مجله مثبت سبز

علت واقعی ریزش موی سکه ای چیست؟ همراه با بهترین روش های درمان

3.5/5 - (4 امتیاز)

ریزش موی سکه ای مسری و واگیردار نیست و در واقع یک اختلال خود ایمن به حساب می‌آید که بیشتر در افراد زیر 30 سال مشاهده می‌شود. نام انگلیسی ریزش موی سکه ای آلوپسی آره آتا است.

ریزش موی سکه ای

به ریزش موی سکه‌ ای آلوپسی آره آتا می‌گویند که یک اختلال خود ایمن شایع به حساب می‌آید. در این اختلال، موها به صورت دایره‌ای یا همان سکه‌ای ریخته و مناطقی از پوست سر خالی می‌شود. 147 میلیون نفر در سراسر جهان به ریزش موی سکه ای مبتلا هستند. در این مقاله علت و درمان این نوع از ریزش مو را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

علت ریزش موی سکه ای

ریزش سکه ای مو زمانی رخ می‌دهد که گلبول‌های سفید خون به سلول‌های فولیکول‌های مو حمله می‌کنند و باعث کوچک شدن آنها و کاهش چشمگیر تولید مو می‌شوند. به طور دقیق مشخص نیست که چه عاملی باعث می‌شود که سیستم ایمنی بدن فولیکول‌های مو را به این شکل مورد هدف قرار دهد.

اما به نظر می‌رسد که در ریزش مو سکه‌ ای ژنتیک دخیل است. در واقع وقتی یکی از اعضای خانواده به آلوپسی آره آتا مبتلا است، احتمال اینکه دیگر اعضای خانواده هم درگیر آن شوند، بیشتر به نظر می‌رسد. از هر 5 نفری که به ریزش موی سکه ای مبتلا هستند، یکی از آنها در اعضای خانواده خود فردی را دارد که به این اختلال مبتلا است. تحقیقات نشان می‌دهد که بسیاری از افراد با سابقه خانوادگی آلوپسی آره آتا دارای سابقه شخصی یا خانوادگی سایر اختلالات خودایمنی مانند آتوپی هستند.

  هیرویت

برای درمان ریزش مو تاکنون کپسول هیرویت را امتحان کرده اید؟

آیا ریزش سکه ای به دلیل استرس است؟

با وجود اینکه بسیاری از افراد فکر می‌کنند علت ریزش موی سکه ای استرس است، اما شواهد اندکی برای اثبات این فرضیه وجود دارد. موارد شدید استرس به طور بالقوه می‌تواند باعث ایجاد این بیماری شود، اما اکثر تحقیقات اخیر بیش از هر چیز روی عامل ژنیک در علت ریزش موی سکه ای تاکید دارد.

  آلوپسی آره آتا

نقش نژاد و قومیت در ریزش موی سکه ای

در گذشته اعتقاد بر این بود که آلوپسی آره آتا یا ریزش موی سکه ای در همه نژادها به طور یکسان رخ می‌دهد اما مطالعات جدید چنین چیزی را تائید نمی‌کند. به عنوان مثال یافته‌ها نشان می‌دهد که در مقایسه با زنان سفید پوست، آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار و زنان اسپانیایی تبار بیشتر به این اختلال مبتلا می‌شوند. همچنین در مقایسه با افراد سفید پوست در آسیایی‌ها خطر کمتری برای ابتلا به آلوپسی آره‌آتا دیده می‌شود.

علائم ریزش سکه ای مو

بارزترین علامت آلوپسی آره آتا، ریزش مو به صورت تکه تکه است. تکه‌های مو که دچار ریزش می‌شوند، معمولا به اندازه یک سکه هستند. آلوپسی آره آتا بیشتر پوست سر را تحت تاثیر قرار می‌دهد اما ممکن است در هر جایی که محل رویش موها باشد دیده شود مثل ریش یا حتی مژه.

این نوع از ریزش مو می‌تواند ناگهانی باشد و تنها در طی چند روز یا چند هفته رخ دهد. ممکن است قبل از ریزش موی سکه ای خارش و سوزش در ناحیه مربوطه حس شود. در ریزش سکه ای مو، فولیکول‌های مو از بین نمی‌روند. به همین دلیل است که وقتی التهاب فولیکول‌ها کاهش یابد، موها می‌توانند دوباره رشد کنند. افرادی که تنها در چند تکه از پوست سر خود دچار ریزش موی سکه ای می‌شوند، اغلب خود به خود و بدون هیچ درمانی بهبود می‌یابند.

حدود 30 درصد از افرادی که به ریزش موی سکه ای مبتلا می‌شوند، متوجه این مورد می‌شوند که وضعیت آنها یا پیشرفت می‌کند یا به یک چرخه مداوم ریزش مو و رشد مجدد موها تبدیل می‌شود. آلوپسی آره آتا همچنین می‌تواند ناخن‌های دست و پا را تحت تاثیر قرار دهد. گاهی اوقات علائمی که در ناخن‌ها دیده می‌شود، اولین نشانه‌ای است که نشان می‌دهد این بیماری در حال پیشرفت است. تعدادی تغییر کوچک وجود دارد که می‌تواند در ناخن‌ها دیده شود:

 • ایجاد فرو رفتگی
 • ظاهر شدن لکه‌ها و خطوط سفید روی ناخن
 • خشن و زبر شدن ناخن‌ها
 • از بین رفتن درخشش ناخن‌ها
 • نازک شدن و شکننده شدن ناخن‌ها

دیگر نشانه‌هایی که ممکن است دیده شوند عبارتند از:

 • موهایی شبیه به علامت تعجب: این موها قاعده‌ای باریک داشته و شبیه به علامت تعجب هستند.
 • موها قبل از رسیدن به سطح پوست می‌شکنند.
 • ممکن است موهای سفید در نواحی از پوست سر که دچار ریزش موی سکه ای شده است، دیده شوند.

روش تشخیص ریزش موی سکه ای

پزشکان معمولا به راحتی با بررسی علائم می‌توانند ریزش موی سکه ای را تشخیص دهند. ممکن است لازم باشد موهای مناطق آسیب دیده زیر میکروسکوپ بررسی شوند. اگر پس از معاینه بالینی اولیه، پزشک نتواند از تشخیص خود مطمئن باشد، می‌تواند بیوپسی پوست انجام دهد. در برخی موارد آزمایش خون نیز باید صورت گیرد. تشخیص ریزش سکه ای مو معمولا ساده و سریع است.

  تشخیص ریزش موی سکه ای

درمان ریزش موی سکه ای

در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای ریزش موی سکه ای وجود ندارد. اما برخی از درمان‌ها توسط پزشکان توصیه می‌شوند که رشد مجدد موها را تسریع می‌کنند. رایج‌ترین شکل درمان ریزش سکه‌ ای استفاده از کورتیکواستروئیدها است که داروهای ضد التهابی قوی به شمار می‌آیند که می‌توانند سیستم ایمنی را سرکوب کنند. کورتیکواستروئیدها اغلب به شکل موضعی به ناحیه مربوطه تزریق می‌شوند. همچنین از پمادهای حاوی این ماده هم می‌توان استفاده نمود.

سایر داروهایی که برای رشد مو یا تاثیر بر سیستم ایمنی می‌توانند تجویز شوند عبارتند از ماینوکسیدیل یا  آنترالین. این درمان‌ها ممکن است به رشد مجدد موها کمک کنند اما تاثیر پیشگیری کننده ندارند. اقدامات زیر به افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا پیشنهاد می‌شود تا محافظت بهتری از موها به عمل آید:

 • استفاده از ضد آفتاب در صورت قرار گرفتن زیر نور آفتاب
 • استفاده از عینک آفتابی جهت محافظت از ابروها و مژه‌ها
 • استفاده از کلاه یا روسری برای محافظت از مو در برابر آفتاب و همچنین گرم نگه داشتن پوست سر
 • استفاده از پماد برای داخل بینی جهت مرطوب نگه داشتن غشاها و مجراها.
آلوپسی آره آتا مسری نیست و از فردی به فرد دیگر انتقال نمی‌یابد.

درمان ریزش موی سکه ای

اسم آمپول برای ریزش موی سکه ای

جهت درمان ریزش موی سکه ای معمولا از تزریق آمپول کورتون رقیق شده استفاده می‌کنند. کورتون‌هایی که می‌توانند استفاده شوند عبارتند از: آمپول تریامسینولون، هیدروکورتیزون، تریا مسینولون استونید و هگزاستوناید. معمولا 4 هفته که از تزریق آمپول کورتون می‌گذرد، رشد مجدد موها در ناحیه مربوطه دیده می‌شود. ممکن است لازم باشد تزریق کورتون درون پوست منطقه مربوطه هر 4 تا 6 هفته تکرار شود تا درمان موفقیت آمیز باشد. تزریق آمپول کورتون برای درمان ریزش سکه ای مو اغلب عارضه‌ای ندارد.

درمان خانگی ریزش موی سکه ای

در مورد درمان خانگی برای آلوپسی آره آتا مطالعات زیادی وجود ندارد. پس نمی‌توانیم به طور قطع روش خاصی را به شما معرفی کنیم. برخی از افراد توصیه می‌کنند که برای درمان ریزش سکه ای مو به طور طبیعی از آب پیاز یا سیر، چای سبز خنک شده، روغن بادام، روغن رزماری، عسل یا شیر نارگیل استفاده شود؛ یعنی این مواد به ناحیه مورد نظر مالیده شوند. مالیدن این مواد به قسمتی از پوست که دچار ریزش سکه ای شده است، هیچ ضرری ندارد اما تحقیقاتی در مورد اثربخشی آنها صورت نگرفته است. برخی از افراد از طب سوزنی هم برای درمان ریزش موی سکه ای استفاده می‌کنند.

کلام پایانی

علت، علائم و درمان ریزش موی سکه ای را در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم. اگر دچار این اختلال شدید، باید به پزشک مراجعه نموده و اقدامات لازم را جهت درمان انجام دهید تا فولیکول‌ های مو دوباره رشد کنند. همچنان اگر سوالی برای شما وجود دارد می‌توانید در بخش کامنت‌ها درج کنید تا پزشکان فعال در داروخانه آنلاین مثبت سبز پاسخگوی شما باشند.

شاید برای شما جذاب باشد
محل دقیق غدد دستگاه هورمونی و آنچه باید درباره آن بدانید
سن مصرف مکمل ها در بزرگسالان
سن مصرف مکمل ها در بزرگسالان
بهترین مدل مو برای نوع موی شما چیست؟
قرص ال آرژنین چه عوارضی دارد؟
تفاوت کاندوم زنانه و مردانه چیست؟
بررسی تاثیر زنجبیل در بیماری کرونا طبق آخرین نتایج تحقیقات
آزاده فراهانی
نتیجه معتبرترین و بروزترین تحقیقات علمی را در حوزه بهداشت، سلامت و زیبایی به ساد‌ه‌ترین زبان به نگارش درمی‌آورم تا راهنمای شما باشد برای انتخاب یک سبک زندگی سالم‌تر.
بحث و تبادل نظر
guest

54 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امیر
امیر

من هر دکتری رفتم بازم نتیجع ایی نگرفتم انواع امپول ها قرص ها رو خوردم باز بدتر شدع و حتی ب ریشامم زده همینطوری بیشتر میشه حتی موهامم دارع کم پشت میشع من نمیدونم باید چیکار کنم لطفا راهنماییم کنین!..
قبلا ریختع بود امپول زدم خب شد الان مجدد از ی جای دیگ شروع کردع ب ریزش

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  امیر

سلام کاربر گرامی
یکی از اصلی ترین عوامل ریزش سکه ای استرس و اضطراب می باشد که در صورت عدم کنترل درمان های ریزش سکه ای به قدر کافی جوابگو نیستند و امکان بازگشت دوباره بالاست.
سپاس از همراهی شما

برزگری
برزگری

چرا باتزریق امپول کوتون درناحیه سر،همرا بامصرف قرص کورتن،درمان کاملی برای ریزش سکه ای صورت نگرفته،ضمن اینکه جاهای دیگر سر،هم ریزش میکنند،،علت خاصی دارد

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  برزگری

سلام کاربر گرامی
اگر ریزش سکه ای شما به دلیل عواملی مثل استرس ایجاد شده باید این عامل برطرف شود تا درمان به صورت کامل نتیجه بخش باشد ضمنا باید کمی صبر کنید تا درمان تاثیر خود را بگذارد.
سپاس از همراهی شما

حسابی
حسابی

سلام وقت بخیر . من ریزش سکه ای داشتم جلوی سرم و تزریق کورتون انجام دادم .بعد از تقریبا یک هفته همون قسمت فرورفتگی ایجاد شده و همینطور قسمت پیشانیم به صورت رگ فرورفته و یکم تغیر رنگ داده .علتش تزریق امپول هست؟؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  حسابی

سلام.

بله، ممکن است فرورفتگی و تغییر رنگ پوست سر شما به دلیل تزریق کورتون باشد. کورتون یک داروی قوی است که می تواند عوارض جانبی زیادی داشته باشد، از جمله:

نازک شدن پوست
ضعف ماهیچه ها
افزایش وزن
آکنه
اضطراب و افسردگی
افزایش قند خون
فشار خون بالا
اختلالات تیروئید
در برخی موارد، کورتون می تواند باعث فرورفتگی پوست سر شود. این به این دلیل است که کورتون می تواند تولید کلاژن، یک پروتئین مهم برای استحکام پوست، را کاهش دهد.

اگر نگران فرورفتگی و تغییر رنگ پوست سر خود هستید، باید با پزشک خود مشورت کنید. پزشک می تواند علت این علائم را تعیین کند و در صورت لزوم درمان مناسب را توصیه کند.

در اینجا چند نکته برای کمک به جلوگیری از عوارض جانبی تزریق کورتون آورده شده است:

فقط در صورت نیاز از کورتون استفاده کنید.
دوز کورتون را تا کمترین حد ممکن کاهش دهید.
دوره درمان کورتون را کوتاه کنید.
از داروهای دیگر برای کاهش التهاب استفاده کنید.
اگر کورتون را برای ریزش موی سکه ای استفاده می کنید، ممکن است بخواهید درمان های جایگزین را نیز در نظر بگیرید. درمان های جایگزین مانند ماینوکسیدیل (Rogaine) یا فیناستراید (Propecia) می توانند به کاهش ریزش مو و تحریک رشد مو کمک کنند.

امیدوارم این اطلاعات مفید باشد.

نیما
نیما

سلام پسرم ۱۲ سالشه ۲ ساله که الوپسی داره این اواخر شدید شده کل جلوی سرش ریخته بصورت دایره ای نیست مثل یک خط از وسط سرش تا جلو پیشونیش اومده

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  نیما

سلام کاربر گرامی
لطفا به متخصص پوست مراجعه نمایید.
سپاس از همراهی شما

حسام
حسام

سلام من ب خاطر استرس کنکور پوست سرم خارش میگرفت بد میخاروندم و الان یکم ریخته و جاش معلومه
این ریزش سکه ای هستش ؟یا خودم کندم فرق میکنه؟
درمانش چجوریه؟؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  حسام

سلام کاربر گرامی
ممکن است ریزش سکه ای باشد باید به پزشک مراجعه نمایید تا از نزدیک معاینه شوید.
سپاساز همراهی شما

اسما
اسما

سلام. ببخشید من یه مدت از کش لیفت ابرو استفاده کردم کنار شقیقم موهاش ریخته و صاف شده ایا درمان داره و چه دارویی مصرف کنم

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  اسما

سلام کاربر گرامی
بهتر است از مولتی ویتامین های تقویت مو در کنار تونیک های ضدریزش استفاده نمایید.
سپاس از همراهی شما

زهرا
زهرا

سلام ممنون میشم به من پاسخ بدین …ریزش موی سکه ای پسر18سالم گرفته وپزشک براش هم قرص کورتون دارداده هم امپول برای تزریق درپوست سر وگفته که ماهی یبار باید تکرار بشه امپول میخواستم ببینم این امپول تا چند وقت باید ماهی یبار تکرار بشه آیا این همیشگی است وباید همیشه تزریق بشه اگه اینطورهست اصلا شروعش نکنم ازعوارض دارو میترسم

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  زهرا

سلام کاربر گرامی
تعداد تکرار این آمپول بسته میزان ضایعات دارد بهتر است طبق دستور پزشکتان دارو را شروع کرده و بر اساس بهبود بیماری پزشک در مورد ادامه ی آن تصمیم گیری می کنند.
سپاس از همراهی شما

محبوب الله نیازی
محبوب الله نیازی

سلام دکتر گرامی من هم مثل بقیه افراد ریزش موی سکه یی دارم درمان این چگونه است در افغانستان

امیر عباس
امیر عباس

سلام خانوم دکتر وقتتون بخیر
من ابتدای اردیبهشت کاشت موی سر داشتم
محل های برداشت ریش و بانک مو و سینه بود
۱ماه بعد هم مزوتراپی کردم و تقریبا اواسط خرداد بصورت سکه ای پشت گوشم ریخت سپس یه سکه ای کوچک در ریشم ریخت و الان شدت گرفته قسمت پایین ریشم هم شروع شده و درحال پیشرفته
باتوجه به کاشتی که داشتم و پیشرفتی که کرده چی مصرف کنم ویا امپول بزنم؟ ترس دارم جاهایی که کاشتم بریزه
ببخشد طولانی شد سپاسگزارم

کارشناس علمی و بهداشتی
کارشناس علمی و بهداشتی
پاسخ به  امیر عباس

برای این مورد لطفا به پزشک مراجعه نمایید

مهسا
مهسا

سلام وقت بخیر
من تقریبا ۱۰ ماهه ک مژم میریزه .اوایل ریزشش کم بود
از اذر به بعد ریزشش زیاد شد از روغن کرچک استفاده کردم ریزشش قطع شد. مجددا از اردیبهشت دچار ریزش شد میانگین روزی چهار مژه میریخت.یبار ۱۲ تا مژه در یک روز ریخت.امتحانات خرداد ک گذشت مجددا از روغن کرچک استفاده کردم اما دیگ جواب نداد برای همین از ترکیب روغن کرچک و ژل الووا و ویتامین E استفادا کردم ک کم کم داشت بهتر میشد ولی دوباره شروع ب ریزش شدید کرده زمانیم ک ترکیب رو نمیزنم(چون چشمم درد میگیره) ریزشش ۲ برابر میشع.
ریزشش هم بصورت ناحیه ای هست ک ناحیه ناحیه خالی میشه
میشه بگید چیکار کنم؟
۱۸ سالمه کنکوری هستم اما ب نظر خودم استرس ندارم
ببخشید سرتون رو درد اوردم????

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  مهسا

سلام کاربر گرامی
بهتر است از مولتی ویتامین هایی که روی پوست و مو تمرکز دارند استفاده نمایید. مثل:قرص پرفکت بیوتی یوروویتال
در کنار آن از محلول تقویت مژه ی سریتا یا اکسیلیا استفاده نمایید.
سپاس از همراهی شما

مهدی
مهدی

سلام خانم دکتر،من ریزش سکه‌ای دارم و استرسی و عصبی‌ هستم،خواهشا دارویی معرفی کنید برای رفع استرس درضمن قرص فشار هم مصرف میکنم،ممنونم

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  مهدی

سلام کاربر گرامی
می توانید از مکمل استرس فرمولا استفاده نمایید.
سپاس از همراهی شما

محسن
محسن

سلام وقتتون بخیر
من حدود چند ما پیش داخل ریشام اندازه یه سکه ریزش مو داشتم که الان درومدن و الان داخل موهای سرم اندازه نیم سکه دوباره ریزش کرده لطفاً راهنمایی کنید بنده چیکار کنم

کارشناس علمی و بهداشتی
کارشناس علمی و بهداشتی
پاسخ به  محسن

همراه گرامی داروخانه آنلاین مثبت سبز

برای دریافت این سوال لطفا مقاله ی علت واقعی ریزش موی سکه ای چیست؟ همراه با بهترین روش های درمان را مطالعه نمایید .

با تشکر از همراهی شما.

عاطفه
عاطفه

سلام .
من از بچگی ینی از دوم دبستان تا یازدهم دبیرستان با این بیماری سروکله میزنم آخه چرا بعد در اومدن دوباره بریزه الان میگم ک این روغن پیازو تهیه کنم بعدش بزنم به همون جاهای ک ریخته احتمالش هست ک دربیاد موهام؟:)

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  عاطفه

سلام کاربر گرامی
علت اصلی ریزش موی سکه ای اضطراب و استرس است اگر سعی کنید آرامش داشته باشید اصلی ترین قدم را در درمان این بیماری برداشته اید.
درمان های خانگی قطعی نیستند بهتر است به طور مرتب از مولتی ویتامین های تقویت مو در کنار ژل تقویت مو AA ساین اسکین استفاده نمایید.
سپاس از همراهی شما

Ehsan
Ehsan

سلام خانم دکتر بنده دارای بیماری ایکتیوز مادر زادی هستم
در حال حاضر قسمت جلویی سرم دارای ریزش شدید سکه ای شده چه دارویی استفاده کنم که برا بیماری ایکتیوز تاثیر گذار نباشه و دوباره موهام در بیاد در ضمن سرم هم پوسته پوسته شدید داره ؟خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  Ehsan

سلام کاربر گرامی

با توجه به بیماری ایکتیوز بهتر است به متخصص پوست مراجعه نمایید تا با توجه به شدت بیماری داروی مناسب برای شما تجویز شود.
سپاس از همراهی شما

شیوا
شیوا

سلام خانم دکتر عزیز،تو مقاله گفته دلیلش استرس نیست اما شما میگید استرسه،کدوم درسته؟????

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  شیوا

سلام کاربر گرامی
در مقاله هم ذکر شده:”موارد شدید استرس به طور بالقوه می‌تواند باعث ایجاد این بیماری شود” در واقع این بیماری افرادی که استرس شدید دارند بیشتر می شود.
سپاس از همراهی شما

مهدی
مهدی

تو متن بالا نوشتین علت اصلی استرس نیست بعد اینجا نوشتین اشترس عامل اصلی هستش

Mohi
Mohi

سلام وقت بخیر
من قبلا سرم اندازه سکه خالی شد و بعد موهام در اومد(نمیدونم چی مصرف کردم) الان یکسال میگذره و باز هم یک قسمت دیگه از سرم ریخته تقریبا همون اندازه. 16سالمه برای درمانش چیکار کنم؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  Mohi

سلام کاربر گرامی
باید از مولتی ویتامین های تقویت مو در کنار ژل تقویت مو AA ساین اسکین استفاده نمایید.
ضمنا ریزش موی سکه ای اغلب به دلیل اضطراب و استرس دارد که باید کنترل شود.
سپاس از همراهی شما

رضا
رضا

سلام وقت بخیر
من حدود یک ماه پیش کاشت مو انجام دادم. بعد از حدود 10 از از کاشت مو به اندازه کف دست از محل برداشت، موی سرم ریخته و صاف صاف شده و الن دارم محلول ماینوکسیدیل مصرف میکنم. آیا این موها برمیگرده؟ علت ریزش چی میتونه باشه؟ آیا این گفته درسته که اگر ماینوکسیدیل مصرف کنی می بایست تا همیشه مصرف بشه و به محض توقف دوباره موها میریزه؟
ممنون از راهنمایی شما

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  رضا

سلام کاربر گرامی
لطفا به پزشکی که برای شما کاشت انجام داده اند مراجعه نمایید.
ماینوکسیدیل را به یکباره نباید قطع کنید و این امر باید کم کم انجام شود.
سپاس از همراهی شما

سارا
سارا

سلام من از سن خیلی پایین دچار این بیماری شدم دکتر هم زیاد رفتم ولی متاسفانه الان که ۴۴ سال دارم این بیماری پیشرفت کرده ودو سوم سرم رو در گیر کرده والان خیلی روی اعصابم تاثیر گذاشته از طرفی هم خیلی آدم دلنگران واسترسی هستم

ممنون میشم در این رابطه کمکم کنید.

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  سارا

سلام کاربر گرامی
توجه داشته باشید یکی از اصلی ترین دلایل عدم درمان ریزش موی سکه ای اضطراب و استرس و نگرانی است.پس بهتر است ابتدا به روانشناس مراجعه نمایید.
سپاس از همراهی شما

سامان احمدی
سامان احمدی

سلام من یک سالی هست که با موبایل خودم بازی میکنم سر همین بازی واقعا اعصابم خورد میشه و پرخاشگری میکنم والان۴۰روزی میشع که ریزش سکه ای گرفتم و فهمیدم که ریزش سکه ای دارم رفتم آمپول تزریق کردم و بهم قرص زینک پلاس و آهن دادن با یه محلول که باید به مکان ریخته شده زده بشه الان حس‌میکنم که یکم مو از همون جاها دراومده دلیلش میتونه پرخاشگری بیش از حد باشه؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  سامان احمدی

سلام کاربر گرامی
یکی از علل ایجاد ریزش موی سکه ای استرس است.
سپاس از همراهی شما

مریم
مریم

سلام من نامزدم دچار ایم بیماری شده یه بار رفتیم دکتر بهش آمپول داد ک به داخل موهاش زدم کرم و یه شامپو ولی هنوز درمان نشده حتی بیشتر هم شده باید چی‌کار کرد؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  مریم

سلام کاربر گرامی
یکی از عوامل مهم در بهبود ریزش موی سکه ای آرامش و دوری از اضطراب و استرس است.
طبق دستورات پزشک معالج یک دوره ی کامل از داروها مصرف نمایید تا تاثیر یا عدم تاثیر مشخص شود.
سپاس از همراهی شما

مجید
مجید

من موهام به اندازه یک سوم سکه ینی خیلی ناچیز ریخته شده که قبلش جوش در اومده بود این موردم میتونه ریزش موی سکه ای باشه؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  مجید

سلام کاربر گرامی
اگر جای دیگری این ریزش را مشاهده نکردید یا میزان آن بیشتر نشد احتمالا به خاطر اسکار ناشی از جوش است.
سپاس از همراهی شما

نگار
نگار

من یکی از دوستام خیلی استرسیه و سر هر چیز کوچیکی اعصابش ب هم میریزه و الانم چند روزی فهمیده ک دچار این بیماری شده و استرس و نگرانیش چند برابر شده ؛ دلیل بیماریش میتونه بر اثر استرس زیاد و دلشوره باشه؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  نگار

سلام کاربر گرامی
اصلی ترین علت ریزش موی سکه ای اضطراب و استرس است.
سپاس از همراهی شما

سحر
سحر

سلام وقتتون بخیر و سلامتی، من حدود سه ماه بعد از بدنیا اومدن پسرم ریزش موی شدید دارم بطوری که موهای سرم کمتر از نصف حجم قبلیش شده ریشه موهام هم درد میکنه یعنی وقتی موهام اینور اونور میشه پوست سرم درد میکنه بنظر شما چیکار باید انجام بدم تا جلوی ریزش بیشترش گرفته بشه؟؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  سحر

سلام دوست عزیز
این علائم بعد از زایمان طبیعی است می توانید از مکمل های بعد از بارداری استفاده کنید .

احمد
احمد

چرا گلوبل های سفید به فولیکول های مو حمله میکند ؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  احمد

سلام دوست عزیز
گلبول‌های سفید به عنوان بخشی از سیستم ایمنی بدن، به منظور محافظت از بدن در برابر عفونت‌ها و بیماری‌ها وارد عمل می‌شوند. در صورتی که بدن با باکتری، ویروس، قارچ و یا سایر مواد خارجی مواجه شود، گلبول‌های سفید به سمت منطقه‌ی مورد نظر حرکت کرده و با حمله به آنها، تلاش می‌کنند تا آن مواد خارجی را از بدن حذف کنند.

در برخی موارد، برخی گلبول‌های سفید می‌توانند به فولیکول‌های مو حمله کنند. این موضوع معمولا به عنوان یک عارضه‌ی جانبی از روش‌های درمانی مانند شیمی درمانی، رادیوتراپی و یا سایر روش‌های درمانی استفاده می‌شود. همچنین، در بعضی از بیماری‌هایی مانند پسوریازیس، برخی از گلبول‌های سفید می‌توانند به فولیکول‌های مو حمله کرده و باعث شل شدن موهای سر شوند. به همین دلیل، در صورتی که شل شدن موها و یا هرگونه علائم دیگری در مورد سلامت موهای شما مشاهده می‌کنید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت این مشکل را بررسی کند و درمان مناسب را تجویز کند.

وحید
وحید

از کجا باید روغن پیاز تهیه کرد؟

دایانا
دایانا
پاسخ به  وحید

از جاهایی که چیزای گیاهی می گیرند طب سنتی هم دارن

زهرا
زهرا
پاسخ به  دایانا

سلام خانم دکتر کمک من کنید
پشت سرم بصورت سکه ایی ریزش داره و مو بیرون میاد و جای دیگ ریزش پیدا می‌کند. این بیشتر عصبی و استرس پیدا میکنم .
و هر روز ماینوکسیدل ۲ درصد هم اسپری میکنم
خانم دکتر کلا این ریزش ها خطرناک هست برای بدن ؟

مهی خلیلی
مهی خلیلی

من از خیلی داروها و لوسیون و شامپوها استفاده کردم واسه درمان،ولی به محض اینکه موها در میومدن،دوباره میریختن.از داروگیاهی روغن پیاز عنصل تهیه کردم.نیمساعت قبل از حمام،ناحیه رو با روغن میپوشوندم.بعد شستشو میدادم.موها در اومد و واقعن دیگه نریخت.چون تا شیش ماه بعدش،همچنان از روغن استفاده میکردم.هنوزم هروقت احساس سوزش یا خارش توی منطقه باشه،روغن و استفاده میکنم و بعدش میشورم.و خدارو شکر دیگه برام اتفاق نیافتاده.

کارشناس علمی و بهداشتی
کارشناس علمی و بهداشتی
پاسخ به  مهی خلیلی

همراه گرامی داروخانه اینترنتی مثبت سبز

از اینکه نظر و تجربه شخصی خود را با ما و سایر همراهان مثبت سبز به اشتراک می گزارید ؛ بسیار خرسندیم .

با تشکر از همراهی شما.

ش ج
ش ج
پاسخ به  مهی خلیلی

من4 بار از سن 15رسالگی ریخت بعد7 سال درآمد درسن 37 سالگی وبعداز تزریق کورتون ونوردرمانی درامد یکبار هم در سن 47سالگی دوباره خوب شدم ولی الان درسنر53رسالگی که ریخت بعداز تزریق دیفن سیپرون ونور درمانی تمام موهای سرم ریخت دکترها گفتند دیگه فولیکول موهات از بین رفته ولی من کپسول ماینوکسیدیل میخورم محلول اش را هم میزنم الان تکه های کوچک درآمده خیلی ضعیف ونازک تقریبا تمام سرم ریزریز درآمده ولی رشدی نکره چی کار میشه کرد؟