کاربرد شیرخشک برای بزرگسالان و بدنسازان

20 134,999

در سال‌های گذشته که هنوز مکمل‌هایی مثل پودرهای پروتئینی به شکل امروز در سطح داروخانه های معتبر مانند داروخانه آنلاین مثبت سبز فراگیر نشده بودند، به خصوص بدنسازان بخش اعظم پروتئین و کالری مصرفی روزانه خود را از شیر و شیر خشک می‌گرفتند. شاید شما هم فکر کنید که شیر خشک تنها غذای نوزادانی است که از نعمت شیر مادر دور مانده‌اند، اما این گونه نیست. شیرخشک برای بزرگسالان نیز از محبوبیت بالایی برخوردار است. برخی از ورزشکاران که به ارزان قیمت بودن مکملی که می‌خورند، اهمیت می‌دهند، از شیر خشک استفاده کرده و همچنین زمان زیادی است که بزرگسالان برای چاق شدن بخصوص چاق شدن صورت خود از شیر خشک استفاده می‌کنند.

شیر خشک برای بزرگسالان

در بسیاری از فراورده‌های لبنی و غذایی شیر خشک وجود دارد. ارزش غذایی شیر خشک اگر به روش درستی تهیه شده باشد، بسیار بالاست. همچنین شیر خشک را از شیر مایع برای ماندگاری بیشتر و افزودن به سایر مواد غذایی در جهت کیفیت بخشیدن به آن تهیه می‌کنند.

ورزشکاران و بدنسازان ایرانی و خارجی، در گذشته پروتئین مورد نیاز خود را از شیر خشک می‌گرفتند. گرچه امروزه با وجود پودرهای پروتئینی کمتر کسی به سراغ شیر خشک می‌رود. برخی بزرگسالان نیز از شیرخشک برای چاق شدن صورت استفاده می‌کنند.

تفاوت شیر خشک بزرگسالان و کودکان

تولید کنندگان برای آن که شیر خشک نوزادان را تا حدودی مشابه شیر مادر کنند به آن مقادیری معینی از ریزمغذی‌ها و آنزیم‌ها می‌افزایند و سختگیری‌هایی را برای بهداشتی و مغذی‌تر شدن آن اعمال می‌کنند. اما شیرخشکی که در صنایع غذایی استفاده می‌شود معمولا از نوع کم چرب یا بدون چربی بوده و معمولا هیچ موادی به آن نمی‌افزایند. دقت نظر داشته باشید که هرگز نمی‌توان از شیرخشک‌های معمولی یا به عبارتی همان شیرخشک مخصوص بزرگسالان برای کودکان استفاده کرد زیرا موجب ایجاد بار اضافی در کلیه‌ها و کبد شده و ایجاد مشکلات گوارشی و آلرژی و … می‌کند. شیر خشک انشور یک نمونه شیر خشک مخصوص بزرگسالان است.

خرید شیر خشک انشور مخصوص بزرگسالان

 شیر خشک

 کاربرد شیرخشک برای چاق شدن صورت بزرگسالان

قانون نانوشته کلی می‌گوید که چاق شدن صورت، فرآیندی پیچیده است. به این شکل که افراد لاغر وقتی اقدام برای چاق شدن و افزایش دادن وزن می‌کنند، ابتدا شکم آورده و پس از کل بدن، صورت چاق می‌شود. اما برعکس هنگام کاهش وزن، ابتدا صورت لاغر شده و در انتها اعضایی چون شکم، ران و باسن لاغر می‌شود.

به همین دلیل افراد برای آنکه تنها صورت خود را چاق کنند و به اصطلاح خود گونه‌دار شوند، دست به خوردن شماره ۳ یا ۴ شیر خشک می‌زنند.

گفتنی است که خوردن شیر خشک در برخی موارد حتی به صورت منظم و سه الی چهار بار در روز هم می‌تواند بی ثمر باشد و همه چیز بستگی به نوع بدن شما دارد.

روش چاق شدن صورت با شیر خشک

شیر خشک و نشاسته و آرد برنج را با هم ترکیب کنید و قبل از خواب ۲ قاشق از آن بخورید. این مخلوط به چاقی صورت و پف‌دار شدن آن کمک می‌کند.
صبح‌ها ناشتا مقداری شیر خشک را به صورت پودر یا مخلوط بسیار غلیظی از آب و شیر خشک بخورید. فقط ذکر این نکته ضروری است که مصرف مداوم و بیش از اندازه شیر خشک سبب چاقی می‌شود.
استفاده از داروهای گیاهی که در آن از شیر خشک برای چاقی صورت وجود دارد هم می‌تواند در چاق شدن صورت با شیر خشک کمک کند. روزانه مصرف ۳ قاشق شیر خشک در ۳ وعده البته در کنار ورزش به چاقی صورت کمک می‌کند.

شیر خشک برای چاقی صورت

ماسک شیرخشک برای بزرگسالان
یکی از روش‌های چاق شدن صورت با شیر خشک، استفاده از ماسک شیر خشک بسیار ساده بوده و شما می‌توانید برای نتیجه بهتر، شیر خشک را با روغن‌ها و گیاهان دارویی دیگر مخلوط کرده و استفاده کنید.
شما می‌توانید روغن زیتون، شکر و پودر شیر را مخلوط کنید و این مخلوط را روی صورت خود بگذارید. پس از نیم ساعت صورت خود را به آرامی شستشو دهید تا کاملا شسته و تمیز شود. این ماسک سبب نرمی و افزایش رطوبت و لطافت پوست خواهد شد.

استفاده از شیر خشک در آشپزی

یکی از مصارف شیرخشک برای بزرگسالان استفاده از آن در آشپزی است. حتما شنیده‌اید که برای بسیاری از کودکان جهت تهیه فرنی از شیر خشک استفاده می‌کنند اما همین کار را برای بزرگسالان نیز می‌توان انجام داد. یکی از لذیذترین دسرهایی که با استفاده از شیر خشک تهیه می‌شود، حلوای عربی است. شیر خشک از ترکیبات مهم این دسر به شمار می‌آید. همچنین در تهیه کیک نیز می‌توانید از شیر خشک بهره بگیرید.

 فرنی

با استفاده از شیر خشک می‌توانید یک نوشیدنی مقوی، انرژی‌زا و لذیذ نیز برای خود تهیه کنید. به این منظور یک لیوان را برداشته و شیر معمولی تازه را تا نیمه در آن بریزید و نصف دیگر لیوان را با شیر خشک آماده شده پر کنید. برای داشتن طعمی بهتر می‌توانید پودر وانیل یا پودر کاکائو را نیز به این نوشیدنی اضافه نمایید. پس از آماده شدن آن را در یخچال بگذارید تا خوب خنک شود؛ سپس از آن استفاده کرده و لذت ببرید. این نوشیدنی به چاق شدن شما نیز کمک خواهد کرد.

تهیه نوشیدنی با استفاده از شیر خشک

با استفاده از شیر خشک می‌توانید یک نوشیدنی مقوی، انرژی‌زا و لذیذ برای خود تهیه کنید. به این منظور یک لیوان را برداشته و شیر معمولی تازه را تا نیمه در آن بریزید و نصف دیگر لیوان را با شیر خشک آماده شده پر کنید. برای داشتن طعمی بهتر می‌توانید پودر وانیل یا پودر کاکائو را نیز به این نوشیدنی اضافه نمایید. پس از آماده شدن آن را در یخچال بگذارید تا خوب خنک شود؛ سپس از آن استفاده کرده و لذت ببرید. این نوشیدنی به چاق شدن شما نیز کمک خواهد کرد.

کاربرد شیر خشک در بدنسازی

از آنجایی‌که هر شخص در راه ورزشکار حرفه‌ای شدن علاوه بر انجام مستمر و منظم تمرینات نیازمند تغذیه کامل و مقوی است، شیر خشک یکی از گزینه‌های آشنا و کاربردی برای ورزشکاران می‌تواند باشد. خصوصا آن دسته از افرادی که بودجه کافی برای تهیه پروتئین و پودرهای گران‌قیمت بدنسازی را ندارند می‌توانند با صرف هزینه کمتر از شیر خشک بهره ببرند.

با تهیه شیر خشک به راحتی می‌توانید در منزل یک مکمل بدنسازی تهیه کرده و از آن استفاده نمایید. نحوه و مقدار مصرف شیر خشک برای بزرگسالان بسته به دلیلی که از آن استفاده می‌نمایید متفاوت بوده و بهتر است در این زمینه حتما با متخصص تغذیه یا مربی بدنسازی خود مشورت نمایید. مصرف زیاد شیرخشک به چاقی منجر خواهد شد اما اگر در کنار مصرف آن ورزش کنید، برای شما عضله‌سازی خواهد کرد.

خرید انواع مکمل های بدنسازی

فواید شیرخشک برای بدنسازان

همان طور که گفتیم یکی از مصارف شیرخشک برای بزرگسالان می‌تواند به افراد ورزشکار و بدنسازان مرتبط باشد. پروتئین وی یکی از ترکیبات موجود در شیر است که حاوی آمینو اسیدهای شاخه‌ای بوده و برای ساخت عضلات و تامین انرژی در طول ورزش مفید است. استفاده از شیرخشک در بدنسازی به حفظ عضلات کمک می‌کند. شیر خشک باعث ترمیم عضلات شده و درد و آسیب عضلانی را که ممکن است طی تمرینات اتفاق بیفتد، کاهش می‌دهد. همچنین با شیر خشک می‌توان نوشیدنی‌های پروتئینی را درست کرد و قبل یا بعد از تمرینات ورزشی مورد استفاده قرار داد. به منظور افزایش توده عضلانی مصرف شیرخشک یکی از بهترین گزینه است.

 شیر خشک برای بزرگسالان

برخی از دیگر فواید شیرخشک برای بزرگسالان

به جز مواردی که عنوان شدند، از دیگر فواید شیرخشک برای بزرگسالان به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • ترمیم سلول‌ها و سیستم ایمنی بدن را ارتقا می‌بخشد.
 • با داشتن کلسیم و دیگر ترکیبات مغذی سلامت استخوان‌ها را بهبود بخشیده و از پوکی استخوان ممانعت به عمل می‌آورد.
 • شیر خشک حاوی پتاسیم بوده و با کاهش فشار خون در بدن می‌تواند سلامت قلب را بهبود بخشیده و از حملات و مشکلات قلبی پیشگیری به عمل آورد.
 • شیر خشک برای افرادی که تحمل لاکتوز را ندارند و با خوردن شیر دچار مشکلات گوارشی می‌شوند، گزینه‌ای مناسب به شمار می‌آید.

سخن پایانی

شیرخشک تنها مخصوص نوزادان و کودکان نیست؛ افراد بزرگسال به ویژه بدنسازان نیز می‌توانند از این خوراکی مغذی به منظور بهبود سلامتی خود بهره بگیرند. چاق کردن صورت، داشتن پوستی لطیف و زیبا و کمک به حفظ سلامت عضلات از جمله دلایلی هستند که بزرگسالان را به مصرف شیرخشک راغب می‌نمایند. در آشپزی نیز می‌توان از شیر خشک استفاده کرد. شما به چه دلایلی از شیرخشک استفاده می‌کنید؟

20 نظرات
 1. محسن می گوید

  ایا میتوان شیر خشک را با شیر کاکائو یا شیر خورد

  1. نسیم کریمی می گوید

   با سلام، روز خوش
   همون طور که در مقاله اشاره شده، بهتره بزرگسالان از مکمل هایی چو پروتئین وی، گینر و… استفاده کنند. همچنین برای کودکان هم مصرف شیرکاکائو مضره

   1. فرهاد می گوید

    چرا نباید شیر خشک استفاده کرد گینر یا پروتئین وی خورد

    1. پدرام می گوید

     دروغ میگه شیره خشک خوبه بد نیست

   2. سام می گوید

    من چن وقتیه توو تمرین نفس کم میارم دلیلش چیه دو هفته دیگه هم مسابقات کشتیه

    1. سامان می گوید

     سلام…داداش اطرفیانت سیگار یا قلیون میکشن که دود اونا باعث نفس تنگیت میشه ..منم این مشکلو داشتم تا اینکه دیه دورو برشون نرفتم الان بهترم…توهم دوری کنی خوب میشی

 2. محمد می گوید

  نظریکی ازدوستان که برای چهارماه پیش هم هست،شروع کرونا فرمودندهنگام تمرین نفس کم میارم،امیدوارم کرونانبوده باشه

 3. رها می گوید

  من ۱۸سالمه ۴۰کیلو هستم وبالاترهم نمیرم قدمم۱۵۸هست صورتمم لاغره اگه شیرخشک مصرف کنم میتونم پنج کیلو اضافه کنم؟

  1. مصطفی می گوید

   بادوم زمینی بخور عدس با لوبیا بخور کنجت فیله مرغ بخور اگه اینارو یک ماه هروز بخوری ۷ الی ۸ کیلو راحت میای بالا

 4. رها می گوید

  سلام من ۱۸سالمه ۴۰کیلو هستم وبالاترهم نمیرم قدمم۱۵۸هست صورتمم لاغره اگه شیرخشک مصرف کنم میتونم پنج کیلو اضافه کنم؟

 5. ابولفضل می گوید

  سلام من ۶۲ کیلوام ۱۸ سالمه میخام وزنم بره بالا باغذاییم که میخورم خیلی سخت وزنak میگیرم واقعا خیلی سخت بنظرتون شیر خشک میتونه کمکم کنه نحوه استفاده و شیر خشکی که بگیرمو میتونید بهم بگید ؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   اولین توصیه ای که به شما داریم این است که حتما یک چکاپ بدهید چرا که شاید یک مشکل زمینیه ای مانند تیروئید دارید. در مورد اینکه می گویید با غذا خوردن وزن نمی گیرد شاید نوع تغذیه شما مشکل دارد. رژیم غذایی شما باید مخصوص وزن گرفتن باشد یعنی حتما حاوی پروتئین، کربوهیدارت و … باشد که فقط یک متخصص تغذیه می تواند این برنامه را برای شما تنظیم کند. متخصص تغذیه نوع غذا، تعداد وعده ها و همچنین داروهای مناسب برای افزایش وزن را برای شما تعیین می کند.
   در مورد اینکه شیرخشک وزن می دهد یا خیر، بله شیر خشک به دلیل وجود قند بالا و پروتیئن بالا باعث افزایش وزن می شود اما این وزن موقتی است. از طرفی هم به دلیل این بیش از حد شیرین است مصرف آن در طولانی مدت مصرف توصیه نمی شود. در هر صورت برای افزایش وزن استفاده از مکمل های افزایش وزن مانند گین آپ پزرگسالان، مکمل پروتئین و مکمل های اشتها اور جایگزین بهتری نسبت به شیر خشک هستند.

 6. افسانه صولت می گوید

  شیر خشک برای چاق شدن نوجوانان هم خوبه؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام افسانه عزیز
   پیشنهاد میکنم برای دریافت به جواب سوالتان حتما مقاله مصارف شیر خشک برای بزرگسالان چیست ؟ را مطالعه کنید.

 7. حمید می گوید

  ورزشکارها هم می تونند به جای استفاده از مکمل ورزشی از شیر خشک برای حجم گرفتن استفاده کنند ؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام حمید عزیز
   شیر خشک یکی از گزینه‌های آشنا و کاربردی برای ورزشکاران می‌تواند باشد با تهیه شیر خشک به راحتی می‌توانید در منزل یک مکمل بدنسازی تهیه کرده و از آن استفاده نمایید. نحوه و مقدار مصرف شیر خشک برای بزرگسالان بسته به دلیلی که از آن استفاده می‌نمایید متفاوت بوده و بهتر است در این زمینه حتما با متخصص تغذیه یا مربی بدنسازی خود مشورت نمایید.

 8. Zahra می گوید

  سلام من قد و وزنم باهم مطابقت داره و کمبود وزن ندارم اما صورتم لاغره و استخونی بنظرتون از شیرخشک استفاده کنم یان؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام زهرا عزیز
   استفاده از شیر خشک و تجربه پر شدن صورت کاملا یک موضوع شخصی و نتیجه بر روی هر فردی متفاوت است و از نظر علمی ثابت شده نیست برای شادابی و همچنین پر شدن پوست تون پیشنهاد من برای شما استفاده از ۸ لیوان آب و همچنین ماسک های خانگی حاوی خیار است.

 9. یلدا می گوید

  من ۱۹سالمه وحدوددوسال پیش برای جوشای صورتم راکوتان مصرف میکردم حالامیخوام باشیرخشک یکم وزنموببرم بالاوصورتموپرکنم سوال من اینه که آیاباخوردن شیرخشک ممکنه جوشای صورتم برگرده وصورتم جوش بزنه بازلطفاجوابموبدین

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   برای افزایش وزن پیشنهاد می کنم از مکمل مناسب با این کارایی استفاده کنید مانند مکمل گین آپ کارن و حتما در کنار این محصول تمرینات ورزشی داشته باشید تا به وزن دلخواه خود برسید .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.