چگونه حافظه قوی داشته باشیم؟

۳۴

راه هایی برای داشتن حافظه قوی

حافظه قوی بستگی به سلامت تن و سلامت مغز شما داره. اگه شما در انتظار یه امتحان مهم هستید، شاید برای شما بیش از هر فرد دیگه ای داشتن حافظه ای قوی اهمیت داشته باشه، اما باید بدونیم که تمرین دادن به مغز و حافظه یکی از کارهایی است که باید به صورت روتین و دائمی انجام بشه تا شما در هر سنی بتویند حافظه بهتر و کارآمدتری داشته باشید.

چند نکته برای تقویت قدرت حافظه و مغز در هر سنی:

چگونه حافظه قوی داشته باشیم؟

مغز انسان دارای توانایی شگفت آور در انطباق و تغییر هست، حتی در سنین پیری هم این قابلیت وجود داره، این توانایی به عنوان نوروپلاستی شناخته می شه.

با تحریک درست، مغز شما می تونه مسیرهای عصبی جدید ایجاد کنه، ارتباطات موجود رو تغییر بده و با تغییرات هماهنگ به هر چیزی واکنش نشون بده.

چیزی به عنوان “حافظه بد” وجود نداره و هر کسی می تونه حافظه خودش رو بهبود ببخشه، تا زمانی که با از دست دادن حافظه شما یک بیمار تشخیص داده بشید.

تمرین شماره یک:

برای داشتن حافظه قوی تصاویر عجیب و ادغام شده درست کنید، شاید احمقانه به نظر بیاد ولی این تجسم این تصاویر به شدت می تونه ذهن شما رو ورزش بده. می تونید خودتون رو در یه لباس خیلی رسمی در سمت رئیس جمهور کشورتون تجسم کنید که در آب افتاده و اطرافش رو خوک های خندان پر کردن و…

این مثال های تلفیقی به شما اجازه میده که ذهن پویاتری داشته باشید. پس دائما در حال تجسم تصویرهای مختلف در ذهن باشید. می تونید با یه تیر دو نشون بزنید و به آرزوها و رویاهاتون فکر کنید. لباس، خونه و ماشین موردعلاقتون رو تجسم کنید.

تمرین شماره دو:

تکنیک خردکن رو استفاده کنید، به عنوان مثال برای حفظ کردن شماره دانشجویی خود عدد 127523 رو خرد کنید. 12 پلاک خونه خواهرتون، 75 سن مادربزرگ همسر شماست و 23 شماره پیراهن بازیکن مورعلاقه تونه. با هر روشی سعی کنید چند عدد رو به خاطره ای ربط بدید تا با این کار هیچ وقت اون عدد رو فراموش نکنید.

تمرین شماره سه:

چگونه حافظه قوی داشته باشیم؟

لیست تهیه کنید. هرچی که لازمه بخرید یا انجام بدید رو بنویسید تا در ذهنتون هم مرتب بشن. به طور مثال فکر کنید که قراره آخر هفته چند تا مهمون به خونتون دعوت کنید.

می تونید تمام کارهای لازم از مرتب کردن خونه تا خرید یه سرویس جدید رومیزی و حتی بیرون اوردن یخ از فریزر چند دقیقه قبل از ورود مهمون ها رو بر روی کاغذ در ستون های مختلف بنویسید.

با نوشتن ذهن شما نظم می گیره و هیچ نکته ای هم از قلم نمی افته.

تمرین شماره چهار:

استفاده از قافیه ها حتی استفاده از انواع قافیه های رایج و احمقانه می تونه به شما در یادگیری اطلاعات اولیه و داشتن حافظه قوی کمک کنه، می تونید یه شعر خنده دار برای خودتون در ذهن قرار بدید. این مثال رو در حفظ کردن قواعد صرف و نحو عربی خیلی از ما در مدرسه، اکثر ما به یاد داریم.

تمرین شماره پنج:

از کلمات اختصاری استفاده کنید. به عنوان مثال وقتی قراره 10 مورد رو به خاطر بسپارید، میتونید حروف اول این 10 کلمه رو به هم بچسبونید و اون کلمه 10 حرفی رو در ذهن بسپارید.

مجله مثبت سبز

یکی از منابع معتبر که مقاله فوق از مفهوم آن اقتباس گرفته شده، wikihow می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.