پاسخ به این شایعه که آیا شربت پلارژین خواب آور است؟

224

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

سرفه یکی از عوارض ناخوشایند بیماری سرماخوردگی به شمار می‌رود. حتی در بعضی مواقع فرد بهبود پیدا می‌کند اما تا مدت‌ها از سرفه رهایی پیدا نمی‌کند. از گذشته‌های دور تاکنون همواره مردم سعی کرده‌اند تا با گیاهان دارویی سرماخوردگی و سرفه را درمان کنند. خبر خوش این است که برخی از شرکت‌های داروسازی شربت‌های گیاهی را از عصاره گیاهان دارویی تولید کرده‌اند. شربت پلارژین برای کودکان و بزرگسالان یکی از این شربت‌های گیاهی ضد سرفه و عوارض سرماخوردگی است که از عصاره گیاهی آفریقایی تولید می‌شود. ما در این مقاله شربت پلارژین را به شما معرفی کرده و به این سؤال که آیا شربت پلارژین خواب آور است؟ پاسخ داده‌ایم، تا پایان این مقاله از ما را همراهی کنید.

سرما خوردگی و راه های درمان گیاهی

سرماخوردگی در حقیقت یک بیماری ویروسی بوده که به‌شدت قابل‌سرایت به افراد دیگر است. همین سرایت آسان این بیماری باعث می‌شود تا کودکان در مدرسه و بزرگسالان در محل‌های کار خود بیماری را به اطرافیانشان منتقل کنند. البته رعایت بهداشت فردی تأثیر زیادی در کنترل سرماخوردگی دارد. آب‌ریزش بینی، عطسه، بدن‌درد، سرفه و در برخی از مواقع تب از علائم شایع سرماخوردگی هستند.

ایران همواره مهد درمان با گیاهان دارویی بوده است. به همین دلیل از گذشته تاکنون برخی گیاهان مانند آویشن، گل ختمی، دارچین و نعنا به‌عنوان دارویی برای درمان سرماخوردگی و علائم آن مانند سرفه استفاده می‌شوند. شاید درمان با گیاهان دارویی کمی طولانی‌تر شود، اما عوارض داروهایی شیمیایی را نخواهد داشت. البته قبل از شروع درمان سرفه باید دلیل ایجاد آن مشخص شود. چراکه ایجاد سرفه در فرد می‌تواند به دلایل بسیار متفاوتی مانند وجود یک بیماری دیگر در بدن باشد. ما در ادامه به موضوع شربت پلارژین و اینکه آیا شربت پلارژین خواب آور است؟ می‌پردازیم.

پاسخ به این شایعه که آیا شربت پلارژین خواب آور است؟

شربت پلارژین و مواد تشکیل دهنده آن چیست؟

سرماخوردگی یکی از رایج‌ترین دلایل ایجاد سرفه در افراد محسوب می‌شود. شربت پلارژین یکی از داروهای مؤثر گیاهی در درمان سرفه به شمار می‌رود. این شربت نه‌تنها سرفه را از بین می‌برد بلکه در برطرف کردن علائم دیگر سرماخوردگی مانند آبریزش بینی و سوزش گلو نیز مؤثر خواهد بود.

این شربت حتی فاقد هرگونه رنگ و یا شیرین‌کننده مصنوعی است. گیاهی که شربت پلارژین را با آن تولید می‌کنند پلارگونیوم سیدوایدوس (Pelargonium sidoides) نام دارد. این گیاه در حقیقت یک گیاه آفریقایی است که از دیرباز تاکنون در طب سنتی آفریقای جنوبی مورداستفاده قرار می‌گیرد. ریشه این گیاه به‌طورمعمول تقطیرشده و در درمان سرفه و سرماخوردگی برای کاهش علائم و کاهش مدت بیماری استفاده می‌شود. پلارگونیوم سیدوایدوس در کنار خاصیت اعجاب‌انگیز خود با بالا بردن توان دفاعی بدن در برابر ویروس‌ها و باکتری‌ها به درمان سرماخوردگی و سرفه کمک می‌کند. ما در ادامه به فواید شربت پلارژین و مواردی همچون آیا شربت پلارژین خواب آور است؟ می‌پردازیم.

فواید مصرف شربت پلارژین

با اطمینان از منشأ گیاهی شربت پلارژین می‌توان بدون نگرانی از عوارض داروهایی شیمیایی این شربت را استفاده کرد. بهتر است بدانید که عصاره این گیاه در درمان برونشیت‌های حاد تنفسی، سردرد ناشی از برونشیت و سرماخوردگی، تب، خستگی، سرفه‌های مزمن، درد قفسه سینه در هنگام سرفه و درمان خلط در ریه‌ها بسیار مؤثر عمل می‌کند.

همچنین عصاره گیاه پلارگونیوم سیدوایدوس در درمان سرفه و برونشیت در کودکان نیز بسیار مؤثر است.  یکی از برتری‌های این دارو در مقابل داروهای ضد سرفه دیگر، بدون قند بودن آن است و شیرینی طعمش نیز به دلیل وجود عسل در آن بوده و برای بیماران مبتلا به دیابت نیز مناسب خواهد بود. البته در مورد خواب آور بودن و اینکه آیا شربت پلارژین خواب آور است؟ باید اشاره‌کنیم که خیر این شربت خواب آور هم نیست. که در بخش بعدی در ادامه به‌طور مفصل به این موضوع می‌پردازیم. اما اگر بخواهیم فواید کلی مصرف شربت پلارژین را برای کودکان و بزرگسالان بیان کنیم، می‌توانیم به‌طور خلاصه این موارد را نام ببریم.

 • درمان عفونت‌های حاد دستگاه تنفسی (به‌ویژه برونشیت و سرماخوردگی)
 • تسکین و درمان سرفه‌های خشک و خلط دار
 • کمک به گرفتگی سینوس و بینی
 • درمان گلودرد مزمن و بی حالی
 • آبریزش بینی

نحوه استفاده شربت پلارژین

قبل از هر چیز باید بگوییم که شربت پلارژین برای کودکان و بزرگسالان به‌طور جدا طراحی‌شده است. کودکان می‌توانند از شربت پلارژین کیدز استفاده کنند و بزرگسالان شربت پلارژین مخصوص بزرگسالان را مصرف کنند. دقت کنید که برای رفع سرفه و علائم موجود دیگر حداقل ۳ روز باید شربت پلارژین را مصرف کنید تا علائم بهبودی مشاهده شود. این شربت نباید بیشتر از ۲ هفته در یک دوره درمان مصرف شود. بهتر است بدانید که میزان دقیق مصرف هر دارو را پزشک با توجه به شرایط جسمی کودک و یا بزرگسال تشخیص می‌دهد و نمی‌شود یک نسخه برای همه پیچید. اما دوز مصرف تقریبی به این صورت است:

 • بزرگسالان بالای ۱۲ سال: میزان ۵ میلی‌لیتر یا بیشتر، سه بار در روز مصرف شود.( میزان دقیق با توجه به وزن و سن فرد توسط پزشک معین می‌شود.)
 • کودکان ۱ تا ۶ سال: میزان ۵/۲ میلی‌لیتر، سه بار در روز مصرف شود.
 • کودکان ۶ تا ۱۲ سال: میزان ۵ میلی‌لیتر، سه بار در روز مصرف شود.

آیا شربت پلارژین خواب آور است؟

شاید بیشتر شما این تجربه را داشته‌اید که با مصرف داروهای مرتبط با سرماخوردگی و سرفه، خواب‌آلوده می‌شوید. خواب آور بودن این دسته داروها باعث می‌شود تا در طی روز نتوانید کارهای روزمره خود را انجام دهید. دلیل این موضوع به خاطر وجود مسکن‌ها و ترکیبات خاص این داروها است. اما آیا شربت پلارژین خواب آور است؟ شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی دیگر از خواص اعجاب‌انگیز این گیاه خواب آور نبودن آن در کنار تسکین علائم بیماری است. پس پاسخ به این سؤال منفی بوده و باید بگوییم که نه‌تنها شربت پلارژین خواب آور نیست، بلکه علائم بی‌حالی ناشی از سرماخوردگی را نیز از بین می‌برد. خواب آور نبودن شربت پلارژین باعث شده تا مصرف‌کنندگان رضایت زیادی از این شربت گیاهی داشته باشند.

پاسخ به این شایعه که آیا شربت پلارژین خواب آور است؟

عوارض مصرف شربت پلارژین

حالا که دانستیم پاسخ به سؤال آیا شربت پلارژین خواب آور است؟ منفی بوده خوب است این را هم بدانیم که به‌طورکلی داروهای گیاهی عوارض داروهای شیمیایی را ندارند. اما برخی گیاهان و یا داروهای گیاهی نیز ممکن است عوارض جانبی داشته باشند. برای مثال بعضی افراد به گیاهان دارویی حساسیت دارند. این موضوع در مورد شربت پلارژین نیز صدق می‌کند و به این معنی است که احتمال دارد برخی افراد به گیاه پلارگونیوم سیدوایدوس واکنش‌های آلرژیکی مانند قرمزی و سوزش پوست، مشکلات تنفسی، خارش و غیره نشان دهند.

اگر به هرکدام از گیاهان حساسیت خاصی دارید، حتما قبل از شروع مصرف این دارو موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. بهتر است این داروی گیاهی با داروهای ضد انعقاد خون مصرف نشود. ترجیحا حداقل دو تا سه هفته قبل از انجام هرگونه عمل جراحی از مصرف آن بپرهیزید. اگر پس از مصرف شربت پلارژین دچار عارضه خاصی شدید حتما با پزشک خود مشورت کنید. البته تاکنون عارضه جانبی خاصی برای این دارو گزارش نشده است.

درمان خانگی سرما خوردگی و سرفه

با توجه به منفی بودن پاسخ سؤال آیا شربت پلارژین خواب آور است؟ و همچنین عوارض این شربت خوب است این را هم بدانید که اگر به هر دلیلی امکان استفاده از داروهای شیمیایی و یا حتی شربت گیاهی پلارژین را ندارید، می‌توانید از راهکارهای خانگی برای درمان سرماخوردگی و سرفه استفاده کنید. اول‌ازهمه باید به فکر تقویت سیستم ایمنی بدن خود باشید تا بدنتان خودبه‌خود بتواند با عوامل بیماری‌زا با قدرت تمام بجنگد. برای تقویت سیستم ایمنی خود بهتر است از میوه‌ها و سبزی‌های تازه و دمنوش‌های گیاهی استفاده کنید. ما در اینجا چند راه مؤثر در درمان خانگی سرفه و سرماخوردگی را برایتان نام می‌بریم:

 1. دمنوش زنجبیل و عسل: زنجبیل با خاصیت ضدالتهابی و ضد میکروبی خود در درمان عفونت‌های ریه و سرفه تأثیر بسزایی دارد. اضافه کردن مقداری عسل نه‌تنها طعم بهتری به دمنوش مان می‌دهد بلکه در تقویت سیستم ایمنی نیز نقش دارد.
 2. شربت لیموترش و عسل: این شربت در حقیقت معجون معجزه‌آسای گلودرد و سرماخوردگی است. لیموترش با خاصیت آنتی‌اکسیدانی خود و با دارا بودن میزان ویتامین C بالا در کنار عسل مؤثرتر عمل می‌کند.
 3. دمنوش آویشن: برگ آویشن حاوی فلاونوئید است که عضلات گردن و گلو را که در هنگام سرفه درگیر می‌شوند، شل می‌کند و موجب کاهش التهاب می‌شود. خاصیت ضدالتهابی آویشن آن را به‌عنوان داروی مؤثری برای سرفه کرده است.

سخن پایانی

سرماخوردگی از بیماری‌های شایع در فصول سرد سال محسوب می‌شود. سرفه یکی از عوارض شایع و ناخوشایند این بیماری است. در کشور ما ایران از گذشته‌های دور از گیاهان دارویی برای درمان سرفه و سرماخوردگی استفاده می‌شد. شربت پلارژین به‌عنوان یک شربت گیاهی با دارا بودن عصاره گیاه پلارگونیوم سیدوایدوس، درمان بسیار مؤثری برای سرماخوردگی و سرفه محسوب می‌شود. این شربت با منشأ گیاهی شگفت‌انگیز خود عوارض داروهای شیمیایی را ندارد. اگر می‌پرسید که آیا شربت پلارژین خواب آور است؟ باید بدانید که نه‌تنها خواب آور نیست بلکه بی‌حالی در دوران سرماخوردگی را از بین می‌برد. اگر به هر گیاهی حساسیت دارید قبل از مصرف این شربت موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.