ضرب و شتم اضطراب پاییز با ۷ مرحله


0 293

هم اکنون که در فصل پاییز به سر می بریم ممکنه یه تعدادی از شهروندان دچار اختلالات روحی که در اصطلاح اضطراب پاییز می گویند، شده باشند. تغییر خلق و خوی در پاییز موضوع جدیدی نیست و با کمی تغیر رفتار و تغییر نگرش قابل درمان می باشد.

تعدادی از ماها منتظر تغییر فصل از تابستان به پاییز هستیم، و صدای خش خش برگ ها و بوی هوا یادآور اومدن زمستون و جاذبه های فصل سرماست و حتی برخی از ماها عاشقانه فصول سرد سال رو دوست داریم.

اما اینهمه قشنگی برای یه سری از ماها هیچ رنگ و بویی نداره، خصوصا برای اون دسته از افرادی که در معرض مشکلات روحی هستن. پاییز یرای این افراد یادآور احساس بی حوصلگی، وحشت و نگرانی است. با ما در این مطلب از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز همراه باشید.

اضطراب پاییز چیست؟

ممکنه شما درباره افزایش اضطراب فصل پاییز نگرانی داشته باشید. خصوصا اگر اختلال اضظراب بخشی از زندگی شما نباشه.

اما اضطراب فصلی چیزی است که همزمان با تغییرات فصلی رخ می ده. در این خصوص هر کسی می تونه با این احساس خشم و عصبانیت روبرو بشه. اولین ماه پاییز می تونه ماه بسیار سختی باشه.

درسته که این تشخیص به لحاظ فنی شاید اعتباری نداشته باشه، اما تعداد بسیاری هستن که اضطراب پاییز را تجربه می کنن.

پس تمامی اصفات استرس، نگرانی، کم خوابی و وحشت با تغییر فصل تابستان به پاییز ارتباط دارد.

یک نشونه بسیار مهم در اضطراب پاییز اینه که شما دچار حس پیشگویی می شوید، حتی اگر دقیقا هم ندونید چه پیش بینی خواهید داشت. این رفتار به دلیل انتقال به فصل پاییز است که مغز در تلاش است تا خود را در جهت این تغییر فصل آماده کنه.

می دونیم که در فصل پاییز هوا زودتر تاریک می شه و در عمل روز کوتاه تر و شب ها بلندتر می شن و البته هوا هم سرد می شه، بنابراین ممکنه شما تعداد ساعات کمتری را در کنار اقوام و یا دوستان خود باشید، که این خود دلیلی بر تغییر خلق و خو می تونه باشه.

علائم اضراب پاییز

  • نگرانی
  • تنش عضلانی
  • حملات پانیک
  • مشکلات خواب
  • مشکلات گوارشی

حال اگر شما فکر می کنید که در حال تجربه علائم مذکور هستید تا انتها با ما همراه باشید تا چگونگی کنار اومدن با این  نشونه ها رو براتون برشماریم.

۱. قدم زدن در خیابان در روشنایی روز

قرار گرفتن در معرض نور آفتاب بسیار حیاتی است، اولین کمکی که می تونید به خودتون کنید اینه که در طول روز زمانیکه هوار هنوز روشن است کمی در خیابان راه بروید، و بدونید که ترکیب راه رفتن در خیابان و استفاده از نور خورشید برای تغییر خلق و خو بسیار نتیجه بخش است.

حتی اگر ۱۵ الی ۳۰ دقیقه در طول روز در کنار پنجره بنشینید، هم می تونه به کاهش تاثیرات فصلی کمک کنه.

۲. اضافه کردن سالمون و انواع آجیل به رژیم غذایی

درسته که غذاهایی مثل پاستا و یا پیتزا در شب های سرد پاییزی می چسبه، اما کارشناسان معتقدند در این فصل باید مقادیر بیشتری امگا ۳ دریافت کنید. زیرا امگا ۳ در کاهش اضطراب و اختلالات روحی تاثیرگذار است.

به همین منظور از انواع ماهی قزل الا؛ خالمخالی؛ گردو و یا بادام غافل نشید. در این خصوص مکمل های حاوی امگا ۳ هم کارایی بسیار بالایی دارند.

۳. رفت و آمد با دوستان داشته باشید

همانند فصل تابستان که با دوستان خود قرار می گذارید و به سفر و یا مراکز تفریحی می روید، در فصل پاییز هم همین برنامه رو ادامه بدید و سعی بر خفظ حلقه دوستی خود داشته باشید.

۴. استفاده از لامپ نور درمانی

پزشکان گاهی اوقات در این فصل لامپ درمانی را بعنوان یکی از راهکارهای کاهش اضطراب پاییز پیشنهاد می کنند.

یه سری لامپ ها هستن که اگر روزانه ۱۰ الی ۳۰ دقیقه در کنار اونها بنشینید، تا حدی کمبود نور آفتاب رو جبران کرده و تاثیر مثبتی در حال روحی شما بر جای خواهند گذاشت.

۵. برای ۱۰ دقیقه به حواس پنجگانه توجه کنید

تمرکز بر حواس پنجگانه همراه با پیاده روی یک مهارت ذهنی است که تا حد زیادی از میزان اختلالات روانی افراد می کاهد.

۶. توجه به افکارتون کنید

ما باید به افکار منفی و غیر منطقی ذهنمون توجه کنیم و اونها رو با افکار منطقی  و واقع بین گرایانه تعویض نماییم.

۷. بهره مندی از درمان های کلینیکالی

گاهی اوقات با وجود اینهمه توصیه و راهکار، خودتون قادر به حل اختلالات اضطراب پاییز نیستید، اما جای نگرانی نیست، شما می تونید از مراکز درمانی که تخصص حرفه ای در روانشناسی دارند بهره بگیرید و مشکل خود را براحتی حل کنید.

مطلب پایانی

درسته که تو پاییز هوا زودتر تاریک می شه، سردتر و شاید کمتر دوستان و اقوام خود را ببینید، اما هر فصلی زیبایی های منحصر به فرد خودشو داره، سعی کنید با یه سری جایگزین ها و بهره مندی از تفریحات مخصوص این فصل شما هم نهایت لذت را از لحظه به لحظه زندگی خود ببرید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :