طریقه مصرف گینر

1 113,358

نحوه مصرف گینر از جمله دغدغه بسیاری از بدنسازها به خصوص ورزشکاران تازه کار است. برای آگاهی از بهترین زمان مصرف گینر و همچنین طریقه مصرف آن تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

گینر چیست ؟

گینرها مکمل‌هایی مختص برای افزایش وزن یا حجم عضلات بوده و کاملا مناسب افراد لاغری هستند که تمایل به اضافه وزن و داشتن عضلاتی حجیم دارند. گینر مکملی با کالری بسیار بالا است که انواع مختلف پروتئین، چربی، کربوهیدرات، مواد معدنی و آمینو اسیدها رو یکجا در خود جای داده است.

البته به خاطر خاصیت افزایش وزن گینرها مقدار پروتئین موجود در آنها بسیار کمتر از پروتئین وی است؛ اما در مقابل، میزان کربوهیدرات و چربی آن از پروتئین وی بسیار بیشتر است. مانند باقی مکمل‌های ورزشی گینرها هم دارای تنوع هستند؛ به‌عنوان مثال برخی از آنها دارای شکر کمتر و کربوهیدرات بشتر هستند.

لازم به ذکر است به گینری لقب خوب داده می‌شود که دارای پروتئین با کیفیت از جمله پروتئین وی، کربوهیدرات زود‌هضم، آمینو اسید متنوع و ویتامین باشد.

خرید انواع مکمل گینر

پرفروش ترین گینرها کدام هستند ؟

امروزه پرفروش‌ترین افزایش دهنده‌های وزن آنهایی هستند که زمان ترکیب شدن با نیم لیتر آب به شما ۶۰۰ تا ۹۰۰ کالری در هر بار مصرف بدهند و مقدار کالری مورد نیاز روزانه شما رو به خوبی تامین نمایند. البته برخی از گینرها در هر سروینگ تا مقادیر بیشتری کالری (مثلا ۱۲۰۰) را نیز می‌توانند به بدن برسانند.

اگر شما به پروتئین بیشتری نیاز داشته باشید برای افزایش وزن، باید گینری را انتخاب نمایید که مقدار پروتئین آن نسبت به باقی افزایش دهنده‌ها بیشتر باشد. به‌عنوان مثال ۷۰% پروتئین و ۳۰% کربوهیدرات؛ اما اگر مقدار پروتئین مورد نیاز را بدون این محصول تامین کردید، برای تامین کالری مورد نیاز روزانه با مشکل مواجه خواهید شد، بنابراین محصولی با پروتئین کمتر و کربوهیدرات بیشتر برای شما مناسب‌تر است، مانند مکملی که دارای ۳۰% پروتئین و ۷۰% کربوهیدرات باشد.

 چرا گینرهای داروخانه و بازار تفاوت قیمت دارند ؟

از آنجایی‌که بسیاری از مکمل‌های بدنسازی وارداتی هستند این تفاوت قیمت وجود دارد. البته لزوما نمی‌توان گفت مکمل‌های خارج از داروخانه اصل نیستند اما احتمال اصالت آنها بسیار کمتر است پس بهتر است حتما مکمل گینر مورد نیاز خود را از داروخانه تهیه نمایید.

محصولاتی که در داروخانه به فروش می‌رسند به دلیل وجود نظارت‌های اداره بهداشت و برخی مجوزهای دیگر قیمت تمام شده بیشتری نسبت به سایر مکمل‌ها دارند. اما با خیال راحت می‌توان آنها را تهیه کرد و دیگر نگران عوارض جانبی نبود.

بهترین ترکیب برای افزایش وزن

گینر و گلوتامین را بهترین ترکیب برای افزایش وزن می‌دانند. گلوتامین با آب‌رسانی بیشتر به سلول‌ها می‌تواند باعث افزایش حجم آنها شده و از این طریق می‌تواند باعث کاهش زمان ریکاوری تمرینات، آسیب دیدگی‌ها و زخم‌ها شود.

هنگامی که حجم سلول‌ها با مصرف این آمینو اسید مهم افزایش پیدا می‌کنند آنها می‌تواند به شکل بسیار کارآمدتری آسیب‌های وارد به ماهیچه‌ها از طریق انجام تمرینات سخت و یا مصدومیت‌ها را ترمیم کنند.

 گینر

مصرف گینر به کدام افراد توصیه می شود ؟

 • افرادی که دارای مشغله فراوان هستند و زمان کافی برای مدیریت رژیم غذایی صحیح ندارند.
 • افرادی که لاغر بوده و اشتهای کافی برای خوردن انواع مواد غذایی را ندارند و میزان دریافت کربوهیدرات در آنها بسیار پایین است.
 • ورزشکارانی که به دنبال افزایش وزن و افزایش حجم توده عضلانی خود هستند.

گینر خوب چه ویژگی هایی دارد ؟

پیش از پرداختن به نحوه مصرف گینر و بهترین زمان مصرف گینر بهتر است ببینیم یک مکمل گینر خوب و ایده‌آل چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ یک گینر خوب باید حاوی مقادیر بالای کربوهیدرات باشد زیرا از این طریق انرژی مورد نیاز شما در طول تمرینات سنگین ورزشی تامین خواهد شد.

یک گینر مطلوب باید همچنین حاوی پروتئین وی با کیفیت باشد؛ همانطور که گفته شد بهترین نوع پروتئین، وی (Whey) است بنابراین مکملی که حاوی این پروتئین به علاوه چربی رژیمی باشد قطعا در ایجاد اندام عضلانی موفق‌تر عمل خواهد کرد.

گینر باید بهبود رشد و ریکاوری عضلات را به خوبی میسر سازد؛ تمام اهداف بدنسازی در صورتی محقق می‌شود که بدن شما به موقع ریکاوری شده و زمان کافی برای استراحت را داشته باشد.

از دیگر ویژگی‌های یک مکمل گینر مناسب این است که غنی از فیبر، ترکیبات معدنی و ویتامین باشد؛ فیبر کمک بزرگی به هضم غذا کرده و انواع مواد معدنی و ویتامین نیز برای سلامت عمومی بدن اهمیت دارند.

منابع طبیعی برای کربوهیدرات

برنج، ماکارونی، نان، سیب زمینی و…

البته کربوهیدرات شامل دو نوع است که یک نوع آن کربوهیدرات ساده و نوع دیگر پیچیده نام دارد. کربوهیدرات‌های ساده اغلب حاوی قندهای ساده مانند فروکتوز، لاکتوز و ساکاروز هستند.

منابع طبیعی گینرنحوه مصرف گینر در روزهای بدون تمرین

زمانی که شما از یک خواب خوب و به اندازه که حدود ۶ الی ۹ ساعت است برخوردار باشید، مسلما پس از بیداری تا حدودی دچار کمبود مواد مغذی می‌شوید که می‌توانید از طریق مصرف گینر این کمبودها را جبران کنید. بنابراین بهترین زمان مصرف گینر برای روزهای غیر تمرینی، هنگام صبح پس از بیدار شدن است.

نحوه مصرف گینر در روزهای تمرین

یک پیمانه (اسکوپ مخصوص خود مکمل که تقریبا ۳۵ گرمی است) را با حداقل ۲۵۰ میلی لیتر (یک لیوان) آب، آب میوه یا شیر مخلوط کرده و ۲ تا ۳ بار در روز میل نمایید. لازم به توضیح است که شما می‌توانید مقدار مصرف را در هر سروینگ به ۲ پیمانه نیز افزایش دهید و یا حتی به دفعات بیشتری از گینر استفاده کنید و این موضوع بستگی به بدن شما، مقدار و شدت تمرینات ورزشی که انجام می‌دهید و هدف نهایی شما دارد بنابراین بهتر است در این زمینه حتما با مربی ورزشی خود یا یک کارشناس تغذیه مشورت نمایید اما هرگز خودسرانه مقدار مصرف خود را افزایش ندهید.

بهترین زمان مصرف گینر در روزهای تمرین

همانطور که در بالا گفته شد بدن در طول شبانه روز چندین ساعت در خواب شبانه به ‌سر می‌برد که توصیه متخصصین و مربیان ورزشی بر این است تا صبح‌ها پس از بیدار شدن از گینر استفاده کنید تا به‌نحوی مواد مغذی را که در طول شب بدن از دست داده است نیز جبران نمایید.

قبل از تمرین

۳۰ دقیقه قبل از شروع تمرین بهترین زمان مصرف گینر می‌تواند باشد. در این حالت مصرف گینر علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز برای فعالیت‌های ورزشی باعث جلوگیری از حس گرسنگی در حین فعالیت جسمانی می‌شود.

حین تمرین

مصرف مواد قندی به ‌هنگام فعالیت منجر به افزایش کمتری در گلوکز خون و انسولین خواهد شد و احتمال واکنشی را که سبب سقوط ناگهانی گلوکز خون می‌شود کاهش می‌دهد.

بعد از تمرین

مصرف گینر پس از تمرین موجب ذخیره مجدد گلیکوژن عضلانی می‌شود و در نتیجه از ایجاد حس خستگی ناشی از فعالیت‌های شدید و سنگین ورزشی به ‌طور قابل توجهی می‌کاهد. عضله سازی ۳۰ دقیقه پس از تمرینات در حالت اوج خود است و در این حالت مصرف گینر بسیار موثر است.

 مکمل گینر

نکات مهم در مورد مصرف مکمل های گینر

نحوه مصرف گینر و بهترین زمان مصرف آن را برای شما عزیزان شرح دادیم. توجه به نکاتی که در این قسمت درج می‌شود به شما کمک می‌کند تا بهره‌روی بهتری از گینر داشته و یا تاثیر جذب آن را در بدن خود افزایش دهید:

 • به منظور نتیجه‌گیری بهتر در استفاده از مکمل گینر بهتر است آن را به جای آب با شیرکم چرب مخلوط نمایید؛ در این حالت کالری دریافتی بیشتر شده و افزایش وزن و حجم عضلات بهتر صورت می‌گیرد.
 • مقدار اثرگذاری مکمل‌های گینر به مدت زمان مصرف آنها بستگی دارد. همچنین سعی کنید بهترین زمان مصرف گینر را همیشه در نظر داشته باشید تا بهترین نتیجه عاید شما شود. صبح پس از بیدار شدن، قبل از تمرین، بعد از تمرین و قبل از خواب زمان‌هایی هستند که می‌توان از مکمل گینر استفاده نمایید.
 • مکمل گینر بیشتر مناسب افرادی است که لاغر و کم‌وزن هستند و بدنسازان حرفه‌ای که مشکل کمبود وزن ندارند بهتر است از مکمل‌های دیگری همچون پروتئین وی برای حجیم کردن عضلات خود استفاده نمایند.
 • مصرف گینر بدون داشتن فعالیت‌های ورزشی توصیه نمی‌شود زیرا موجب افزایش چربی در نقاط مختلف بدن از جمله دور شکم شده و اندام را نامتناسب می‌کند.
 • با توجه به زیاد بودن مکمل‌های تقلبی در بازار، همه مکمل‌های بدنسازی خود از جمله گینر را فقط از داروخانه تهیه کنید و دقت داشته باشید که کالای خریداری شده برچسب اصالت داشته باشد.
 • جایگزینی گینر به جای وعده‌های غذایی اصلا کار درستی نیست.
 • در حالت کلی اگر گینر به اندازه و به شکل صحیح استفاده شود، عوارض جانبی خاصی ندارد اما چنانچه بیش از حد مصرف شود، مشکلات گوارشی به وجود آورده و در برخی موارد حتی ممکن است به کبد و کلیه آسیب بزند.

مطلب پایانی

مکمل‌های گینر محصولاتی هستند که عموما ورزشکاران و بدنسازان به منظور افزایش وزن و حجم عضلات خود از آن استفاده می‌کنند. نحوه مصرف گینر و بهترین زمان استفاده از آن در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. توصیه می‌شود که به منظور تهیه مکمل‌های بدنسازی حتما از مراکز معتبری همچون داروخانه‌ها خرید نمایید تا محصول را با خیال راحت مورد استفاده قرار داده و سلامتی خود را به خطر نیندازید.

1 نظر
 1. علی می گوید

  سلام، خسته نباشید
  من مکمل گینر دوبیس ماسل مس تهیه کردم، دکتر داروخانه گفتند که روزای غیر تمرین به صورت سه پیمانه، یک پیمانه یک ساعت بعد صبحانه، یک پیمانه دو ساعت بعد از نهار، و یک پیمانه قبل خواب مصرف بشه
  این شیوه مصرف صحیح و مناسبه؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.