چگونه پدری خوب باشیم؟

0 354

پاسخ به این پرسش که چگونه پدری خوب باشیم؟ برای خیلی از آقایون مهمه. آقایونی که برای بار اول قراره پدر بشن، شاید بیشتر از نسل های قبل از خودشون به دنبال خوندن متودهای علمی توی فضای مجازی برای تربیت فرزندشون باشن. باید بگیم که پروسه پدری خوب بودن، باید از پیش از ازدواج شروع بشه! با ادامه مطلب در این مطلب از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز همراه باشید.

پدری خوب از پیش از ازدواج

پیدا کردن همسری که روحیاتی مادرانه داشته باشه و از اون دست خانم هایی نباشه که با به دنیا اومدن فرزند مخالفن، اولین قدمه!

شما وقتی همسری خوب داشته باشید که با اون زندگی گرمی رو سپری کنید، قطعا محیط خوبی برای پرورش فرزندتون هم خواهید داشت. قدم بعدی اینکه قبل از بچه دار شدن حتما یک سال پس از شروع زندگی مشترک، به خود و همسرتون اجازه شناخت عمیق از هم رو بدید!

تعجیل برای ازدواج بدون فکر و بعد از اون تعجیل برای فرزنددار شدن اون هم بدون آمادگی، باعث می شه که به احتمال زیاد زندگی تون به بن بست خورده و فرزندی پر از عقده و ناراحتی داشته باشید.

چگونه پدری خوب باشیم؟

پس حتما حداقل یک سال به همسرتون و صد البته به خودتون اجازه بدید تا با شرایط زندگی مشترک کنار بیاید و از قوام زندگی خاطر جمع باشید! بعد از اینکه شما و همسرتون به تشنگی کافی برای فرزنددار شدن رسیدید و حس کردید به لحاظ جسمی، روحی، مادی و… آمادگی بچه دارشدن دارید، حتما نزد پزشک و مشاور برید تا صحت احتمالات شما رو مشخص کنن!

از پیش از بارداری اخلاق های منفی خودتون رو بشناسید و اونها رو رفع کنید، جنین در تمام لحظات احساس پدرش رو کاملا درک می کنه و از اونها تاثیر می پذیره…

شاید شما فکر کنید که فقط در تشکیل نطفه شریک هستید و تا زمان به دنیا اومدن کودک، نقشی ندارید، در حالی که سخت در اشتباهید، چرا که جنین تمام حرف های شما رو شنیده و اونها رو درک می کنه.

هرچه میزان ابراز علاقه شما به همسرتون در دوره بارداری بیشتر باشه، شما پدر بهتری به شمار میاید. آرامش همسرتون بیش از هر چیزی به آرامش و علاقه شما بستگی داره…

اگه شرایط مهیاست بهتره در حین زایمان کنار همسرتون در اتاق عمل حضور داشته باشید و به همسرتون انرژی بدید!

یک اصل مهم پزشکی اینکه بهتره جنین پس از به دنیا اومدن با والدینش تماس پوستی داشته باشه؛ پس بهتره که در حالی که همسرتون شاید به لحاظ جسمی این شرایط رو نداشته باشه، شما فرزندتون رو پس از تولد در آغوش بگیرید.

احساس شما هر لحظه به کودکتون منتقل می شه! بهتره قبل از به دنیا اومدن کودک و از اون بهتر، قبل از بارداری همسرتون، تمام اخلاق های منفی تون رو دور بریزید.

حرف های منفی که شاید به گفتن اونها عادت دارید رو ترک کنید و سعی کنید عبارت های مثبت رو جایگزین کنید! یه پدر خوب همیشه در کنار همسرش اصول تربتی کودک رو دنبال می کنه. به همسرش در تربیت کودک کمک می کنه و ابدا از فرزندش در برابر همسرش بی منطق دفاع نمی کنه.

گلایه برخی افراد مراجعه کننده به مشاور گاها اینکه، مادر می گه تمام روز من با کودک کلنجار می رم و اصول تربیتی اون رو دنبال می کنم، اما به محض اینکه همسرم از سرکار به خونه میاد، بدون هیچ منطقی به کودک بیش از حد محبت می کنه.

باید بگیم که رفتارهای چندگانه والدین بیشترین ضربه تربیتی رو به کودک می زنه؛ پس همیشه در هر موضوعی با همسرتون اتفاق نظر داشته باشید تا به قول معروف حرفتون دو تا نشه!

بهتره سر مسائل اصلی، مثل مسائل اعتقادی و… حتما قبل از بارداری با همسرتون به یک نظر مشترک برسید؛ وقت فکر درباره نحوه برخورد با کودک، الان و جلوی چشمان تیزبین کودک نیست!

چند نکته مهم دیگر

 • قبل از بارداری همسرتون، باید مصرف سیگار، مشروبات الکلی و… رو ترک یا حداقل محدود کنید!
 • عادتی مثل سیگار کشیدن به شدت بر روی جسم و روح کودکان اثر میذاره!
 • به همسرتان بسیار عشق بورزید؛ با دیده احترام به مادر خانواده بنگرید و ازش به نیکی یاد کنید!
 • مستبد نباشید و به رابطه خشک و آمرانه ارتباطی توأم با گذشت و صبر داشته باشید. سعی کنید به عنوان یک مشاور در کنار فرزندتان باشید نه یک فرمانده مستبد!
 • مادر اوج علاقه یه کودکه، یه پدر خوب هیچ وقت جلوی چشمان کودک، با همسرش دعوا نمی کنه و اجازه نمی ده همسرش هم بحثی رو شروع کنه!
 • شما به عنوان یک پدر باید تکیه گاه و نقطه وصل خانواده باشید؛ سعی کنید توی هر بحثی که بین فرزند و همسرتون پیش میاد دخالت نکنید!؛ اجازه بدید از شما نظر نهایی خواسته بشه.
 • خانواده هایی که در اونها فردی مقتدر و نه مستبد، وجود نداره در اکثر مواقع با تزلزل بنیان خانوادگی رو به رو هستن.

چگونه پدری خوب باشیم؟

 • پدری خوب باشید و همیشه با فرزندتون بازی کنید و حرف های مهم رو در قالب بازی به او منتقل کنید.
 • برای این کار بهتره از اوقات خالی تون استفاده کنید! وقتی از سرکار به منزل برمی گردین غالبا خسته اید و دوست دارید استراحت کنید ولی این تنها ساعاتی هست که در طول هفته وقت دارید با بچه ها باشید؛ نباید این وقت رو از دست بدن!
 • می تونید با بچه ها روی تخت لم بدید و استراحت کنید!
 • در پایان هفته وقت بیشتری رو برای این کار اختصاص بدین هر چند شما اشتیاق به کار کردن دارید ولی باید بدونید که بچه ها هم سریع بزرگ می شن و دوست دارن شما با اونها باشید! قدراین سالها رو بدونید و بدونید چیزی که همه بچه ها از والدینشون می خوان اینکه وقت بیشتری رو با اونها بگذرونید .
 • احساسات خودتون رو به عنوان پدری خوب بیان کنید؛ اگر فرزندان توی خونه محبت رو تجربه نکنه با روش های مخرب دیگه به دنبال اون می ره!
 • قاطع باشید و تصمیمات خودتون رو قاطعانه اجرا کنید، الگو بودن پدر در اجرای قوانین خانوادگی به عنوان یک سرمشق قلمداد می‌شه!
 • از سرزنش و مقایسه فرزند خودتون به شدت پرهیز کنید!
 • به تحصیل و درس فرزندتون اهمیت بدید و در جریان امور درسیشون باشید و به مدرسه فرزند خودتون سر بزنید.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.