عوارض مولتی ویتامین مینرال چیست؟

۲۲۹

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

بسیاری از افراد از عوارض مولتی ویتامین مینرال و تاثیر این مکمل‌ها بر روی جذب سایر مواد مغذی و یا تداخل با داروهایی که همزمان مصرف می‌شوند و سایر عوارض جدی تر، غافل هستند. به همین دلیل در این مطلب به بررسی عوارض مولتی ویتامین مینرال در صورت مصرف خودسرانه خواهیم پرداخت.

این روزها اکثر افراد جهت جبران کمبودهای غذایی خود اقدام به مصرف خودسرانه انواع مولتی ویتامین ها، ویتامین E، قرص آهن یا ویتامین C جوشان، قرص کلسیم، کپسول روغن ماهی و… می‌کنند.

مصرف طولانی مدت هر گونه مکمل غذایی می‌تواند منجر به بروز اثرات مضر بر بدن ما گردد. این موضوع در مورد مولتی ویتامین‌ها نیز صدق می‌کند و بنابراین نیاز است که از عوارض جانبی استفاده از این مواد و علائم این عوارض جانبی آگاه باشیم تا بتوانیم این عوارض را در مراحله‌ اولیه‌ بروز آن‌ها تشخیص داد.

بروز عوارض مولتی ویتامین مینرال مصرف مکمل‌های تغذیه‌ای در افراد، می‌تواند از فردی تا فرد دیگر متفاوت باشد. برخی از عوارض شایع این مکمل‌ها مشخص شده است. اگر هرکدام از علائم خاصی که در ادامه این مطلب ذکر می‌کنیم را در خود مشاهده کردید، بهتر است در مصرف مکمل خود تجدید نظر کنید.

مولتی ویتامین چیست؟

مولتی ویتامین‌ها مکمل‌هایی هستند که حاوی بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف هستند. هیچ استانداردی در مورد اینکه دقیقا چه موادی باید در این محصولات باشد، وجود ندارد و ترکیب مواد مغذی آنها بر اساس نام شرکت، متفاوت است.

آنها در بسیاری از فرم‌ها مانند قرص‌ها، کپسول‌ها، ژامبون‌های جویدنی، پودرها و مایعات در بازار موجود هستند. بیشتر مولتی ویتامین‌ها باید یک یا دو بار در روز مصرف شوند. اطمینان حاصل کنید که برچسب روز محصول را بخوانید و دستورالعمل‌های توصیه شده را دنبال کنید.

مولتی ویتامین‌ها در داروخانه‌های آفلاین و داروخانه آنلاین مثبت سبز در دسترس هستند. افراد سیگاری در معرض خطرات بالاتر بروز عوارض مولتی ویتامین مینرال هستند.

همان‌طور که کمبود ویتامین‌ها و املاح به سلامتی آسیب می‌رساند، افزایش سطح این ریزمغذی‌ها هم برای بدن مضر خواهد بود. زیاده‌روی در مصرف ویتامین‌های محلول در آب، مشکل چندانی برایمان ایجاد نمی‌کند چون اضافی این ویتامین‌ها همراه با ادرار از بدنمان دفع می‌شود، اما افزایش دریافت ویتامین‌های محلول در چربی یا مواد معدنی، می‌تواند رسوب این مواد در جداره عروق، کبد، کلیه‌ها یا مغز را در پی داشته باشد و شانس آسیب دیدن ارگان‌های حیاتی بدن یا ابتلا به سنگ کلیه را افزایش بدهد. به همین دلیل برای دور ماندن از عوارض مولتی ویتامین مینرال حتما باید قبل از مصرف با پزشک متخصص مشورت کرد.

عوارض مولتی ویتامین مینرال چیست؟

مولتی ویتامین ها شامل چه موادی هستند؟

۱۳ ویتامین و حداقل ۱۶ ماده معدنی برای سلامت ضروری هستند. بسیاری از آنها در واکنش‌های آنزیمی بدن شرکت می‌کنند یا به عنوان هورمون‌ها، مولکول‌های سیگنال یا عناصر ساختاری عمل می‌کنند. بدن این مواد مغذی را برای تولید مثل، نگهداری، رشد و تنظیم فرایندهای بدن نیاز دارد.

مولتی ویتامین‌ها ممکن است حاوی بسیاری از این ویتامین‌ها و مواد معدنی، اما در اشکال و مقادیر مختلف باشند، آنها همچنین می‌توانند مواد دیگری مانند گیاهان، اسید آمینه و اسیدهای چرب را هم در خود داشته باشند.

از آنجایی که مکمل‌های غذایی تنظیم نمی‌شوند، مولتی ویتامین‌ها ممکن است سطوح بالاتر یا پایین برخی مواد مغذی را نسبت به برچسب‌های روی محصول را داشته باشند.

در برخی موارد ممکن است حتی تمام مواد مغذی موجود در فهرست ذکر نشده باشد. موارد متعددی از تقلب در صنعت مکمل هم  وجود دارد، بنابراین مهم است که از یک سازنده معتبر خرید کنید.

همچنین مواد مغذی موجود در مولتی ویتامین‌ها ممکن است از مواد غذایی واقعی تهیه شده یا به صورت مصنوعی در آزمایشگاه‌ها تولید شوند.

عوارض مولتی ویتامین مینرال چیست؟

عوارض مولتی ویتامین مینرال چیست؟

با توجه به مضرات مواد معدنی چون آهن، عوارض مولتی ویتامین مینرال در مقادیر زیاد می‌تواند منجر به دوز بیش از حد حاد آن‌ها شود. از همه مهم‌تر این‌که، مصرف بیش از حد مواد غذایی میکرو موجود در آن‌ها نیز می‌تواند منجر به بروز برخی عوارض جانبی بر سلامت افراد شود. مصرف بیش از حد آهن منجر به سمیت آهن شده و در نهایت منجر به وضعیت فیبروتیک کبد شده که به عنوان هموکروماتوز شناخته می‌شود.

ویتامین های محلول در چربی

مصرف طولانی مدت ویتامین‌های محلو در چربی مانند A ،E و مکمل‌های بتاکاروتن در مقادیر زیاد باعث کوتاه شدن عمر افراد می‌شود. مانند کمبود، ازدیاد ویتامین A می‌تواند منجر به نقص هنگام تولد به دلیل محتوای بالای رتینول شود. بنابراین خانم‌های باردار باید از مصرف دوزهای بالای این مواد خودداری کنند.

مصرف بیش از حد ویتامین E  سرطان زا است. این ویتامین هم محلول در چربی است و از منابع غذایی مثل گوشت، تخم مرغ و سبزیجات، تأمین می‌شود. بنابراین، معمولا مردم دچار کمبود ویتامین ای نمی‌شوند. یک فرد معمولی به روزانه ١۵ میلی گرم از این ویتامین نیاز دارد. سوء مصرف این ویتامین منجر به اختلال در لخته شدن خون و قرار گرفتن در معرض خطر خونریزی، می‌شود. همچنین، احتمال بروز سرطان ریه و پروستات را هم افزایش می‌دهد.

دیگر ویتامین ها چه عوارضی دارند؟

همچنین مصرف بیش از حد ویتامین C می‌تواند باعث تشکیل سنگ کلیه شود که ممکن است در نهایت منجر به نارسایی کلیه شود. این امر می‌تواند منجر به اسیدوز متابولیکی گردد که می‌تواند آب از دست دهی بدن را تحریک کند.

مطالعاتی نشان می‌دهند که مولتی ویتامین‌ها تمایل به واکنش با شرایط مختلف پزشکی و درمانی داشته و منجر به بروز عوارض جانبی بر بدن می‌شود. در این زمان، تعامل برخی داروهای مضر با مکمل‌های مولتی ویتامینی غنی از آهن و کلسیم می‌تواند منجر به بروز برخی عوارض جانبی بر بدن بیماران می‌شود و بر نرخ جذب داروهای خاص اثر می‌گذارد.

مصرف بیش از حد منیزیم و روی می‌تواند هم منجر به پرادراری، رنگ شدن دندان، خونریزی معده و ضعف عضلانی گردد.

اکثر عوارض مولتی ویتامین مینرال شامل ریزش مو، درد شدید کمر، درد عضلانی، خونریزی داخلی، لایه برداری پوست، سردرد شدید و کاهش اشتها می‌شود. عوارض جانبی شامل سردرد خفیف، کاهش وزن قابل توجه، درد استخوان و درد مفاصل است.

مصرف بیش از حد ویتامین K می‌تواند مانع از فرایند لخته شدن خون شود.

برخی عوارض جدی مصرف خودسرانه مولتی ویتامین ها

عوارض مولتی ویتامین مینرال شامل علائم آنافیلاکسی؛ این عارضه زمانی رخ می‌دهد که مکمل تغذیه‌ای را برای اولین بار مصرف می‌کنید یا ندرتا بعد از مصرف طولانی مدت رخ می‌دهد. با بروز این علامت سریعا با پزشک تماس بگیرید.

علائم گیجی که نباید نادیده گرفته شود. ممکن است این حالت به خاطر دوز بالای مکمل یا زمان نامناسب مصرف یا وجود بیماری زمینه‌ای باشد.

علائم شدید یا حتی مرگبار مانند فلج، حمله قلبی و نارسایی کلیه، گرچه نادر است ولی در بعضی افراد ممکن است رخ دهد.

از میان ویتامین‌ها، علائم مسمومیت بیشتر در اثر مصرف دوزهای بالای ویتامین‌های محلول در چربی رخ می‌دهد؛ زیرا این ویتامین‌ها خودشان در بدن ذخیره می‌شوند.

لازم است در افراد آسیب پذیر مانند زنان باردار و شیرده، کودکان و سالمندان مصرف مکمل‌های غذایی با احتیاط بیشتری همراه باشد.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.