قرص لیورمد قرص لیورمد

فواید ال آرژنین برای بدن چیست؟

خواص ال آرژنین در بدنسازی و حفظ سلامت بدن


1 3030

در بدن انسان آمینو اسیدهای بسیاری وجود دارد که هر یک از آنها در ساختمان پروتئین نقش دارند. یکی از مهم‌ترین این اسیدهای آمینه “ال آرژنین” نام دارد. بدن انسان از پروتئین برای کمک به عضله‌سازی و همچنین بازسازی بافت‌ها استفاده می‌کند. در این مقاله با فواید ال آرژنین بیشتر آشنا شده و اهمیت تامین آن برای بدن را متوجه خواهید شد.

برای آگاهی از قیمت قرص ال آرژنین همین حالا روی لینک ارائه شده کلیک کرده و وارد داروخانه آنلاین مثبت سبز شوید.

ال آرژنین چیست ؟

آرژنین در بدن انسان در شمار اسید آمینه‌های نیمه ضروری قرار می‌گیرد. همان‌طور که اشاره کردیم ساخت پروتئین یکی از مهم‌ترین عملکردهای ال آرژنین در بدن است. یکی دیگر از کارهایی که ال آرژنین انجام می‌دهد، آزاد کردن اکسید نیتریک در بدن به حساب می‌آید. اکسید نیتریک باعث گشاد شدن رگ‌های خونی شده و سبب می‌شود تا جریان خون با سهولت بیشتری در بدن به راه افتد. ال آرژنین به طور طبیعی در بدن انسان تولید می‌شود و همچنین از طریق مصرف منابع غذایی ال آرژنین مثل گوشت قرمز، ماهی، لبنیات و تخم مرغ نیز قابل تامین کردن است. عوامل مختلفی ممکن است سبب شوند تا ال آرژنین مورد نیاز بدن از مقداری که در بدن تولید می‌شود، بیشتر شود. در این موارد باید مکمل ال آرژنین مورد استفاده قرار گیرد.

فواید ال آرژنین

مهم‌ترین مزایایی که ال آرژنین برای بدن دارد به شرح زیر است:

کمک به ساخت عضلات

ال آرژنین نوعی اسید آمینه است و در ساخت پروتئین نقش دارد. عضلات برای رشد و تقویت به پروتئین نیاز دارند. اسیدهای آمینه در واقع سازنده ساختار پروتئین هستند. به همین دلیل است که بسیاری از ورزشکاران از فواید ال آرژنین در بدنسازی بهره گرفته و عضلات خود را پرورش می‌دهند. مصرف مکمل ال آرژنین همچنین متابولیسم چربی‌ها را افزایش داده و به کاهش وزن کمک می‌کند. افزایش استقامت عضلات نیز از دیگر مزایای مصرف ال آرژنین برای ورزشکاران است.

 مکمل ال آرژنین

افزایش ترشح هورمون رشد در بدن

یکی دیگر از فواید ال آرژنین این است که مصرف آن سبب افزایش ترشح هورمون رشد در بدن می‌شود. به همین دلیل است که در برخی موارد از قرص ال آرژنین برای افزایش قد کودکان و نوجوانان استفاده می‌شود. مکانیسم اثر به این شکل است که با خوردن ال آرژنین هورمون رشد در بدن بیشتر شده و کودک می‌تواند وزن و قد مطلوب‌تری داشته باشد. البته توصیه می‌کنیم که برای اطفال ال آرژنین حتما زیر نظر پزشک استفاده شود تا مقدار دقیق مصرف نیز مشخص باشد.

کمک به افزایش سلامت قلب

ال آرژنین تولید اکسید نیتریک در بدن را افزایش می‌دهد. اکسید نیتریک با گشاد کردن رگ‌های خونی سبب بهبود گردش خون می‌شود. در این صورت ممکن است فشار خون در بدن کاهش یابد و در حفظ سلامت قلب نیز موثر باشد. به همین دلیل به منظور درمان بیماری‌های قلبی در بعضی از موارد با تجویز پزشک می‌توان از ال آرژنین استفاده نمود.

درمان اختلال نعوظ در مردان

یکی دیگر از فواید ال آرژنین کمک به بهبود اختلال نعوظ در آقایان است. ال آرژنین از این جهت ممکن است قوای جنسی مردان را افزایش دهد که با تولید اکسید نیتریک به گشاد شدن رگ‌های خونی کمک می‌کند. وقتی جریان خون در آلت تناسلی بهبود یابد، نعوظ با سهولت بیشتری انجام خواهد گرفت. معمولا اختلال نعوظ اگر خفیف یا متوسط باشد با استفاده از ال آرژنین قابل درمان است. در بسیاری از موارد نیز ال آرژنین را در کنار دیگر داروها یا مکمل‌ها تجویز می‌کنند تا به رفع اختلال نعوظ کمک شود.

