحت تأثیر قرار داده است.

به ویژه، بچه‌هایی که رژیم‌های غذایی گیاهی را مصرف می‌کنند ممکن است در معرض خطر کمبود کلسیم، آهن، روی و ویتامین‌های B12 و D قرار داشته باشند، به خصوص اگر آنها لبنیات را مصرف نمی‌کنند.

رژیم‌های غذایی وگان ممکن است برای کودکان خطرناک باشد، چراکه مواد مغذی خاص مانند ویتامین B12 که به طور طبیعی در غذاهای حیوانی یافت می‌شوند، از مکمل‌ها یا غذاهای غنی شده جایگزین نمی‌شوند.

عدم جایگزینی این مواد مغذی در رژیم‌های غذایی کودکان می‌تواند منجر به عواقب جدی مانند رشد غیرطبیعی و تأخیر رشد شود.

کودکان مبتلا به بیماری‌های روده‌ای سلیاک یا التهابی ممکن است مشکل جذب چندین ویتامین و مواد معدنی، به خصوص آهن، روی و ویتامین D داشته باشند. به این دلیل که این بیماری‌ها باعث آسیب به مناطق روده می‌شود که مواد مغذی را جذب می‌کنند.

از سوی دیگر، کودکان مبتلا به فیبروز کیستی مشکل جذب چربی را دارند و بنابراین ممکن است ویتامین A، D، E و K محلول در چربی را جذب نکنند.

علاوه بر این، کودکان مبتلا به سرطان و سایر بیماری‌هایی که باعث افزایش نیاز به مواد مغذی می‌شوند، ممکن است مکمل‌های خاصی مانند مولتی ویتامین خارجی برای کودکان را برای جلوگیری از سوء تغذیه مرتبط با بیماری نیاز داشته باشند.

بهترین مولتی ویتامین خارجی برای کودکان

ویتامین های موجود در مولتی ویتامین خارجی برای کودکان

ویتامین A؛ کودکان برای داشتن بینایی خوب بخصوص در شب‌ها و تشخیص رنگ‌ها به این ویتامین نیاز دارند. این ویتامین همچنین سیستم ایمنی بدن آنها را قوی می‌کند.

ویتامین  C

کمک به حفظ سلامت لثه، تقویت رگ‌های خونی، کاهش کبودی و کمک به درمان آن، بهبود سیستم ایمنی، جلوگیری از عفونت‌ها.

ویتامین D

برای داشتن استخوان‌ها و دندان‌های محکم کودکان به ویتامین D نیاز دارند. ویتامین D به جذب کلسیم مورد نیاز برای ساخت استخوان توسط بدن کمک می‌کند.

ویتامین  E

محدود کردن تولید رادیکال‌های آزاد که باعث آسیب به سلول‌ها می‌شوند. ضروری برای ایمنی بدن، بازسازی DNA و دیگر فرآیندهای سوخت‌وساز.

آهن

آهن به پمپاژ خون در بدن کمک می‌کند. آهن در بخشی از سلول‌های قرمز خون که اکسیژن را در بدن حمل می‌کند قرار دارند.

پتاسیم

تقریبا تمام سلول‌ها و اعضای بدن برای عملکرد صحیح به آن نیاز دارند. پتاسیم همچنین برای فشارخون، حفظ ضربان قلب و عملکرد ماهیچه‌های کودکان مورد نیاز است.

منیزیم

منیزیم یکی از بلاک‌های ساخت سلول را تشکیل می‌دهد و همچنین در تولید انرژی استفاده می‌شود. رژیم غذایی سرشار از منیزیم می‌تواند موجب شود در بزرگسالی، کودک قلب قوی داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.