دلایل ایجاد و راه های درمان ریزش موی سکه ای

0 330

دلایل ایجاد و راه های درمان ریزش موی سکه ای

از جمله موارد مهم پیرامون ریزش مو و مشکلات زیبایی وابسته به اون، ریزش موی سکه ای است که برخی افراد رو ناخواسته و به یک باره درگیر این مشکل می کنه، با ما در مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز همراه باشید تا همه چیز درباره دلایل ایجاد این مدل ریزش مو و راه های درمان آن…

ریزش موی سکه ای نوعی اختلال در ریزش موست که سیستم ایمنی بدن در اون نقش داره. زنان و مردان در هر سنی و از هر نژاد و قومیتی ممکنه دچار ریزش موی اینچنینی بشن، به علاوه این نوع ریزش می تونه هر ناحیه موداری از بدن رو به خودش درگیر کنه. اصطلاح آلوپسی آره آتا زمانی به کار میره که ریزش مو به صورت منطقه های دایره ای یا بیضی شکل رخ بده.

ناهنجاری ها و مشکلات ناخن هم معمولا در بیماران مبتلا به آلوپسی دیده می شه.

چرا بدن به این نوع اختلال دچار می شه؟

در ابتلا به آلوپسی، سیستم ایمنی بدن به اشتباه به فولیکول های مو حمله می کنه؛ دلایل این مقابله هنوز کاملا مشخص نیست، تنها نکته مثبت این جاست که فولیکول ها قابلیت رویش مجدد مو رو حفظ می کنن و ریزش موی سکه ای در اکثر موارد دائمی نیست.

در حدود ۲۰ درصد از بیماران مبتلا به آلوپسی سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری وجود داره. به همین دلیل متخصصان بر این باورن که برخی به لحاظ ژنتیکی مستعد ابتلا به آلوپسی هستن.

دلایل ایجاد و راه های درمان ریزش موی سکه ای

علائم چیست؟

در این نوع ریزش مو یک یا چند لکه طاسی به شکل دایره یا سکه و گاهی بیضی شکل به طور ناگهانی و در سر یا ریش ایجاد می شه؛ یعنی بیمار متوجه ریزش مو نمی شه و از اونجایی که معمولا با سوزش، خارش و درد همراه نیست، گاهی تا مدت ها بیمار از اون بی خبر می مونن.

راه درمان چیست؟

معمولا از داروهای حاوی کورتون یا تزریق کورتون در موضع ریزش موی سکه ای برای درمان استفاده می شه.

تزریق کورتون درون پوست ناحیه بدون مو هر ۴ تا ۶ هفته تکرار می شه، پماد‌های حاوی آنترالین هم تاثیر خوبی داره. اخیرا از تابش لیزر هم برای تحریک رویش موها استفاده می شه.

ارتباط عفونت های سینوسی با ریزش مو

عفونت های سینوسی عموما علائم آشنایی دارن، سردرد، ترشحات بد رنگ، کم شدن حس بویایی، احساس سنگینی سر و… از جمله این علائم است، اما آیا به نظرتون ارتباط عفونت های سینوسی با ریزش مو هم برقرار هست؟

معمولا ریزش موی سر به دلایل مختلف رخ میده که عوامل ژنتیکی و هورمونی یکی از این علت‌ها است. اختلال در عملکرد تیروئید، فقر آهن و بیماری‌های مفاصل مثل رماتیسم هم می تونه توی ریزش مو نقش داشته باشه. عواملی مثل استرس، تغذیه نامناسب، قاعدگی های شدید و استرس های بارداری هم می تونه در ریزش مو و تاسی افراد نقش خیلی زیادی داشته باشه.

ریزش موی سکه ای جز بیماری های مرتبط با سیستم ایمنی بدنه که ۵۰ درصد از علل این نوع ریزش مو به صورت ناشناخته است، اما عواملی مثل استرس های روحی روانی، عفونت های سینوسی و لثه همچنین عفونت های مرتبط با گردن و دندان رو میشه از علل ریزش موی سکه ای دونست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.