عوارض بدنسازی برای بانوان چیست و چگونه باید از آنها جلوگیری کرد؟

209

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

داشتن اندامی زیبا برای همه افراد از اهمیت بالایی برخوردار است، خانم‌ها حتی بیشتر از آقایان طبق آمار به اندام خود و اهمیت می‌دهند. از این روی دز این مطلب از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز سعی داریم علاوه بر عوارض بدنسازی برای بانوان در تمام سنین، راهکارهای کاهش این عوارض را بیان کنیم. با ما همراه باشید.

ظاهر خشن و مردانه دلیل اصلی ترس

تستوسترون هورمون مردانه، ماده فعال داروهای موسوم به “استروئیدهای آنابولیک” است که به ورزشکاران این امکان را می‌دهد تا در یک دوره نسبتا کوتاه به نتایج مؤثر برسند، در بین بسیاری از بدنسازان به ویژه در سطح آماتور روشی بسیار محبوب هم است. در سطح حرفه‌ای، زنان ورزشکار با استفاده از قوانین ضد دوپینگ، که توسط انجمن IFBB در مرحله رقابت واجب معرفی می‌شود، از مصرف هورمون درمانی جلوگیری می‌کنند.

اما این تضمینی نیست که ورزشکاران زن هورمون‌ها را کاملا رد کنند و در این زمان، عوارض جانبی تستوسترون بر بدن زن شامل هیرسوتیسم (رشد شدید مو از نوع مردانه)، افزایش فعالیت جنسی با نوسانات خلقی، رسیدن به پرخاشگری، خشکی پوست و بثورات بر روی آن است. عامل دوم را می‌توان به عوارض مصرف مکمل‌ها اشاره کرد که ورزشکاران می‌توانند در دوره قبل از مسابقه برای به اصطلاح “خشک کردن” مصرف می‌کنند.

خطر مصدومیت از عوارض بدنسازی برای بانوان

مانند هر ورزش دیگری که با فشار جسمی سنگین همراه است، مصدومیت در بدنسازی نیز مستثنی نیست. با توجه به ویژگی‌های بدن زن و ماهیچه‌های ضعیف‌تر آنها در مقایسه با جنس مخالف، بارهای کنترل نشده و بارهای نادرست توزیع شده می‌تواند منجر به صدماتی مانند تاندونیت رباط‌ها یا حتی پاره شدن عضلات شود.

بیشتر مطالعات در مورد بررسی آسیب‌ها در بین زنان و مردان مشخص شده است که زنان بیشتر مستعد آسیب هستند.

انجام بیش از حد تمرینات هوازی

در بیشتر موارد، خانم‌ها بر روی وزنه زدن تمرکز نمی‌کنند و بیشتر وقت خود را در باشگاه بدنسازی بر روی تمرینات هوازی می‌گذارند. درست است، هوازی جایگاه خاصی در روال یک برنامه بدنسازی دارد، اما هیچ دلیلی برای بانوان وجود ندارد که این نوع تمرین را بیشتر از آقایان انجام دهند.

در واقع، انجام هوازی بیش از حد می‌تواند به اهداف بدنسازی شما لطمه بزند. برای بانوان ساخت عضله دشوار است، حفظ حجم ساخته شده هم سخت است و اختصاص زمان زیاد برای راه رفتن، دویدن یا دوچرخه سواری حفظ این حجم را سخت تر و حتی غیرممکن می‌کند.

عوارض بدنسازی برای بانوان چیست و چگونه باید از آنها جلوگیری کرد؟

چاق شدن یکی از عوارض بدنسازی برای بانوان

یک نکته مهم که در عوارض بدنسازی برای بانوان بیان می شود، این است که خانم ها به دلیل ویژگی‌های بدنی که دارند، بیشتر از آقایان مبتلا به ضعف عضلانی می‌شوند و پس از ترک یک دوره بدنسازی بدن آنها از فرم خارج شده و باعث چاقی هم می‌شود.

به همین دلیل اگر شما قصد دارید یک دوره کوتاه ورزش کنید، بهتر است به سمت ورزشی مانند شنا بروید.

از بین رفتن بافت های چربی

یکی از عوارض بدنسازی برای بانوان این است که با چربی‌سوزی زیاد، بافت‌های چربی سینه را هم از دست می‌دهند.

اگر در دوره های جدی بدنسازی شرکت کنید، به احتمال زیاد حدود ۱۲ درصد چربی بدنتان کاهش خواهد یافت. سینه‌ها اکثر از بافت چربی تشکیل شده‌اند، بنابراین از نظر اندازه و چربی کاهش می‌یابند. اندازه سینه بند شما ممکن است زیاد شود زیرا کمر شما بزرگتر می‌شود، اما قطعا اندازه خود سینه کاهش می‌یابد.

ریکاوری آهسته از عوارض بدنسازی برای بانوان

اگر به‌صورت منظم بدون اینکه به بدنتان استراحت مورد نیازش را بدهید، شدید ورزش کنید، آن‌وقت هنگامی که بدنتان آسیب ببیند یا بیمار بشوید، بدنتان به آهستگی دوباره انرژی خواهد گرفت.

سپس اگر اجازه ندهید تا بدنتان به کاملی بهبود پیدا کند و ریکاوری شود، تلاش‌هایتان هیچ نتیجه‌ی مثبتی در بر نخواهد داشت، مخصوصا اگر ورزش می‌کنید تا بدنی سالم و خوش اندام داشته باشید.

اگرچه ورزش برای داشتن بدنی سالم اهمیت دارد، اما به همان اندازه، استراحت و گوش دادن به بدن نیز مهم است. سعی کنید متناسب با توان بدنتان ورزش کنید هرچند برای پیشرفت، ارتقا رکورد و عضله سازی بیشتر نیاز به فشار آوردن به ماهیچه‌ها دارید اما می‌توانید با در نظر گرفتن موارد فوق از آسیب رساندن به بدن خود جلوگیری کنید.

خرید انواع مکمل بدنسازی اورجینال

دمبل نزنید

شاید دمبل زدن سلامت جسم همه خانم‌ها را تهدید نکند اما کسانی که عضلات کف لگن ضعیفی دارند و با حرکات ورزشی منظم این عضلات را تقویت نمی‌کنند، بهتر است از حرکات ورزشی که با دمبل انجام می‌شود، پرهیز کنند. چنین حرکاتی به داخل شکم فشار می‌آورد و مجرای ادرار را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

از دادن نظم قاعدگی

یکی از جدی‌ترین عوارض برای بانوان ایجاد ناهماهنگی هورمونی است. اگر بیشتر مواقع احساس می‌کنید حال خوشی ندارید یا اگر عادت ماهیانه‌ شما نامنظم شده است، ممکن است ایراد از روتین ورزشی‌تان باشد.

در حالی که ورزش کردن به اندازه‌ متعادل، کمک می‌کند تا سیستم ایمنی بدنتان سالم و قوی بماند، ورزش بیش از اندازه آن را به هم خواهد ریخت و باعث خستگی زیاد و ضعف سیستم ایمنی بدنتان خواهد شد.

عوارض بدنسازی برای بانوان چیست و چگونه باید از آنها جلوگیری کرد؟

انجام حرکات بدنسازی با معده خالی

اشتباه بزرگی که در میان بانوان ورزشکار دیده می  شود، ورزش کردن با معده خالی و بدون نوشیدن آب است. بیشتر افراد یا صبح زود ورزش می‌کنند و یا بعد از ساعات کاریشان و به همین دلیل ساعت‌ها از خوردن آخرین وعده غذایی‌شان گذشته است.

بدون هیچ منبع انرژی ورزش کردن، عملی بی فایده است. سعی کنید یک ساعت قبل از رفتن به باشگاه یا شروع تمرین در خانه و یا دویدن، وعده  ی غذایی کوچک و سالمی میل کنید؛ مثلا چند عدد بادام با یک میوه. همیشه یک بطری آب با خودتان داشته باشید.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.