مزایای مدیتیشن مبتنی بر علم

۱۹

مزایای مدیتیشن را بشناسید

محبوبیت مدیتیشن در سال‌های اخیر در سرتاسر دنیا در حال افزایش است، زیرا مردم بیشتر مزایای آن را کشف می‌کنند. مدیتیشن یک فرآیند عادت آمیز تمرکز ذهن شما است تا تمرکز و هدایت افکار شما را تغییر دهد. شما می‌توانید از آن برای افزایش آگاهی از خود و محیط اطراف خود استفاده کنید. بسیاری از مردم به عنوان یک راه برای کاهش استرس و تمرکز، از مزایای مدیتیشن بهره می‌برند.

مردم همچنین از این تمرین برای ایجاد عادات و احساسات مفید مانند نظم و تفکرات مثبت، خود، داشتن الگوهای خواب سالم و حتی افزایش تحمل درد استفاده می‌کنند.

در این مقاله از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز ۱۲ مزایای سلامت مدیتیشن را با هم بررسی خواهیم نمود.

از مزایای مدیتیشن مهارت در کنترل استرس را می توان نام برد

استرس، آمیگدالای مغزتان را تحریک می‌کند؛ آمیگدالا در بخش قدامی مغز است که مربوط به ترس و هیجان بوده و عملکرد اصلی آن کمک به بقاست. استرس زیاد می‌تواند محرکی باشد که باعث گردد آمیگدالا وارد فعالیت شود و همین زمان است که فرد اصطلاحا اختیار از دست می‌دهد و دچار احساسات گیج کننده و آشفته‌ کننده‌ای چون ترس یا خشم می‌شود.

مزایای مدیتیشن مبتنی بر علموقتی در چنین حس و حالی هستید، سایر قسمت‌های مهم مغز مانند قشر پیش پیشانی غیر فعال می‌شود. قشر پیش پیشانی بخشی از مغز است که می‌تواند فعالیت‌های فکری در سطح بالاتر انجام دهد مانند تصمیم گیری، خویش آگاهی، همدردی و پایبندی اخلاقی. آمیگدالا در تفکر منطقی در شرایط دشوارتر طی زندگی روزمره چندان عالی عمل نمی‌کند، اما مدیتیشن می‌تواند کمک کند با خروج از این وضعیت و برگشتن به زمان حال، قدرت این را پیدا کنید که به استرس واکنش بهتری نشان بدهید.

به طور کلی کاهش استرس یکی از رایج‌ترین دلایلی است که مردم در حال مدیتیشن هستند. به طور معمول، استرس ذهنی و فیزیکی باعث افزایش سطح هورمون استرس کورتیزول می‌شود. این باعثمی‌شود بسیاری از اثرات مضر استرس، مانند انتشار مواد شیمیایی به نام التهاب به نام سیتوکین ها افزایش یابد.

این اثرات می‌تواند خواب را مختل کرده و افسردگی و اضطراب را افزایش می‌دهد، فشار خون را افزایش می‌دهد و باعث خستگی و تفکرات منفی می‌شود.

در یک مطالعه هشت هفته‌ای، سبک مراقبه به نام “مراقبه ذهن آگاهی” پاسخ التهابی ناشی از استرس با کاهش روبه رو بوده است.

مطالعه دیگری بر روی حدود ۱۳۰۰ بزرگسال نشان داد که مدیتیشن می‌تواند باعث کاهش استرس شود. تحقیقات نشان داده است که مدیتیشن همچنین ممکن است نشانه‌هایی از شرایط مرتبط با استرس را بهبود بخشد. مانند علائم اختلالات اضطرابی مثل فوبیاها، اضطراب اجتماعی، افکار پارانویید، رفتارهای وسواس فکری و حملات هراس را کاهش می‌دهد.

مدیتیشن همچنین می‌تواند به کنترل اضطراب مرتبط با شغل در محیط‌های کار فشار بالا کمک کند. یک مطالعه نشان داد که یک برنامه مراقبه باعث کاهش اضطراب در گروه پرستاران می‌شود.

 

ترویج سلامت احساس از مزایای مدیتیشن

بعضی از انواع مدیتیشن می‌توانند منجر به بهبود تصویر شخصی و چشم انداز مثبت‌تر در زندگی شوند.

در یک مطالعه هجده داوطلب به مدت سه سال مدیتیشن را انجام دادند. این مطالعه نشان داد که شرکت کنندگان کاهش چشمگیر افسردگی در درازمدت را تجربه کردند.

مواد شیمیایی التهابی به نام سیتوکین ها، که در پاسخ به استرس آزاد می‌شوند، می‌توانند بر خلق و خوی فرد تأثیر بگذارند و منجر به افسردگی شوند. بررسی چندین مطالعه نشان می‌دهد که مراقبه می‌تواند افسردگی را با کاهش این مواد التهابی کاهش دهد.

 

افزایش خودآگاهی

برخی از اشکال مراقبه ممکن است به شما در درک قوی‌تری از خود کمک کنند تا بتوانید به بهترین شکل خودتان را نشان دهید.

به عنوان مثال، مدیتیشن خودآموزی به صراحت به دنبال کمک به شما در درک بیشتر از خود و ایجاد ارتباط با افراد اطراف شماست.

اشکال دیگر به شما می‌آموزد تا اندیشه‌هایی را که ممکن است مضر باشد یا خودتان شکست بخورید، به رسمیت بشناسید. این ایده این است که وقتی شما آگاهی بیشتری از عادت‌های فکری خود کسب می‌کنید، می‌توانید آنها را به سوی الگوهای سازنده‌تر هدایت کنید.

مطالعه بر روی ۲۱ زن مبتلا به سرطان پستان نشان داد که وقتی که آنها در یک برنامه تای چی شرکت کردند، اعتماد به نفس بیشتری در خود احساس می‌کردند.

 

کاهش عدم تمرکز

تمرکز توجه در مدیتیشن بسیار قابل درک می‌باشد. تمرینات مدیتیشن کمک می‌کند تا قدرت و استقامت توجه شما افزایش یابد.

به عنوان مثال، یک مطالعه در مورد اثرات یک دوره مراقبه ۷ هفته‌ای نشان داد که تمرکز حواس در این افراد به میزان زیادی افزایش داشته است.

تمام چین و چروک‌هایی که روی سطح بیرونی مغز هست برای این به وجود آمده‌اند تا سرعت ارتباطات سلولی مغز را افزایش دهند. از آنجایی که مغز در درون جمجمه فضایی برای بزرگ‌تر شدن ندارد، با تشکیل چین خوردگی‌ها، توان عملکرد خود را افزایش می‌دهد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد افرادی که سابقه مدیتیشن منظم دارند در مقایسه با افرادی که مدیتیشن نمی‌کنند، چین خوردگی‌های مغزشان بیشتر است. هر چه بیشتر مدیتیشن کنید، مغزتان سریع‌تر و مؤثرتر می‌تواند اطلاعات را پردازش کند که مخصوصاً زمان‌هایی که نیاز به تفکر سریع دارید مفید است.

 

غلبه بر غم و اندوه

تحقیقات نشان داده که مدیتیشن به اندازه داروهای ضد افسردگی موثر هست. در یک بررسی معلوم شد افراد بعد از چهار ماه مدیتیشن احساس می‌کردند می‌توانند مصرف داروهای ضد افسردگی را متوقف کنند. حتی اگر شما دچار افسردگی بالینی نباشید باز هم مدیتیشن به شما کمک می‌کند زمان‌هایی که غمگین و اندوهگین هستید، حال‌تان را بهتر کنید.

 

کاهش فشار خون

مشخص شده افرادی که به صورت مداوم مدیتیشن می کنند، از سطح استرس پایین تری برخوردار هستند و دلیل اصلی آن نیز سطح پایین هورمون های مرتبط با استرس است. این هورمون ها در صورت افزایش به تورم بدن و سایر مشکلات جسمانی از قبیل افزایش فشار خون می انجامند.

 

کاهش آلزایمر

مدیتیشن می‌تواند کاهش حافظه مربوط به افزایش سن در افراد سالمند را به میزان چشمگیری کاهش دهد.

بررسی ۱۲ مطالعه نشان داد که سبک‌های مدیتیشن چندگانه، توجه، حافظه و سرعت ذهنی در داوطلبان سالخورده را افزایش داده است. علاوه بر مبارزه با از دست دادن حافظه ناشی افزایش سن، مراقبه می‌تواند حداقل بخشی از حافظه را در بیماران مبتلا به زوال عقل بهبود بخشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.