معرفی چند مکمل ورزشی چربی سوز

500

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

بیشتر بدنسازان به دنبال مکمل‌هایی برای عضله سازی و چربی سوزی هستند تا با مصرف آن‌ها بتوانند در کنار افزایش انرژی، به کاهش وزن نیز دست پیدا کنند. در این مطلب از مجله داروخانه اینترنتی مثبت سبز قصد معرفی چند مکمل ورزشی چربی سوز را داریم، با ما همراه باشید.

سی ال ای یک مکمل ورزشی چربی سوز

سی ال ای مقدار قابل توجهی به چربی سوزی در بدن ورزشکاران کمک می‌کند در حالی که همزمان رشد عضلانی را نیز قدرت و تقویت می‌کند. تحقیقات مختلفی نشان می‌دهند که حتی سی ال ای می‌تواند در کاهش چربی دور شکم اثر بیشتری داشته باشد.

CLA برای اولین بار در سال ۱۹۷۸ توسط دکتر مایکل پاریزا و در حین مطالعه عصاره گوشت در دانشگاه ویسکانسین مادیسون کشف شد. تونالین CLA یکی از برترین مکمل‌های CLA است و از روغن کافشه تهیه می‌شود که منبع مناسبی از لینولئیک اسید است. این مکمل اولین محصول پرفروش جهان بوده و تحقیقات بسیاری بر روی آن انجام گرفته شده است.

CLA لازم به ذکر است که یا لینولئیک اسید کونژوگه یکی از ایزومرهای لینولئیک اسید است و این یعنی دارای تغییری جزئی در ساختار مولکولی به دلیل تغییر در وظایف مواد غذایی است. سی ال ای یکی از اسیدهای چربی آزاد است که به طور طبیعی در گوشت و لبنیات وجود دارد و توسط بدن تولید نمی‌شود؛ بنابراین باید از طریق رژیم غذایی تأمین شود.

افزایش میزان CLA تنها از طریق مواد غذایی امکان پذیر نیست و بدن نیاز به مصرف مکمل سی ال ای هم دارید. ممکن است عجیب به نظر به یاد که یک اسید چرب می‌تواند به کاهش چربی بدن به همراه افزایش توده عضلانی بدون چربی کمک کند.

چند مکمل ورزشی چربی سوز

مطالعات متعددی نشان می‌دهند که مصرف مکمل ورزشی چربی سوز سی ال ای منجر به چربی سوزی و افزایش حجم بدن می‌شود. قرص سی ال ای یک اسید چرب است، مشابه اسیدهای چرب امگا ۶ اما با خواص فوق‌العاده‌ای برای پوست و چربی سوزی.

اگرچه CLA یک چربی است، تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که مصرف روزانه ۱٫۴ الی ۳٫۰ گرم سی ال ای منجر به کاهش چربی کل بدن می‌شود. برای تأمین این مقدار سی ال ای به صورت طبیعی باید بیشتر از ۱ کیلوگرم گوشت گاو، ۰٫۵ کیلوگرم پنیر و ۳ لیتر شیر روزانه مصرف کرد.

تاثیر مکمل ورزشی چربی سوز سی ال ای

با اینکه سی ال ای ترکیب شده یک چربی ترانس است، اما مکمل سی ال ای به کاهش نیاز به مصرف غذاهای غیر ضروری کمک می کند و تولید چربی های اضافی را به خوبی مهار می کند.

اساسا CLA یک نوع خاص از چربی است که جایگزین نیاز ما برای دیگر چربی های ناسالم به حساب می‌آید. مکمل  CLA موجب می‌شود، چربی‌های اضافه از بین بروند. مطالعه‌ای که بر روی ۵۴ فرد سالم صورت گرفت نشان داده است که مصرف روزانه ۴.۲ گرم سی ال ای منجر به کاهش قابل توجه ۳.۸% چربی بدن می‌شود. مطالعه دیگری بر روی افراد چاق نشان می‌دهد مصرف حداقل ۳.۴ گرم  قرص سی ال ای برای یک دوره ۱۲ هفته ای منجر به کاهش قابل توجه چربی بدن می‌شود.

ال کارنتین

ال کارنتین شبیه آمینو اسید برای انتقال چربی‌ها به میتوکندری سلول‌های ضروری است، تا در آنجا به عنوان سوخت مصرف شوند. تحقیقات نشان می‌دهند که زمانی که افراد رژیم غذای دارند، مصرف مکمل ورزشی ال کارتنین می‌تواند تلاش افراد را برای چربی سوزی به حداکثر برساند .

منابع طبیعی حاوی ال کارنیتین عبارت‌اند از گوشت قرمز، ماهی و شیر.

مدارک نشان می‌دهد که مکمل یاری روزانه ال کارنیتین با افزایش مقادیر درون عضلانی این اسید آمینه موجب بهبود سوخت و ساز چربی و متعاقب آن پیشبرد عملکرد ورزشی می‌شود.

همچنین مکمل ال کارنیتین موجب ذخیره سازی گلیکوژن و در نتیجه بهبود سوخت و ساز چربی و افزایش زمان تا خستگی هم می‌شود. تولید متابولیت‌های درگیر در خستگی مثل لاکتات و شاخص‌های استرس و التهاب عضلانی هم در هنگام مکمل یاری با ال کارنیتین کاهش می‌یابد.

مدارک نشان می‌دهند که برای افزایش عملکرد ورزشی در ورزشکاران، ترکیب ال کارنیتین و کربوهیدرات تأثیرات نیروافزایی زیادی دارد و می‌تواند عملکرد ورزشی را تا ۱۱ درصد افزایش دهد. بنابراین توصیه می شود که مکمل ورزشی چربی سوز ال کارنیتین با مقادیر قابل قبولی از کربوهیدرات‌های ساده برای مثال ۶۰ گرم دکستروز یا مالتودکسترین مصرف شود.

ورزشکاران علاوه بر افزایش چربی سوزی برای رسیدن به اهداف دیگری چون کاهش آسیب ها و تورم عضلانی، افزایش ظرفیت آنتی اکسیدانی و همچنین بهبود عملکرد عروقی از مکمل ال کارنیتین استفاده می‌کنند.

روغن ماهی

روغن ماهی در واقع چربی یا روغنی است که از بافت بدن ماهی استخراج می‌شود. این روغن معمولا از ماهی‌های زیادی چون شاه‌ماهی، ماهی تن و ماهی خال‌خالی استخراج می‌شود و گاهی امکان دارد آن را از کبد انواع ماهیان دیگر هم بگیرند.

مصرف مکمل‌های روغن ماهی می‌تواند ترکیب‌بندی بدن را بهبود ببخشد و ریسک فاکتورهای بیماری‌های قلبی را در افراد چاق کاهش دهد. علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است که مصرف مکمل‌های روغن ماهی به همراه رژیم غذایی مناسب و تمرینات ورزشی، می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

اسیدهای چرب امگا۳ موجود در روغن ماهی می تواند باعث افزایش چربی سوزی شود که اثر ورزش کردن را هم به خوبی تقویت می‌کند.

چند مکمل ورزشی چربی سوز

مکمل‌های روغن ماهی بهترین منابع امگا ۳ هستند که برای مفاصل هم بسیار مفید هستند. همچنین روغن ماهی خواص ضدالتهابی دارد و می‌تواند به بهبود بیماری‌هایی مرتبط با التهاب مزمن کمک کند. به‌عنوان مثال، در افراد دچار استرس یا چاق، روغن ماهی می‌تواند تولید ژن مولکول‌های التهابی را کاهش دهد که این مولکول‌ها سیتوکین نام دارند.

مصرف ‫کپسول‌های روغن ماهی (۳۰۰ میلی گرم روغن ماهی خالص) از ذخیره سازی چربی‌ها جلوگیری می‌کند.

مصرف روزانه یک قرص ‫مولتی‌ویتامین حاوی ویتامین B و ‫منیزیم به ایجاد تعادل در عملکرد غدد فوق کلیوی و حذف چربی‌ها کمک می‌کنند.

توصیه می‌شود روزانه ۱ تا ۲ گرم روغن ماهی به همراه صبحانه ناهار و شام مصرف کنید.

تعدادی از مکمل‌های روغن ماهی، دارای موادی نیستند که روی بسته‌بندی آنها ذکر شده است. برای اجتناب از خرید چنین مکمل‌هایی، حتما به علائم استاندارد و تأییدیه‌های بهداشتی مربوط دقت کنید.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.