طریقه مصرف مکمل آمینو اسید

۳,۷۰۱

نه تنها طریقه مصرف مکمل آمینو اسید بلکه راه و روش مصرف همه مکمل‌ها برای عموم به ویژه ورزشکاران از اهمیت بالایی برخوردار است. در حقیقت هدف از مصرف مکمل‌ها بهره‌مند شدن از نتایج مطلوب است، پس اهمیت دارد که کی و چه وقت از انواع مکمل‌ها استفاده نماییم که تداخلی با یکدیگر نداشته و نتیجه مثبت را به همراه داشته باشد.

در این مقاله از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز طریقه مصرف مکمل آمینو اسید رو پیگیر می‌شویم و در مقالات آتی به الباقی طرق مصرف سایر مکمل‌ها خواهیم پرداخت.

طریقه مصرف مکمل آمینو

مکمل آمینواسید در ورزشکاران حرفه‌ای بدنسازی و ورزش‌های سخت بسیار محبوب است. این مکمل به‌صورت قرص آمینواسید و پودر و ژله و به‌صورت مایع به عنوان مکمل ورزشی به فروش می‌رسد.

برای مقدار مصرف آمینو بهتر است با توجه به مشخصات مارک محصولی که خریداری کردید با پزشک یا مربی ورزشی خود مشورت کنید. از مصرف روزانه بین ۴ تا ۱۲ عدد قرص متغیر است.

مهم‌ترین ساختار پروتئین‌ها را اسیدهای آمینه تشکیل می‌دهند که تفاوت عمده آن‌ها با دسته کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها در وجود عنصر نیتروژن در ساختار سلولی آمینو اسیدها علاوه بر سه عنصر کربن؛ هیدروژن و اکسیژن است.

دانشمندان طی سال‌های مختلف حدودا ۲۰ اسید آمینه اصلی را کشف و نام گذاری کرده‌اند و این اسیدهای آمینه را به دو دسته ضروری و غیر ضروری تقسیم بندی کرده‌اند.

مکمل‌های آمینو اسید، از آنجایی که ۳۵ درصد از توده عضلانی بدن را آمینواسیدهای شاخه دار می‌سازند و برای رشد مولکولی باید حضور داشته باشند بسیار با اهمیت بوده و از طرفی مولکول های پروتئین از آمینو اسیدها تشکیل شده و هر آمینو اسید از یک قسمت نیتروژن و یک چارچوب کربنی نیز ساخته شده است.

طریقه مصرف مکمل آمینو

در حالت کلی مصرف مکمل آمینو اسید طیف گسترده‌ای از مکمل‌های ورزشی را شامل می‌شوند، که در اینجا مهم‌ترین آنها که از نوع آمینو اسید لازم و ضروری برای ورزشکاران هستند، را نام می‌بریم، که عبارت است از ایزولوسین، لوسین، لیزین، میتونین، فنیل آلانین، ترئونین، تریپتوفان، والین، گلوتامین، تورین، آلانین و آرژنین. که بهترین راه مصرف بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب و به هنگام صبح به تعداد ۲ عدد، قبل از تمرین ۲ عدد دیگر و همچنین بعد از تمرین ۳ عدد و در آخر در پایان روز و به هنگام خواب شبانه ۳ عدد مصرف کنید.

در نظر داشته باشید مصرف مکمل آمینو قبل از تمرینات بسیار با اهمیت است زیرا میزان جذب بافت‌های ماهیچه‌ای را افزایش می‌دهد و همچنین فراموش نکنید که هنگام صبح قبل از خوردن هر چیزی حتما ابتدا آمینم اسید را مصرف کنید.

مصرف مکمل آمینو اسیدمزایای مصرف مکمل آمینو اسید

در این بخش از مقاله به بررسی فواید مصرف مکمل آمینو اسید خواهیم پرداخت:

بهبود عملکرد

آمینواسیدها به عضله سازی کمک کرده و جلوی تجزیه‌ی عضلات را می‌گیرند، بدین ترتیب توده‌ی عضلانی ساخته خواهد شد. تحقیقات علمی ورزشی گفته‌اند که استفاده از این مکمل، همچنین ممکن است به عملکرد ورزشی در ورزش‌های استقامتی نیز کمک کند.

تحقیقی که توسط موسسه‌ی تحقیقاتی غذایی saga صورت گرفته، یافته است میزان VO2max «حداکثر اکسیژن مصرفی»؛ زمانی که از مکمل‌های آمینواسید استفاده شده است، بالاتر از زمانی بود که دارونما مصرف شده است.

محققان نتیجه گرفتند که استفاده از مکمل‌های ایزولوسین، والین، و لوسین، می‌توانند ظرفیت شما در ورزش‌های استقامتی را افزایش دهند.

مصرف مکمل آمینو اسیدچربی سوزی

تحقیقات نشان داده است که مصرف مکمل آمینو اسید باعث حفظ ذخیره گلیکوژن ورزشکاران می‌شود زیرا آمینو اسیدها باعث افزایش تبدیل چربی به انرژی و افزایش سوخت و ساز می‌شوند.

برای افرادی که قصد چربی سوزی دارند یا ورزشکارانی که رژیم کربوهیدرات دارند مکمل آمینواسید به سوخت رسانی و چربی سوزی بدنشان کمک زیادی می‌کند.

کمک به ریکاوری بهتر عضلات

ورزشکاران قدرتی که از مکمل آمینواسید استفاده می‌کنند، ممکن است متوجه بهبود ریکاوری عضلات بعد از تمرینات شدید وزنه برداری شوند که برای بدنسازان رقابتی، سودمند است.
با توجه به مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۰ در مجله Strength and Conditioning Researchh منتشر شد، بدنسازانی که سه هفته قبل و در طول تمرینات مقاومتی با شدت بالا، مکمل BCAA مصرف کرده بودند، شاهد کاهش آسیب عضلانی و بهبود ریکاوری عضلات بودند.

افزایش استقامت

مصرف مکمل آمینواسید روشی است که بدنتان از سوخت‌های قبلی یعنی کربوهیدرات و چربی استفاده می‌کرد را تغییر می‌دهد. در اغلب ورزشکاران خصوصا آنهایی که فعالیت شدید مانند دویدن انجام می‌دهند مکمل آمینواسید باعث افزایش عملکرد بدنی آنها می‌شود.

افزایش تستوسترون و هورمون رشد

مصرف مکمل آمینو اسید می‌تواند بر سطوح هورمونی بدنسازان تأثیر بگذارد.

محققان در تحقیق مذکور، دریافتند سطوح تستوسترون در ورزشکاران قدرتی که از پودر BCAAss استفاده کرده بودند بالاتر بود. و این برای بدنسازانی که سعی دارند توده خالص عضلانی‌شان را افزایش دهند، یک مزیت به حساب می‌آید.

تحقیق دیگری در سال ۲۰۰۹ در مجله Medicine and Science in Sports and Exercise گزارش داد ورزشکاران قدرتی که از مکمل‌های آمینواسید استفاده کردند، نه تنها شاهد افزایش تستوسترون بودند، بلکه غلظت هورمون رشد آنها نیز افزایش یافت.

مصرف مکمل آمینو اسیدکمک آمینو اسیدها به بهبود عملکرد ورزشی

آمینواسیدها به عضله سازی کمک کرده و جلوی تجزیه‌ عضلات را می‌گیرند، بدین ترتیب توده‌ عضلانی ساخته خواهد شد. تحقیقات علمی ورزشی گفته‌اند که استفاده از این مکمل، همچنین ممکن است به عملکرد ورزشی در ورزش‌های استقامتی نیز کمک کند.

میزان VO2max (حداکثر اکسیژن مصرفی)، زمانی که از مکمل‌های آمینواسید استفاده شده است، بالاتر از زمانی بود که دارونما مصرف شده است. محققان نتیجه گرفتند که استفاده از مکمل‌های ایزولوسین، والین، و لوسین، می‌توانند ظرفیت شما در ورزش‌های استقامتی را افزایش دهند.

اخطار درباره مصرف آمینو اسید ها

با وجود اینکه مکمل‌های آمینواسید می‌توانند جذب پروتئین شما را افزایش دهند، نباید آن را بدون مشورت با پزشک و یا مربی مصرف نمایید. پروتئین، حجم کارکرد کلیه‌های شما را افزایش می‌دهد، چرا که سوخت و ساز پروتئین، سمومی تولید می‌کند که کلیه‌ شما مسئول دفع آن خواهد بود؛ بنابراین مصرف زیاد پروتئین، می‌تواند بر کارکرد کلیه‌ شما اثر منفی بگذارد.

اگر به غذاها یا داروهای خاصی آلرژی دارید، برخی از مکمل‌های آمینواسید نیز ممکن است برایتان دارای عوارض جانبی باشند. به‌عنوان مثال، پروتئین‌های وی و کازئین، ممکن است باعث حساسیت لبنیاتی شوند، در حالی که مکمل آمینو اسیدهای سویا، برای آن‌هایی که به سویا حساسیت دارند نامناسب است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.