مولتی ویتامین مینرال چیست؟

۹۳۵

خیلی از ما نام مولتی ویتامین مینرال را شنیده‌ایم و حتی موقع خرید مولتی ویتامین‌ها، آنها را ترجیح می‌دهیم. اما آیا واقعا آنها ارزش غذایی بیشتری دارند و مؤثر هستند؟ آیا برای شما سوال شده که این نوع از قرص‌ها برای چه کسانی مفید یا مضر است؟با ما در داروخانه آنلاین مثبت سبز همراه باشید تا به این سوالتان جواب داده شود.

مکمل غذایی مولتی ویتامین مینرال (MVM) چیست؟

مکمل غذایی مولتی ویتامین مینرال (MVM) ترکیبی از ویتامین‌ها و مواد معدنی و گاهی اوقات مواد دیگر و ضروری هستند. آنها با نام‌های مختلف در بازار در دسترس هستند. همان گونه که می دانیم ویتامین‌ها و مواد معدنی در MVM نقش منحصر به فردی در بدن دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از این مواد تشکیل دهنده با این مطلب از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز همراه باشید.

انواع مولتی ویتامین‌ مکمل‌های رایج در جهان هستند. محبوبیت آنها در چند دهه گذشته به سرعت در حال افزایش است. بعضی افراد هم معتقدند که مولتی ویتامین‌ها می‌توانند سلامت عمومی را بهبود بخشیده و خطرات بیماری‌ها و سو تغذیه را کاهش دهند.

انواع مختلف MVM ها در بازار وجود دارند. تولید کنندگان انتخاب می‌کنند که ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد تشکیل دهنده و همچنین مقادیر آنها در محصولات خود چه درصدی را داشته باشند.

مولتی ویتامین چیست؟

مولتی ویتامین ها مکمل‌هایی هستند که حاوی بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف هستند. هیچ استانداردی در مورد آنچه در مولتی ویتامین باید باشد وجود ندارد و ترکیبات مواد مغذی آنها بر اساس نام و محصول متفاوت است.

آنها با چندین نام مختلف، از جمله مولتی ویتامین مینرال چندین ماده معدنی را در خود جای داده‌اند و در بسیاری از فرم‌ها مانند قرص‌ها، کپسول‌ها، آدامس‌های جویدنی، پودرها و مایعات موجود هستند.

اکثر مولتی ویتامین ها باید یک یا دو بار در روز مصرف شوند. البته اطمینان حاصل کنید که برچسب روی محصول را به طور کامل خوانده و طبق دستورالعمل مصرف کنید.

مولتی ویتامین مینرال چیست؟مولتی ویتامین مینرال تامین کننده ویتامین و املاح بدن

قرص مولتی ویتامین مینرال برای تامین ویتامین و املاح در بدن بیمارانی که از تغذیه کافی برخوردار نیستند یا رژیم غذایی آنها فاقد مواد غذایی ضروری و کافی است یا در افراد خاصی مثل بانوان باردار و شیرده کاربرد دارد.

اگر شما در رژیم غذایی روزانه‌تان املاح، ویتامین‌ها و ریز مغذی‌ها را به میزان لازم مصرف می‌کنید، دیگر نیازی به مصرف این محصولات ندارید، اما اگر ورزشکاری حرفه‌ای هستید یا اصطلاحا بد غذا بوده و خیلی از مواد غذایی مفید در برنامه غذایی‌تان جا ندارد، بهتر است حتما با صلاحدید پزشک این محصولات را از مراکز معتبر مثل داروخانه تهیه و به صورت منظم مصرف کنید.

مولتی ویتامین ها شامل چه موادی هستند؟

۱۳ ویتامین و حداقل ۱۶ ماده معدنی برای سلامتی ضروری است. بسیاری از آنها در واکنش‌های آنزیمی در بدن شرکت می‌کنند یا به عنوان هورمون‌ها، مولکول‌های سیگنال یا عناصر ساختاری عمل می‌کنند. بدن نیاز به این مواد مغذی برای تولید مثل، نگهداری، رشد و تنظیم فرآیندهای بدن دارد.

مولتی ویتامین ها ممکن است حاوی بسیاری از این ویتامین‌ها و مواد معدنی باشند، اما در اشکال و مقادیر مختلف! آنها همچنین می توانند مواد دیگری مانند عصاره گیاهان، اسید آمینه و اسیدهای چرب را هم درون خود داشته باشند.

از آنجایی که روی برخی مکمل‌های غذایی نظارت خوبی وجود ندارد، مولتی ویتامین‌ها ممکن است سطوح بالاتر یا پایین‌تر برخی از مواد مغذی را نسبت به برچسب روی محصول داشته باشند.

در بعضی موارد، ممکن است حتی تمام مواد مغذی موجود در فهرست ذکر نشده باشند. موارد متعدد تقلبی در صنعت مکمل‌ها وجود دارد، بنابراین مهم است که از یک سازنده معتبر خرید کنید!

همچنین مواد مغذی موجود در مولتی ویتامین‌ها ممکن است از مواد غذایی واقعی تولید شده یا به صورت مصنوعی در آزمایشگاه‌ها تولید شوند.

مولتی ویتامین مینرال چیست؟مولتی ویتامین ها و بیماری های قلبی

بیماری‌های قلبی شایع‌ترین علت مرگ در سراسر جهان است. بسیاری از مردم معتقدند که مصرف مولتی ویتامین‌ها می‌تواند به جلوگیری از بیماری قلبی کمک کند، اما شواهد دقیقی در این باره مشخص نیست.

نتایج مطالعات مشاهده شده در مورد مولتی ویتامین‌ها و بیماری‌های قلبی با هم تفاوت دارند. در برخی مطالعات، خطر ابتلا به حملات قلبی و مرگ کاهش یافته است، در حالی که برخی دیگر این اثرات را در بر نداشته است.

برای بیش از یک دهه، مطالعه سلامت پزشکان اثرات مصرف روزانه مولتی ویتامین در بیش از ۱۴۰۰۰ مرد را مورد بررسی قرار داد و نشان داده شد مصرف مولتی ویتامین‌ها در حملات قلبی یا سکته مغزی و کاهش مرگ و میر به تعداد چشمگیری وجود ندارد.

در مطالعه دیگری تنها در میان زنان، نشان داده شد که مصرف مولتی ویتامین برای حداقل سه سال خطر مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی را به میزان ۳۵٪ کاهش می‌دهد.

مولتی ویتامین ها و خطر سرطان

شواهد در مورد مصرف مولتی ویتامین‌ها و خطر ابتلا به سرطان متفاوت است.

برخی مطالعات نشان می‌دهند که مصرف مولتی ویتامین‌ها بر روی خطر ابتلا به سرطان تاثیری نداشته‌اند، در حالی که برخی افراد با مصرف مولتی ویتامین با کاهش خطر ابتلا به سرطان روبه رو هستند.

در یک بررسی، نتایج حاصل از ۵ کارآزمایی تصادفی شده (استاندارد طلایی تحقیق) با مجموع ۴۷۲۸۹ شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفتند.

آنها میزان خطر ابتلا به سرطان در مردان را ۳۱ درصد پایین‌تر از مردان دیگر تشخیص داد، اما این مصرف در زنان تاثیری نداشت!

دو مطالعه مشاهدات، یکی در مورد زنان و دیگری در مردان، ارتباط مولتی ویتامین‌های طولانی مدت با خطر کاهش سرطان روده بزرگ را بررسی کرد که در مطالعات سلامت پزشکان نشان داده شد که مصرف طولانی مدت مولتی ویتامین به صورت روزانه خطر ابتلا به سرطان را در مردان کاهش می‌دهد.

مولتی ویتامین مینرال چیست؟

بهترین زمان مصرف

باید بگیم که مولتی ویتامین ها ترکیبی از ویتامین‌های محلول در آب و چربی هستند که گاهی مینرال (مواد معدنی) هم دارند. مصرف برخی از این محصولات با معده خالی بهتر بوده و برخی دیگر همراه با غذا باید مصرف شوند؛ چرا که اگر درون مولتی ویتامین، ویتامین A و D وجود داشته باشد، جذب آنها با ترشح شیره گوارش در صفرا بهتر انجام می‌شود، اما اگر حاوی مینرالی مثل آهن باشند، برخی عوامل بر روی جذب آهن اثر گذاشته و تا حدودی میزان جذب آن را کاهش می‌دهد.

به طور مثال اگر مولتی ویتامین مینرال حاوی آهن باشد، هم‌زمان با غذا مصرف بشود، فیبر موجود در غذاهای فیبردار یا کلسیم موجود در شیر و ماست می‌تواند تا حدودی اثر منفی بر روی جذب آن داشته باشد. جذب مولتی ویتامین هایی هم که حاوی زینک (روی) هستند، تحت تاثیر همین عوامل قرار می‌گیرند، بنابراین به طور کلی بهتر است مصرف مولتی ویتامین یا مولتی ویتامین مینرال پس از صرف غذا صورت گیرد. البته مصرف آنها هیچ تداخلی با هم ندارد و پزشک با توجه به شرایط و وضعیت فرد انواع مولتی ویتامین را برای افراد مختلف تجویز می‌کند.

غذای واقعی همیشه بهترین است

مولتی ویتامین‌ها برای سلامتی همیشه هم مطلوب نیستند. در حقیقت، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف این محصولات برای بسیاری از مردم مفید، بی فایده و حتی مضر است. بنابراین آمار ضد و نقیضی وجود دارد.

مولتی ویتامین مینرال چیست؟

اگر کمبود مواد مغذی دارید، پس باید برای تامین این مواد مغذی از مکمل‌ها بهره ببرید. مولتی ویتامین‌ها شامل مقدار زیادی از همه مواد هستند، که اکثر افراد نیازی به آن‌ها ندارند.

علاوه بر این، مصرف مولتی ویتامین برای رفع رژیم غذایی نامناسب، یک ایده اشتباه است. خوردن یک رژیم غذایی متعادل از مواد غذایی واقعی، برای حفظ سلامت کامل در بلندمدت بیشتر تاثیرگذار است.

نکته مهم

با تمام فوایدی که برای مصرف مولتی ویتامین مینرال یاد می‌شود، تعدادی از مطالعات نشان می‌دهند که مکمل‌ها همیشه هم مفید نیستند. مصرف بعضی مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی حتی ممکن است بیشتر از فایده، ضرر داشته باشند.

ممکن است برای برخی از افراد، مکمل‌های مولتی ویتامین مینرال از مزایای سلامت مهمی برخوردار باشند. اگر شرایط خاص یا نیازهای بهداشتی خاصی دارید، ممکن است دکتر شما یک مکمل مولتی‌ویتامین را به برنامه غذایی روزانه شما اضافه کند. اما افرادی که مصرف این مکمل‌ها را جایگزین برنامه غذایی روزانه خود می‌کنند، باید بدانند که بدن خود را در معرض خطرات سلامتی زیادی قرار می‌دهند.

بهترین راه این است که قبل از مصرف مکمل‌های غذایی با پزشک خود صحبت کنید. اگر قبلاً مکمل‌هایی را مصرف کرده‌اید، از آنها بخواهید اگر انتخاب خوبی بوده، برای ادامه مصرف برای شما دوباره تجویز کنند؛ دقت داشته باشید که بعضی از مکمل‌ها ممکن است با داروهایی که مصرف می‌کنید تداخل مصرف داشته باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.