پیشگیری از پیری پوست پیشگیری از پیری پوست

تشخیص عطر اصل از تقلبی


0 491

تشخیص عطر اصل از تقلبی

در کشور ایران به دلیل محدودیت در واردات و عدم حق کپی متاسفانه در بازار جنس های اصل و تقلبی نیز بسیار است. یکی از این اجناس که در بین مردم از اهمیت بالایی برخوردار است، عطر و ادکلن می باشد و در رابطه با تشخیص عطر اصل از تقلبی سوالات بسیاری وجود دارد. غالبا با وجود پرداخت مبالغ بسیار برای عطر باز هم نمی توان اطمینان از اصل و اورجینال بودن آن داشته باشیم.

اولین مسئله این است که قاعده و قانون مشخصی برای تشخیص اصل و تقلبی بودن این محصولات وجود ندارد. شما قبل از هر چیز باید بدانید عطر و ادکلن به چند گروه تقسیم می شوند و هر یک از این تقسیم بندی ها یک زمانی را برای ماندگاری دارند و همچنین عوامل دیگری مانند جنس پوست، متابولیسم بدن و رنگ پوست نیز در ماندگاری آن تاثیر گذار هستند، و بیشتر از آن نمی توانیم انتظاری داشته باشیم. به عنوان مثال:

Eau de Cologne  (حدود ۲ ساعت)

Eau de Toilette  (حدود ۲ تا ۳ ساعت)

 Eau de Perfum  (حدود ۴ تا ۶ ساعت)

 perfum  (حدود ۵ تا ۷ ساعت)

در دسته بندی بالا، Perfum بیشترین ماندگاری را دارد و در حدود ۵ تا ۷ ساعت ماندگاری دارد و از درصد اسانس بیشتری برخوردار است. حال با توجه به موارد ذکر شده در بالا نکاتی را که به طور تجربی برای تشخیص عطر و ادکلن اصل از تقلبی وجود دارد برای شما شرح می دهیم.

از کجا عطر اصل از تقلبی را تشخیص دهیم؟

به طور کل ۳ مدل تقلبی داریم

دسته اول: بعضی از کمپانی ها وجود دارند که فرمول ساخت عطرهای معروف را از کمپانی اصلی خریداری می کنند و با یک قیمت تمام شده ارزانتر برای کشورهای جهان سوم و قشر ضعیف تر تولید و روانه بازار می کنند. این کمپانی ها به طور کاملا قانونی، محصولات استاندارد و بهداشتی را تولید می کنند و خود نیز بر روی جلد نام کمپانی کپی کننده را حتما ذکر خواهند کرد و هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

دسته دوم: عطرهایی هستند که به راحتی تقلبی می باشند و با استفاده از راه کارهای زیر قابل تشخیص هستند.

 • اینکه یک عطری دارای لیبل وزارت بهداشت است و حتما اصل است، می تواند کاملا اشتباه باشد و فقط دلیلی است برای فروش گرانتر آن، اما اگر یک عطری دارای لیبل وزارت بهداشت همراه با برچسب طرح شبنم بود به طور یقین اصل می باشد.
 • استفاده از نرم افزار اسکنر در تشخیص صحیح به شما کمک خواهد کرد. به گونه ای که با ارسال بارکد موجود، اگر عطری اصل باشد بلافاصله مشخصات عطر برای شما به طور کامل ارسال می گردد.
 • عطرهای فاسد دو رنگ شده و یک لایه روغن بر روی آن دیده می شود.
 • مهم ترین نکته در تشخیص عطر اصل از تقلبی دقت در ویژگی های ظاهری نظیر سلفون، جعبه، شیشه و درب آن است. به گونه ای که شیشه عطر اصل بسیار شفاف و بدون رگه می باشد و همچنین درب شیشه های تقلبی به راحتی با ناخن خراشیده می شوند و نوشته های روی شیشه از فونت خوب و کیفیت مطلوبی برخوردار نمی باشد.
 • اگر بنا به هر دلیلی قیمت عطر پایین بود حتما شک کنید، زیرا هیچ عطر اصلی، ارزان و زیر قیمت نخواهد بود.
 • دقت کنید که عطر اصل هیچ گاه بوی الکل تند نمی دهد.
 • مقداری از عطر  را بین دو انگشت خود لمس کنید اگر بیش از حد روغنی بود، حتما تقلبی است.

دسته سوم: عطرهایی هستند که تقلبی بوده و بسیار سخت تشخیص داده می شوند. این عطرها بسیار ماهرانه و حرفه ای تولید شده اند و برای تشخیص آنها نیاز به مهارت بالایی وجود دارد. برخی از موارد به شرح زیر می باشد:

 • دقت کنید  بچ کد حک شده بر روی جعبه و شیشه ادکلن یکسان باشد.
 • جنس درب ادکلن اصل بسیار سنگین و از جنس شیشه و کریستال چند لایه است، در صورتیکه درب ادکلن تقلبی بسیار سبک و از جنس فلز بی ارزش است.
 • حتما پمپ های شیشه را تست کنید و اگر این پمپ ها از جنس نامرغوب بودند ادکلن به طور قطع بی ارزش بوده و تقلبی می باشد.
 • در نهایت خرید عطر و ادکلن را به داروخانه ها و  فروشگاه های معتبر منوط کنید که در صورت لزوم پاسخگوی شما نیز باشند.

مجله پزشکی مثبت سبز

 

 

 

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :