ترفندهای رشد سریع مو در کوتاه ترین زمان ممکن ترفندهای رشد سریع مو در کوتاه ترین زمان ممکن

شربت مولتی ویتامین کودک چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟

نکاتی که به هنگام خرید مولتی ویتامین برای کودک باید به آنها دقت کنید


2 2301

آیا همه کودکان باید مولتی ویتامین مصرف کنند؟ شاید تعجب کنید اما باید در پاسخ به این پرسش گفت: تقریبا بله. معمولا از روز پانزدهم تولد مصرف قطره آ+د یا مولتی ویتامین برای همه نوزادان توسط پزشک تجویز می‌شود. مصرف این فرآورده تا زمانی که کودک کاملا به غذا بیفتد باید ادامه یابد. پس از این زمان هم متاسفانه بسیاری از کودکان به دلیل تغذیه نامطلوب با کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی روبرو هستند و مصرف شربت مولتی ویتامین کودک ضرورت می‌یابد. امروزه کمتر پدر و مادری پیدا می‌شود که حتی شده یک بار درگیر انتخاب مولتی ویتامین مناسب برای کودک خود نشود. در ادامه ویژگی های شربت مولتی ویتامین کودک را برای شما بازگو می‌کنیم تا از میان مولتی ویتامین‌های مختلف موجود در داروخانه ایده‌آل‌ترین انتخاب ممکن را داشته باشید.

چرا کودکان باید مولتی ویتامین بخورند ؟

نخستین غذایی که نوزاد در بدو تولد امکان مصرف آن را دارد، شیر مادر یا شیر خشک است. شیر مادر بهترین و کامل‌ترین غذایی است که به گفته متخصصان می‌تواند برای کودک مفید باشد. با این حال تحقیقات نشان می‌دهند که احتمالا مقدار ویتامین D در ترکیبات شیر مادر به اندازه کافی وجود ندارد. ویتامین دی یکی از ضروری‌ترین ویتامین‌های مورد نیاز بدن بوده و از آنجایی‌که در جذب کلسیم موثر است، در حفظ سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها نیز نقش دارد. از این رو مصرف مولتی ویتامین از همان روزهای نخست تولد برای نوزادان تجویز می‌شود.

وقتی کودک بزرگ‌تر می‌شود بالطبع برای غذا خوردن گزینه‌های بیشتری دارد و ظاهرا باید بتواند کمبود کلیه ویتامین‌ها و مواد معدنی را با مصرف خوراکی‌های متنوع جبران نماید. اما مطالعات نشان می‌دهد که در بسیاری از موارد چنین نیست و کودک با کمبود مواد مغذی روبرو است. پس در این هنگام نیز مصرف شربت مولتی ویتامین کودک ضرورت می‌یابد. البته توصیه می‌کنیم که استفاده از این مکمل غذایی با نظارت پزشک متخصص اطفال صورت گیرد تا دقیق و اصولی باشد.

ضرورت مصرف مولتی ویتامین

ویژگی های شربت مولتی ویتامین کودک

در داروخانه‌ها مولتی ویتامین‌های مختلفی از برندهای گوناگون وجود دارد که اگر اطلاعات کافی نداشته باشید قطعا گیج خواهید شد که کدامیک از آنها برای کودک شما مناسب است. به موارد زیر دقت کنید:

ترکیبات موجود در مولتی ویتامین

اگر یک مولتی ویتامین درست و اصولی فرموله شده باشد باید تمامی ویتامین‌ها و مواد مغذی ضروری برای بدن را شامل شود. اما متاسفانه بعضی از برندهایی که چندان معتبر و مطمئن نیستند این مسئله را در نظر نمی‌گیرند و محصولاتی تولید می‌کنند که تنها تعداد کمی از مواد مغذی را در بر می‌گیرد. توجه کنید که مولتی ویتامین که برای کودک انتخاب می‌نمایید حتما شامل ویتامین‌هایی که در این جدول قید می‌کنیم باشد:

نام ویتامین یا ماده معدنی فواید
A دارای خاصیت آنتی اکسیدانی/ کمک به حفظ سلامت بینایی و پوست/ موثر در تقویت سیستم ایمنی
گروه B تاثیرگذار در سوخت و ساز بدن، انرژی، سلامت قلب و عملکرد مغز
D کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های مزمن در بزرگسالی/ دارای خاصیت آنتی اکسیدانی/ کمک به سلامت استخوان‌ها
E تقویت سیستم ایمنی/ کمک به حفظ سلامت پوست
C کاهش طول دوره سرماخوردگی و علائم آن/ تقویت سیستم ایمنی
کلسیم کمک به رشد مناسب استخوان‌ها و داشتن دندان‌های سالم
آهن جلوگیری از بروز کم‌خونی و فقر آهن
زینک موثر در رشد و تکامل کودک (افزایش قد)/ کمک به تقویت سیستم ایمنی

همان‌طور که می‌بینید در این جدول به جز ویتامین‌ها مواد معدنی نیز ذکر شده‌اند. به طور کلی بهتر است برای فرزند خود شربت مولتی ویتامین و مینرال تهیه کنید تا املاح معدنی مورد نیاز بدن را نیز شامل شود.

توجه به مندرجات روی جعبه یا بروشور مولتی ویتامین

ویژگی های شربت مولتی ویتامین کودک به طور کامل و با جزئیات دقیق باید روی بسته‌بندی مکملی که خریداری می‌کنید، درج شده باشد. برندهای معتبر معمولا نه تنها مشخصات محصول را روی جعبه آن می‌نویسند بلکه در بروشور موجود در جعبه نیز قید می‌کنند. دقت کنید که روی شربت مولتی ویتامین کودک حتما این اطلاعات نوشته شده باشد:

 • مقدار دقیق مصرف برای کودکان در سنین مختلف
 • نحوه مصرف
 • عوارض جانبی احتمالی
 • تداخل دارویی
 • موارد هشدار و احتیاط

چنانچه این اطلاعات روی محصول مورد نظر شما وجود ندارد، احتمالا کیفیتی مطلوب نخواهد داشت.

 قیمت مولتی ویتامین کودکان

توجه به غلظت شربت

معمولا شربت مولتی ویتامین کودک اگر کیفیت مناسبی داشته باشد، قوام مطلوبی نیز دارد. شربت‌های آبکی اغلب نشان از این دارند که کیفیت محصول آن‌طور که باید و شاید نیست. بنابراین توجه داشته باشید که شربت رقیق نباشد و غلظت آن کاملا به چشم بیاید. مسلما وقتی هزینه‌ای برای خرید مولتی ویتامین پرداخت می‌کنید، توقع دارید که کمبود مواد مغذی در بدن کودک جبران شود. پس باید به این نکات که شاید خیلی ریز هستند نیز توجه نمایید.

دقت به برند شربت مولتی ویتامین کودک

یکی از ویژگی های شربت مولتی ویتامین که باید به آن دقت شود، بدون شک برند محصول است. خرید از یک برند معتبر خیال شما را از بابت کیفیت راحت کرده و به شما تضمین می‌دهد که پول خود را درست و بجا خرج کرده‌اید. بعضی از معتبرترین برندهای مولتی ویتامین کودک عبارتند از:

 • ویتان
 • ویتابیوتیکس
 • یوروویتال
 • الحاوی
 • سانستول

بهترین مولتی ویتامین برای کودکان زیر ۱ سال

برای اطفال زیر ۱ سال بیشتر از قطره مولتی ویتامین یا آ+د استفاده می‌کنند. به این منظور می‌توانید یکی از مکمل‌های زیر را انتخاب کنید:

بهترین شربت مولتی ویتامین برای کودکان زیر دو سال

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از شربت مولتی ویتامین برای کودک، کمک به تقویت سیستم ایمنی در بدن وی است. مولتی ویتامین همچنین می‌تواند به رشد و تقویت استخوان‌ها و دندان‌ها کمک کرده و قد و وزن بهتری را برای کودک به همراه داشته باشد. برای اطفال زیر ۲ سال می‌توانید از مولتی ویتامین‌های زیر استفاده کنید:

 • شربت مولتی سانستول پلاس زینک (از ۱ سالگی به بعد)
 • باریویتال کودکان باریویتال
 • شربت کیدی کر ویتابیوتیکس (از زیر ۱ سال تا بزرگسالان می‌توانند استفاده کنند)

 مولتی ویتامین برای کودکان

شربت مولتی ویتامین خارجی برای کودک

گفتیم که در ویژگی های شربت مولتی ویتامین باید به برند آن حتما توجه کنید تا معتبر باشد. اما همیشه برندهای خارجی نیستند که کیفیت مطلوب دارند. در حال حاضر بسیاری از شربت‌های مولتی ویتامین اطفال در ایران تولید شده و تحت لیسانس کشورهای اروپایی یا آمریکایی هستند. از آنجایی که مولتی ویتامین خارجی در حال حاضر تقریبا به سختی یافت می‌شود می‌توانید از مولتی ویتامین‌های تحت لیسانس مثل ویتابیوتیکس یا یورویتال استفاده کنید.

عوارض مصرف بیش از حد ویتامین ها در کودکان

با وجود اینکه مصرف مولتی ویتامین به ویژه اگر کمبود مواد مغذی در بدن وجود داشته باشد، اکیدا توصیه می‌شود اما باید دقت کنید که بدون توجه به مقدار مصرف نباید دوز مصرفی برای کودک را افزایش دهید. هرگز تصور نکنید که ویتامین بیشتر به معنای سلامتی بیشتر خواهد بود. بعضی از مواد مغذی بخصوص ویتامین‌های محلول در چربی اگر بیش از حد مورد مصرف قرار گیرند با عوارض جانبی نامطلوبی همراه خواهند بود. از جمله این عوارض می‌توان به:

 • اختلالات گوارشی
 • اسهال یا یبوست
 • سردرد و سرگیجه

اشاره کرد. این عوارض اگر در کودک دیده شدند و حس کردید که در حال افزایش هستند، باید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

گفتار پایانی

در این مطلب ویژگی های شربت مولتی ویتامین کودک را برای شما عنوان کردیم تا به هنگام خرید این محصول انتخاب مناسب‌تری داشته باشید. اما دقت کنید که بیش از هر چیز نظر پزشک کودک خود را باید جویا شوید و از مولتی ویتامینی برای وی استفاده نمایید که پزشک تجویز نموده است. زیرا پزشک دقیق‌تر می‌داند چه ویتامینی در بدن کودک کمتر است و بر اساس آن نیاز به چه مولتی ویتامینی دارد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۲ میانگین: ۵]

پست های مرتبط

2 نظرات
 1. فروغی ت می گوید

  شربت ایمیونس مولتی ویتامین کودکانه؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   بله برای کودکان هم قابل استفاده است ولی دوز مصرفی با بزرگسالان متفاوت است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :