عوارض دراز مدت کرونا چیست ؟

258

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

کووید ۱۹ بر اثر جهش ژنتیکی هر روز با علائم جدیدتری در افراد مختلف بروز می‌یابد. برخی از عوارض بیماری کرونا ظرف مدتی کوتاه از بین می‌روند اما برخی دیگر حتی تا دراز مدت نیز ادامه خواهند داشت و این موضوع نگرانی عموم مردم را در سراسر جهان افزایش داده است. آیا عوارض دراز مدت کرونا را می‌شناسید؟

عوارض کوتاه مدت بیماری کرونا

خوشبختانه بیشتر افرادی که به بیماری کرونا مبتلا می‌شوند طی چند هفته کوتاه سلامتی خود را باز یافته و بهبود می‌یابند. اما گاهی برخی از افراد حتی آنهایی که بیماری در آنها شدت زیادی نداشته است، پس از بهبودی اولیه باز هم علائمی را تجربه خواهند کرد. افراد مسن و افرادی که بیماری‌های زمینه و مشکلات پزشکی دارند، احتمال اینکه عوارض دراز مدت کرونا را تجربه کنند، بیشتر است. شایع‌ترین علائم و نشانه های بیماری کرونا که با گذشت زمان کم کم از بین می‌روند شامل موارد زیر است:

  • خستگی
  • سرفه
  • تنگی نفس
  • سردرد
  • درد مفاصل

سردرد

اگرچه کرونا ویروس بیشتر به عنوان ویروسی شناخته می‌شود که در درجه اول ریه‌ها را درگیر می‌کند، اما می‌تواند به دیگر اعضای بدن نیز آسیب برساند. این صدمات ممکن است سلامتی فرد را در طولانی مدت تحت تاثیر قرار داده و مشکلات عدیده‌ای را به وجود آورد.

عوارض دراز مدت کرونا

اعضا و ارگان‌هایی از بدن که بیشتر درگیر عوارض دراز مدت کرونا می‌شوند، به شرح زیر هستند:

قلب: تصویر برداری از قلب حتی ماه‌ها پس از بهبود بیماری کرونا آسیب به عضله قلب را نشان داده است. حتی در مواردی که بیمار در حالت خفیف به کرونا مبتلا شده باشد، باز هم آسیب به قلب مشاهده شده است. این موضوع ممکن است خطر نارسایی قلبی و یا سایر مشکلات قلب را در آینده افزایش دهد.

 ریه: نوع عفونتی که اغلب با ویروس کوید ۱۹ همراه است، می‌تواند موجب آسیب طولانی مدت به کیسه‌های هوا که در ریه وجود دارند، شود. آسیب وارده به ریه بر اثر بیماری کرونا می‌تواند در آینده منجر به مشکلات تنفسی شود. بنابراین مشکلات تنفسی نیز می‌توانند از عوارض دراز مدت کرونا محسوب شوند.

مشکلات تنفسی

مغز: کووید ۱۹ حتی در افراد جوان نیز می‌تواند سبب سکته مغزی، تشنج و سندرم گیلین باره (نوعی فلج موقت) شود. ابتلا به ویروس کرونا خطر ابتلا به بیماری پارکینسون و آلزایمر را در آینده افزایش می‌دهد بنابراین این بیماری‌ها نیز می‌توانند از عوارض دراز مدت کرونا محسوب شوند. کووید ۱۹ تا حدود زیادی اکسیژن رسانی به مغز را کاهش می‌دهد و ممکن است افراد مبتلا تا مدت‌ها پس از بهبود سردرگمی، کاهش توانایی تمرکز، مشکلات حافظه و نوسانات خلقی را تجربه نمایند.

لخته شدن خون و مشکلات رگ های خونی

ویروس کرونا می‌تواند احتمال بروز لخته خون و گرفتگی رگ‌های خونی را افزایش دهد. لخته‌های خونی بزرگ می‌توانند عاملی برای حمله قلبی و سکته مغزی محسوب شوند. اما در بیماری کرونا اغلب لخته‌های خونی کوچک هستند و ممکن است فقط مویرگ‌های موجود در ماهیچه‌های قلب را مسدود کنند.

مشکلات قلبی

سایر ارگان‌هایی که تحت تاثیر لخته‌های خونی قرار می‌گیرند، شامل ریه‌ها، پاها، کبد و کلیه‌ها هستند. کووید ۱۹ همچنین می‌تواند رگ‌های خونی را تضعیف نماید و در طولانی مدت مشکلاتی را برای کبد و کلیه‌ها به وجود آورد.

مشکلات روحی و خستگی

در اغلب موارد افرادی که علائم شدید بیماری کرونا را تجربه می‌کنند در بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستان بستری شده و برای تنفس از دستگاه‌های مخصوص بهره می‌گیرند. اگر فرد از این بیماری جان سالم به در ببرد ممکن است در آینده به سندرم استرس پس از حادثه مبتلا شود و یا افسردگی یا نگرانی زیادی را تجربه نماید.

از آنجایی که پیش بینی عوارض دراز مدت کرونا دشوار است، دانشمندان بر این باورند که شاید این عوارض مشابه با دیگر عوارض طولانی مدت ویروس‌های مشابه مثل سارس باشند. بسیاری از افرادی که پس از بیماری سارس بهبود یافته‌اند، سندرم خستگی مزمن را تجربه کرده‌اند. سندرم خستگی مزمن یک اختلال پیچیده است که خود را با علائمی همچون خستگی شدید نشان می‌دهد و در صورتی که فرد فعالیت زیادی داشته باشد، شدید تر نیز خواهد شد. علائم این سندرم با استراحت کردن بهبود نمی‌یابد. ممکن است این موضوع در مورد افرادی که به کرونا مبتلا شده‌اند نیز صادق باشد و آنها نیز تا مدت‌ها پس از بهبود علائم خستگی مفرط را داشته باشند بدون اینکه دلیل آن را بدانند.

خستگی مفرط

عوارض دراز مدت کرونا که ناشناخته هستند

بیماری کرونا نخستین بار در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین دیده شد و از آن زمان تاکنون (آگوست ۲۰۲۰) مدت زمان زیادی نمی‌گذرد بنابراین بدیهی است که ممکن است هنوز بسیاری از عوارض دراز مدت کرونا برای جهانیان ناشناخته باشد.

محققان توصیه می‌کنند که افرادی که تجربه ابتلا به کرونا ویروس را داشته‌اند، هر چند وقت یکبار به پزشک متخصص مراجعه نمایند تا همچنان تحت مراقبت باشند و عوارض احتمالی کرونا روی اعضای بدن آنها پس از بهبودی نیز مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد.

یادآوری این نکته نیز حائز اهمیت است که بیشتر افرادی که به کرونا مبتلا می‌شوند معمولا به سرعت بهبود می‌یابند اما ممکن است گاهی عوارض دراز مدت و ناشناخته این بیماری همراه آنها باشد. با توجه به اینکه در حال حاضر هیچ واکسن یا درمان خاصی برای کرونا وجود ندارد، بهترین راه برای مقابله با آن این است که همچنان پروتوکول‌های بهداشتی را رعایت نماییم و استفاده از ماسک و دستکش، شستشوی مداوم دست‌ها و فاصله اجتماعی را فراموش نکنیم.

کلام آخر

ابتلا به کرونا هم در کوتاه مدت و هم در دراز مدت عوارض خاصی را به همراه خواهد داشت. علائم کرونا معمولا تا چند هفته پس از ابتلا به طور کامل از بین می‌روند اما عوارض دراز مدت کرونا مشخص نیست دقیقا تا چه زمانی فرد را درگیر خواهند کرد. در صورت ابتلا به کرونا حتی پس از بهبودی نیز تحت مراقبت پزشک باشید و تمامی علائم خود را به وی اعلام کنید تا در این زمینه شما را یاری کند. آیا شما در شمار مبتلایان به کرونا بوده و این بیماری را تجربه کرده‌اید؟ اگر پاسختان مثبت است از عوارض این بیماری پس از بهبودی برای ما بنویسید. نظرات شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن مورد بررسی قرار خواهیم داد.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

1 نظر
  1. هلیا ثقفی می گوید

    کاملا درسته. چهار نفر از خانواده ما دو ماه پیش کرونا گرفتن و هنوز درگیر مشکلات تنفسی هستیم. خیلی بده برای هیج کس پیش نیاد امیدوارم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.