ترفندهای رشد سریع مو در کوتاه ترین زمان ممکن ترفندهای رشد سریع مو در کوتاه ترین زمان ممکن

علت بوی بد دهان چیست؟


0 887

احتمالا بوی بد دهان برای همه ما و اطرافیانمان به صورت موقت رخ داده است. این نشانه مانند تمامی نشانه ها، خبری از یک برهم خوردگی تعادل در سلامتی داخل بدن دارد.

بوی بد دهان عبارت است از بوی ناخوشایندی که هنگام تنفس یا صحبت کردن شخص به مشام می رسد. این بو ممکن است به صورت گذرا یا مزمن وجود داشته باشد که در این صورت در زندگی شخصی و نیز روابط اجتماعی فرد باعث پریشانی خود و اطرافیانش می شود و در بسیاری از موارد می تواند منجر به کاهش اعتماد به نفس، افسردگی و منزوی شدن شخص مبتلا می گردد.

اهمیت بوی بد دهان به حدی است که در برخی افراد باعث وسواس می شود و دایما به بوی دهان خود مشکوک هستند، در مقابل نیز برخی با وجود داشتن دهان بد بو از آن بی اطلاع بوده و ناخواسته باعث آزار و پریشانی اطرافیان خود می شوند.

راه تشخیص بوی بد دهان

روش ساده تشخیصی آن به این ترتیب است که روی یک دستمال یا کف دست خود بدمید و بلافاصله بو کنید. در صورت احساس هرگونه بو حتما مشکلی وجود دارد. همچنین می توانیم از یکی از اعضای خانواده بخواهیم به آرامی این موضوع را به ما متذکر شود.

علت بوی بد دهان

علت این عارضه

در اکثر مواقع بوی بد دهان نشان از وجود یک مشکل در یکی از اعضای دهان، دندان، غدد لنفاوی، معده یا روده دارد. کمتر پیش می آید که این مشکل عاملی جز این عوامل داشته باشد.

دهان و دندان

یکی از شایع ترین عوامل بوی بد دهان، وجود یک دندان خراب و یا جرم دندانی است. عفونت کردن دندان و به اصطلاح عام به عصب رسیدن آن در اکثر مواقع موجب این اتفاق ناخوشایند می شود. بهتر است در حالی که خود یا عزیزانتان متوجه بوی دهان شدید، حتما به دندانپزشک مراجعه و دندان های خود را درمان نمایید. در باقی حالات پیشنهاد می گردد، هر شش ماه یکبار برای بررسی به دندانپزشک مراجعه کنید.

مشکلات غدد لنفاوی و سینوزیت

سرماخوردگی و چرک کردن گوش و گلو در اغلب مواقع اگر با تب همراه باشد، یعنی اوضاع بدن از حالت نرمال خارج و امکان بروز بوی بد دهان به شدت بالا می رود. به همین دلیل توصیه می گردد، در هنگام سرماخوردگی یا آنفولانزا حتما به پزشک مراجعه نموده تا عفونت در بدنتان باقی نماند.

علت بوی بد دهان

مشکلات معده

گاه مشکل از معده است!

عدم توان هضم صحیح، ماندن غذا و به اصطلاح گندیدن غذا در معده موجب بوی بد دهان می شود. هر نوع ناهنجاری معده چون نفخ، درد و… را حتما پیگیری نمایید.

مشکلات روده

یبوست از بارزترین دلایل این مشکل است. شاید با خود فکر کنید که فاصله روده تا دهان زیاد باشد. اما باید بگوییم که یبوست بر تمامی اعضای بدن از جزیی ترین تا کلی ترین آن اثر منفی می گذارد. از جمله این تاثیرات مخرب می توان به ماندن پسماند مواد غذایی در بدن و پخش گاز مسوم اشاره نمود.

دیگر عوامل

سرطان ریه، سرطان معده، سکته قلبی، دیابت، نارسایی کلیه، قطع تنفس در خواب، ریفلاکس معده به مری، داشتن دندان مصنوعی و یا ارتودنسی متحرک و… نیز از جمله عوامل نادری است که ممکن است موجب این مشکل شما گردد. در کنار این عوامل مصرف دخانیات بخصوص سیگار نیز می تواند موجب بوی بد دهان شما شود.

اثرات منفی بوی بد دهان

  • کاهش اعتماد به نفس
  • دوری افراد و انزوا طلبی فرد
  • کمرنگ شدن جایگاه اجتماعی
  • از دست دادن موقعیت های زندگی
  • تاثیر به شدت مخرب بر رابطه های عاطفی بخصوص رابطه زناشویی

راهکارهای توصیه شده

  • از مصرف غذاهای چرب و تند به صورت افراطی دوری نمایید.
  • خوردن دانه های شنبلیله، دارچین، شیر، میوه، چای یاس و مرکبات به صورت روزانه توصیه می گردد.
  • تمام مواردی که در بالا ذکر شد، یعنی سر زدن به پزشک و دندانپزشک در رابطه با هر عضو بدن که موجب بوی بد دهان می شود، مهمترین توصیه ممکن است.
  • استفاده از انوع مسواک ها، خمیر دندان ها، دهانشویه ها، خوشبو کننده ها و نخ دندان های مرغوب را حتما از مراکز معتبر، امتحان نموده و به سلامت دهان و دندان خود بسیار اهمیت دهید.
  • در کنار مسواک زدن و نخ دندان کشیدن صحیح و اصولی، مسواک زدن روی زبان به وسیله زبان شور و پشت دندان ها، خوردن سرکه سیب، خوردن انواع سبزیجات و لیمو، خوردن مایعات فراوان و آدامس نیز از موارد توصیه شده و آزمون پس داده اند.
لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :