بهترین پروتئین وی کدام است بهترین پروتئین وی کدام است

روش های جلوگیری از بارداری


زمان خواندن تقریبی مقاله : 8 دقیقه
0 928

آمارهای مستند و جهانی نشان می دهد که اگر روش های جلوگیری از بارداری نباشند، هر ساله ۸۵ درصد از زوجین سالم، بچه دار می شوند. پس اگر شما حتی از ضعیف ترین این روش ها نیز بهره ببرید، احتمال باروری کمتر از ۸۵ درصد خواهد بود.

و اما سوال مهم در این مطلب از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز این که چگونه از بین تمام روش های جلوگیری از بارداری، مناسب ترین راه را برگزینیم؟

برای پاسخ به این سوال باید پیش از هر چیز به سه سوال مهم به روشنی پاسخ دهید:

  • آیا علاوه بر جلوگیری از بارداری، در امان بودن از بیماری های مقاربتی هم برایتان مهم است؟
  • آیا تاثیر گذاری روش برایتان اهمیت دارد؟
  • هزینه و استفاده راحت از روش جلوگیری از بارداری برایتان تا چه حد در اولویت می باشد؟

یک پیش شرط اصلی

باید بگوییم که اگر به دنبال یک روش صددرصدی می گردید، تنها می توان نداشتن رابطه جنسی را پیشنهاد داد، گفتنی است که هیچ یک از روش ها حتی به روزترین آنها هم نمی تواند اطمینان ۱۰۰ درصدی به شما بدهد.

راه طبیعی

برای انجام راه طبیعی باید سیکل قاعدگی خانم به خوبی مورد بررسی قرار گیرد و در دوره باروری، نزدیکی صورت نگیرد. البته گفتنی است که این روش به دقت فراوان نیاز دارد و در صد خطای بالایی هم طبیعتا خواهد داشت.

نکته قابل تامل دیگر این است که اوج نیاز جنسی خانم ها دقیقا همان زمان تخمک گذاری می باشد و برای باردار نشدن باید در این تایم از نزدیکی خودداری نمود، بنابراین سرکوب جنسی از سوی خانم ها بیش از هر زمانی رخ می دهد.

بیرون کشیدن آلت قبل از انزال

بسیاری مردان برای جلوگیری از بارداری، قبل از انزال، آلت را از واژن بیرون می کشند. این روش گرچه روش بی دردسری به نظر می آید اما اطمینان کمی را افراد برای آن متصور می شوند.

کاندوم

کاندوم که از متداول ترین روش های جلوگیری است، به خوبی هم می تواند از انتقال بیماری های مقاربتی جلوگیری نماید.

می توان گفت که تنها کاندوم های زنانه و مردانه هستند که می توانند از انتقال بیماری هایی چون ایدز، هپاتیت، زگیل تناسلی و… در میان دیگر روش های جلوگیری از بارداری ممانعت به وجود آورند.

روش های جلوگیری از بارداری

از دیگر مزایای این روش، ارزان بودن و راحتی استفاده است و معایب آن این است که تنها زمانی موثر است که درست استفاده شود و همچنین لذت جنسی را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

اسپرم کش

اسپرم کش ها حاوی مواد شیمیایی هستند که اسپرم را از بین برده و باید قبل از نزدیکی در واژن زن قرار گیرند. گفتنی است برخی از انواع اسپرم کش ها حتما باید نیم ساعت قبل از نزدیکی مورد استفاده قرار گیرند. استفاده مداوم از این روش باعث التهاب بافت های بدن زن شده و خطر ابتلا به بیماری های جنسی و عفونت ها را بالا می برد؛ بنابراین اسپرم کش ها اغلب به همراه روش های دیگر جلوگیری به کار می روند!

دیافراگم

دیافراگم یک کلاهک گنبدی شکل از جنس پلاستیک است که قبل از نزدیکی روی دهانه رحم قرار گرفته می شود. لازم به ذکر است که این وسیله را حتما باید پزشکان جا بیاندازند.

کلاهک بارداری

روش های جلوگیری از بارداری

کلاهک بارداری نیز مانند دیافراگم عمل نموده، با این تفاوت که کوچکتر بوده و همراه با اسپرم کش ها مورد استفاده موثر قرار می گیرد. این وسیله تا ۴۸ ساعت می تواند در دهانه رحم قرار گیرد و حتما باید توسط پزشک جا انداخته شود.

اسفنج ضد بارداری

اسفنج ضد بارداری از کف ساخته شده و حاوی اسپرم کش می باشد، این وسیله ۲۴ ساعت قبل از نزدیکی جلوی دهانه رحم قرار می گیرد و تنها تفاوتش با دو مورد قبلی این است که لازم نیست دکتر آن را جا بیاندازد.

نکته مهم درباره اسفنج ضدبارداری این است که جایگذاری سختی دارد و در طول قاعدگی هم نباید مورد استفاده قرار گیرد.

قرص ضد بارداری

پس از کاندوم، قرص های ضد بارداری از پر طرفدارترین روش های جلوگیری از بارداری هستند که از هورمون های استروژن و پروژسترون برای جلوگیری از تخمک گذاری استفاده می کنند.

تاثیر قرص های ضد بارداری در صورتی که در تاریخ مشخص از آن استفاده شود، بسیار زیاد است. تنها ۸ درصد از استفاده کنندگان از این روش، ناخواسته باردار می شوند.

از مزایای این روش این است که قاعدگی را منظم و خونریزی را کم می کند. همچنین خطر ابتلا به سرطان های رحم و پستان را به شدت کاهش می دهد.

چسب جلوگیری از بارداری

چسب جلوگیری از بارداری به پوست می چسبد و یک بار در هفته عوض می شود. ۳ هفته باید از چسب استفاده شود و هفته چهارم چسب را نمی چسبانید. این چسب همان هورمون هایی که قرص های جلوگیری از بارداری دارند را آزاد می کنند و تاثیر آن به همان اندازه می باشد. تنها مشکل این روش این است که ممکن است مشکلات پوستی ایجاد نماید.

حلقه مهبلی

حلقه مهبلی یک حلقه پلاستیکی نرم است که داخل واژن قرار داده می شود. این حلقه همان هورمون های قرص های جلوگیری از بارداری را آزاد نموده و تاثیر آن به اندازه چسب و قرص است؛ تنها لازم است این حلقه ماهی یک بار تعویض شود و ممکن است باعث التهاب واژن گردد.

آمپول جلوگیری از بارداری

آمپول هورمونی به نام دپوپروورا که تزریق آن به مدت ۳ ماه از بارداری جلوگیری می کند. تأثیر این آمپول از قرص جلوگیری از بارداری بیشتر بوده و تنها ۳ درصد خانم ها در سال با این روش به صورت ناخواسته باردار شده اند.

روش های جلوگیری از بارداری

روش کاشت

در این روش یک میله به اندازه چوب کبریت در پوست بازو قرار می گیرد و همان هورمون های درون قرص بارداری آزاد می شود. ایمپلمنت به مدت ۳ سال از بارداری جلوگیری می کند و احتمال بارداری با آن کمتر از ۱ درصد است. تنها ممکن است اثرات جانبی مانند خونریزی غیر عادی در پی داشته باشد.

آی یو دی

Intrauterine device یا همان مخفف نام آشناتر IUD به معنی تلقیح رحمی است. یک وسیله Tشکل پلاستیکی است که توسط پزشک داخل رحم قرار داده می شود. آی یو دی هایی که از جنس مس هستند، تا ۱۰ سال هم تاثیرگذار هستند. ولی نوع هورمونی آن هر ۵ سال یک بار باید تعویض گردد.

این وسیله لقاح اسپرم و تخمک را دشوار نموده و کمتر از ۸ هزارم خانم هایی که از این روش استفاده می کنند، بارداری ناخواسته را تجربه می کنند.

توبکتومی

افرادی که مطمئن هستند که قصد بارداری ندارند، با این روش لوله های رحمی خود را می بندند و به این ترتیب تخمک از تخمدان خارج نمی گردد. لازم به ذکر است که این عمل هزینه بر بوده و این امکان را دارد که بازگشت ناپذیر باشد.

ایمپلمنت لوله های رحم

این راه جدید بستن لوله های رحمی است که بافت همبند جای زخم روی ایمپلمنت ها رشد نموده و لوله ها مسدود می شوند. اگر اشعه ایکس نشان دهد که لوله ها بسته شده اند به روش جلوگیری دیگری نیاز نمی باشد.

وازکتومی

در عمل وازکتومی بر روی مردان، لوله های منی که اسپرم را از بیضه ها به سیستم تولید مثل می برند، بسته شده و از خروج اسپرم جلوگیری نموده اما برای انزال مشکلی ایجاد نمی کند.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :