فواید و نحوه مصرف مولتی ویتامین مینرال در بدنسازی

۲۰۴

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

بهترین مواد مغذی و ویتامین برای ساخت عضلات و سوختن چربی تحت عنوان مصرف مولتی ویتامین مینرال در بدنسازی مطرح می شود که قصد داریم در این مطلب از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز با این محصولات و فواید آنها آشنا شویم.

مولتی ویتامین مینرال چیست؟

ویتامین‌ها ترکیبات آلی هستند که به مقدار خیلی جزئی برای سوخت و ساز مواد غذایی و اعمال حیاتی بدن و رشد و نمو و تندرستی ضرورت دارند. تغذیه ناقص و رژیم غذایی نامناسب سبب کمبود یا فقدان یک یا چند ویتامین می‌شود و به بیماری‌های مختلف مانند بری بری و پلاگر می‌انجامد.

ویتامین‌ها موجب آسان شدن سوخت و ساز بدن یا متابولیزم می‌شوند و رشد و نمو و ترمیم یاخته‌های بدن را میسر می‌سازند. برخی از ویتامین‌ها سبب جذب مواد غذایی در روده می‌شوند و بعضی نیز به عنوان کاتالیزور عمل می‌کنند. عمل آن‌ها بر روی بافت‌های پوششی و همچنین استخوان بوده و در مجموع هر کدام از آن‌ها از بروز یک عارضه جلوگیری می‌کند.

مصرف مولتی ویتامین مینرال در بدنسازی

سلول‌های بدن ما به ویژه سلول‌های عضلانی برای متابولیسم مناسب و رشد و نگهداری خودشان به واکنش‌های بیوشیمیایی معین تکیه می‌کنند که برای انجام این واکنش‌ها احتیاج به ویتامین‌های ویژه‌ای است که به تجزیه و تسهیل واکنش‌های بدن کمک می‌کنند.

در صورت نرسیدن ویتامین‌های لازم به بدن یک بدنساز تولید انرژی یا رشد ماهیچه‌ها به زحمت انجام می‌شود و توده عضلانی شروع به تحلیل رفتن می‌کند و تراکم استخوان‌ها رو به زوال خواهد گذاشت و همه سیستم‌های بدن شروع به ضعف می‌کند.

فواید و نحوه مصرف مولتی ویتامین مینرال در بدنسازی

انواع مولتی ویتامین مینرال در بدنسازی

ویتامین‌ها به دو بخش محلول در چربی و محلول در آب تقسیم می‌شوند ویتامین‌های محلول در چربی که شامل (K،E،D،A) هستند و در بافت چرب بدن ذخیره می‌شود و در مصرف آن باید به شدت دقت کرد زیرا نباید روزانه در بدن ذخیره شوند و باافزایش میزان این ویتامین‌ها فرد دچار مسمومیت می‌شود.

همه ویتامین‌های محلول در آب به جز ویتامین C به صورت کلی ترکیب شده هستند با ویتامین B و ب کمپلکس که شامل ویتامین‌های،B1،B2،B3،B6،B و بیوتین و پانتونیک اسید، از آنجایی که این ویتامین‌ها محلول در آب هستند و وارد بافت چربی بدن نمی‌شوند و در بدن ذخیره نمی‌شوند مقدار زیادی از آن دفع می‌شود و دچار مسمومیت نمی‌شوند و یک بدنساز به طور مداوم و هر روز باید از این نوع ویتامین‌های محلول در آب در رژیم خود استفاده کند.

ضرورت مصرف ویتامین ها در بدنسازی

بدون وجود مولتی ویتامین مینرال در بدنسازی هیچ اتفاقی در بدن به سرانجام نخواهد رسید، اگر حتی فقط یکی از این ویتامین‌ها ناقص باشد می‌تواند پیشرفت کاری بدنساز را کند و یا حتی متوقف کند و یا حتی بدتر از آن بدن پس رفت کند و عضلات تحلیل بروند و بافت استخوانی تراکم خود را از دست بدهد و سیستم ایمنی بدن ضعیف گردد که همین یک موضوع می‌تواند کار یک بدنساز را برای همیشه تمام کند. خیلی از مواقع ما مواد از این قبیل را فراموش می‌کنیم و مدام به سراغ انرژی زا ها و مکمل‌های پروتئینی یا کراتینی یا غیره می‌رویم، غافل از این موضوع که تمام فعل و انفعالات و رشد و نمو بدن در گرو و تأمین همین مواد ضروری و حیاتی است.

کلسیم موجود در مولتی ویتامین مینرال در بدنسازی

این ماده غذایی موجو در یک مولتی ویتامین مینرال نه تنها برای داشتن استخوان‌ها و دندان‌هایی سالم نیاز است، بلکه برای انقباض ماهیچه‌ای و متابولیسم انرژی نیز حیاتی است. تحقیقات نشان می‌دهند که کمبود کلسیم همچنین می‌تواند باعث آزاد شدن calcitrol، هورمونی که سبب ذخیره چربی شماست، شود.

منابع خوب کلسیم شامل پنیر، بادام، دانه کنجد، ساردین، ماست و… است.

بیوتین موجود در مولتی ویتامین مینرال در بدنسازی

بیوتین نقش مهمی در تبدیل کربوهیدرات ها، چربی‌ها و پروتئین‌ها به انرژی دارد؛ همچنین به داشتن پوست و موی سالم کمک کرده و مانع از زود سفید شدن موها می‌شود.

منابع خوب این ماده غذایی شامل کره بادام زمینی، جو، زرده تخم مرغ، فندق، بادام و… می‌شود.

آهن

آهن به عنوان بخشی از هموگلوبین، رنگدانه‌ای است که اکسیژن را از ریه‌ها به عضلات منتقل می‌کند و برای حفظ سطح انرژی بالا ضروری است و به حفظ سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌کند.

منابع خوب آهن زردآلو، ساردین، غلات سبوس دار، زغال اخته و… است.

ویتامین C

ویتامین سی آنتی اکسیدان قوی است که باعث سوختن کربوهیدرات‌ها برای سوخت و ساز می‌شود و بدن را از استرس اکسیداتیو ناشی از ورزش محافظت می‌کند، همچنین به بدن کمک می‌کند تا آهن را جذب کند و از عفونت های مضر انرژی محافظت کند.

منابع خوب این ویتامین فلفل سبز، کلم بروکلی، چاودار، مرکبات و… است.

فواید و نحوه مصرف مولتی ویتامین مینرال در بدنسازی

سلنیوم

سلنیوم یک ماده معدنی است که به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن، مبارزه با سرطان و جلوگیری از بیماری‌های قلبی شناخته شده است، همچنین می‌تواند خلق و خوی شما را حفظ کرده، از افسردگی جلوگیری کند و از آسیب رادیکال های آزاد ناشی از کاهش وزن جلوگیری کند.

منابع خوب این ماده غذایی شامل آرد تازه، دانه آفتابگردان، نان، آجیل برزیلی و… است.

امگا 3

ضروری است که اسید های چرب امگا 3 از رژیم غذایی ما دریافت شوند، زیرا بدن نمی تواند آنها را ایجاد کند. مردان ورزشکاری که این چربی ها را مصرف می کنند جریان خون بهبود یافته و قلب سالم تری دارند. چربی ها همچنین گرسنگی را خنثی می کنند و به شما کمک می کنند وزن کم کنید.

منابع خوب این ماده غذایی شامل، روغن کتان، ماهی قزل آلا، ماهی خال مخالی، گردو و… است.

ویتامین دی در مولتی ویتامین مینرال در بدنسازی

این به بدن کمک می کند که کلسیم و فسفر را جذب کند. کلسیم برای انقباض عضلات ضروری است، در حالی‌که فسفر در تولید سدیمATP، شکل قابل استفاده انرژی در بدن دخیل است.

منابع خوب ویتامین دی شامل روغن ماهی، روغن زیتون، تخم مرغ، ماست، دانه آفتابگردان و… است.

ویتامین B12

ویتامین B12 نقش مهمی در تشکیل گلبول های قرمز و تبدیل غذا به انرژی دارد؛ همچنین تضمین می کند که مغز و ماهیچه‌ها به طور موثر ارتباط برقرار کنند که بر رشد و هماهنگی عضلات تأثیر می‌گذارد.

منابع خوب این ویتامین شامل تخم مرغ، مریم، گوشت، شیر، عسل می‌شود.

فواید و نحوه مصرف مولتی ویتامین مینرال در بدنسازی

مس

مس به عنوان سومین ماده معدنی فراوان در بدن، به حفاظت از سیستم قلبی عروقی، عصبی و اسکلتی کمک می‌کند. همچنین تاندون های مورد نیاز برای بلند کردن وزنه را تقویت می‌کند.

منابع خوب بادام زمینی، ساردین در سس گوجه فرنگی، خرچنگ، آفتابگردان و… است.

منیزیم

منیزیم در ماهیچه‌ها، بافت نرم و مایعات بدن یافت می‌شود و نقش مهمی در انقباض عضله ایفا کرده و به افزایش سطح انرژی کمک می‌کند؛ همچنین می‌تواند خستگی و گرفتگی عضلانی را هم کاهش دهد.

منابع خوب این ماده غذایی علاوه بر مولتی ویتامین مینرال در بدنسازی شامل سبزیجات، سیر، دانه، آجیل، سبوس و… می‌شود.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.