تسریع بهبود زخم‌ ها

ال آرژنین با تولید اکسید نیتریک جریان خون در قسمت زخم شده بدن را افزایش داده و اکسیژن‌رسانی را نیز بهبود می‌بخشد. در این صورت کلاژن‌سازی در بدن بیشتر شده و التهاب ناشی از زخم‌ها نیز کاهش می‌یابد. به این ترتیب شاهد تسریع روند بهبود زخم‌ها خواهیم بود. حتی برای درمان سوختگی‌ها نیز می‌توان از ال آرژنین بهره گرفت.

کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت

مطالعات نشان می‌دهند که آرژنین سوزاندن گلوکز را تا ۴۰% در بدن بهبود می‌بخشد. به این طریق مقدار قند خون در بدن کاهش می‌یابد. با این حال این سخن به این معنا نیست که افراد دیابتی بدون مشورت با پزشک می‌توانند از مکمل ال آرژنین استفاده کنند. در این مورد حتما باید نظر پزشک را جویا شد.

دیگر فواید ال آرژنین چیست ؟

در مورد برخی از خواص ال آرژنین نیاز است تا مطالعات بیشتری صورت گیرد. از آن جمله به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • بهبود جریان خون
 • کاهش اضطراب و استرس
 • درمان سوختگی
 • بهبود عملکرد کلیه در افراد مبتلا به نارسایی قلبی
 • کاهش التهاب دستگاه گوارش در کودکان نارس

ال آرژنین ممکن است بسیاری مزایای دیگر نیز داشته باشد که در مورد هر یک از آنها پژوهش‌های بیشتری نیاز است. بنابراین خودسرانه به منظور بهبود مشکلات سلامتی خود از این مکمل استفاده نکنید زیرا ممکن است با مصرف نادرست دچار عوارض جانبی شوید.

غنی ترین منابع ال آرژنین

برای اینکه سطوح ال آرژنین در بدن را در حد مطلوب نگه دارید، بهتر است از غذاهای پرپروتئین استفاده کنید. به این منظور می‌توانید از گوشت قرمز (گوشت گاو یا گوسفند)، سینه مرغ و بوقلمون و محصولات لبنی استفاده نمایید. اگر گیاه‌خوار هستید و گوشت نمی‌خورید می‌توانید مواد غذایی همچون عدس، نخود، بادام زمینی، دانه کدو تنبل و سویا را در رژیم غذایی خود مورد استفاده قرار دهید. کمبود ال آرژنین در بدن را با خوردن قرص ال آرژنین نیز می‌توان جبران نمود.

 منابع ال آرژنین

عوارض مصرف ال آرژنین

پس از توضیح در مورد فواید ال آرژنین بهتر است با عوارض این مکمل نیز آشنا شوید. مهم‌ترین عوارض مصرف ال آرژنین که عموما با مصرف بیش از حد آن ایجاد می‌شود، عبارتند از:

 • نقرس
 • نفخ
 • درد شکم و مشکلات گوارشی
 • التهاب راه‌های تنفسی
 • کاهش فشار خون
 • اسهال
 • اختلالات خونی
 • آلرژی
 • تشدید علائم آسم

مقدار و طریقه مصرف ال آرژنین

در واقع باید ببینید به چه علتی قصد استفاده از ال آرژنین را دارید تا مقدار و نحوه مصرف آن برای شما مشخص شود. به عنوان مثال جهت افزایش عملکرد ورزشی معمولا توصیه می‌شود که ۳ بار در روز که ۲ نوبت از آن قبل و بعد از تمرینات است، حتما ال آرژنین مورد بسیار قرار گیرد. خوشبختانه ال آرژنین اغلب حتی در دوزهای بالا نیز بدون عوارض و کاملا ایمن است. به طور معمول توصیه می‌شود که ۴ تا ۶ گرم ال آرژنین در طول روز استفاده شود. البته مقادیر بالاتر نیز بدون ایراد است به شرط آنکه تحت نظارت پزشک مورد مصرف قرار گیرد.

کلام آخر

فواید ال آرژنین از ۲ جهت قابل بررسی است. اول آنکه این اسید آمینه به ساخت پروتئین و عضله‌سازی کمک می‌کند و دوم آنکه منجر به آزاد شدن اکسید نیتریک در بدن خواهد شد. چنانچه شرح دادیم اکسید نیتریک به بهبود جریان خون در بدن کمک کرده و با کاهش فشار خون در حفظ سلامت قلب نیز موثر است. آیا شما تاکنون از مکمل ال آرژنین استفاده کرده‌اید؟ به چه منظور این مکمل را مورد استفاده قرار داده‌اید؟

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۳ میانگین: ۴]
منبع Medicalnewstoday

پست های مرتبط

1 نظر
 1. alieliot می گوید

  عالی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :