پیشگیری از پیری پوست پیشگیری از پیری پوست

آنچه باعث تفاوت مرطوب کننده و آبرسان می شود چیست ؟

مرطوب کننده بهتر است یا آبرسان؟


2 746

آیا فکر می‌کنید  کرم مرطوب کننده همان آب‌رسان است؟ اگر چنین است باید بگوییم که سخت در اشتباهید. البته تا حدودی به شما حق می‌دهیم. امروزه تنوع محصولات مراقبت از پوست در داروخانه‌ها آنقدر زیاد است که با عدم آگاهی کافی اصلا عجیب نیست که گیج و سردرگم شوید. چنانچه به زودی قصد خرید کرم مرطوب کننده را دارید، کمی دست نگه دارید. این مطلب را خوب مطالعه کنید تا ابتدا تفاوت مرطوب کننده و آبرسان را متوجه شوید.

منظور از آبرسان و مرطوب کننده چیست ؟

آب‌رسانی به جذب رطوبت از هوا و سپس رساندن آب به سلول‌ها اشاره دارد تا پوست جهت جذب رطوبت و مواد مغذی توانایی بهتری داشته باشد. در مقابل مرطوب کننده، رطوبت را به دام می‌اندازد تا سد محافظ طبیعی پوست را ایجاد کند. این کار از هرگونه از دست دادن آب جلوگیری می‌کند و تضمین می‌نماید که پوست شما نرم و طیف باقی بماند.

ذکر این نکته ضروری است که در بازار امروز، برندهای مختلف برای معرفی محصولات خود از اصطلاحات مختلفی بهره گرفته و گاه مثلا از نام مرطوب کننده به جای آبرسان استفاده می‌کنند. مرطوب کننده و آبرسان واژه‌های تجاری هستند که برندهای مختلف گاه آنها را به میل خود تعریف کرده‌اند. از این رو می‌توان گفت که استاندارد دقیق و خاصی برای تعریف مرطوب کننده و آبرسان وجود ندارد. اما اگر بخواهیم نگاهی علمی به آنها داشته باشیم کاملا با هم متفاوت هستند.

تفاوت مرطوب کننده و آب رسان

آیا تابحال حس کرده‌اید پوستتان تشنه است؟ آبرسان‌ها و مرطوب کننده‌ها دقیقا مسئول برطرف کردن تشنگی پوست شما هستند. هر دوی این دو محصول با خشکی و کم‌آبی مبارزه کرده و به شما کمک می‌کنند تا پوستی جوان و شاداب داشته باشید. اگر پوست خشکی دارید به این معنی است که پوست شما فاقد چربی است و باید مرطوب شود. اما اگر پوست کم‌آبی دارید یعنی پوست شما فاقد آب بوده و نیاز به آب‌رسانی دارد. آب‌رسانی موجب می‌شود تا پوست نرم شود. اما اگر برای محافظت از آب، چربی به مقدا کافی در پوست وجود نداشته باشد، نرمی پوست حفظ نخواهد شد. چنانچه رطوبت پوست از بین برود، پوست خشک و پوسته پوسته خواهد شد. اگر به پوستی که نیاز به آب‌رسانی دارد مرطوب‌کننده بزنید، ممکن است آن را صاف کند اما همچنان از نرمی و لطافت ناشی از آب‌رسان برخوردار نخواهد بود.

از کجا بدانیم مرطوب کننده نیاز داریم یا آبرسان یا هردو با هم ؟

اگر پوستی خشک دارید و متوجه شده‌اید که مستعد پوسته پوسته شدن است، به مرطوب کننده نیاز دارید. در این حالت استفاده از کرم مرطوب کننده موجب می‌شود  تا ظاهر پوست بهبود یافته و درخشان‌تر و شاداب‌تر به نظر برسد. به ویژه در فصل زمستان که پوست شما مستعد خشکی است کرم مرطوب‌کننده بسیار چاره‌ساز به حساب می‌آید.

از طرف دیگر اگر احساس می‌کنید رنگ پوستتان رو  به کدری رفته است و خطوط و چین و چروک ظریفی که روی چهره دارید، بیشتر نمایان شده است، در این حالت پوست کم‌آب شده و به کرم آب‌رسان نیاز دارد تا خوب تغذیه شود.

آیا برای رطوبت رسانی به پوست آب کفایت می کند ؟

برای حفظ رطوبت پوست، آب به تنهایی کافی نیست. وقتی که دوش گرفته و از حمام بیرون می‌آیید، پس از مدتی آب پوست تبخیر شده و همراه با آن چربی‌های طبیعی پوست نیز از بین می‌روند. اگر از مرطوب‌کننده و آب رسان استفاده نکنید، احتمال خشکی پوست بسیار است.

 حفظ رطوبت پوست

فرق مرطوب کننده و آبرسان از نظر ترکیبات

تفاوت مرطوب کننده و آبرسان را برایتان شرح دادیم. اما باید بدانید که این دو محصول از لحاظ ترکیبات نیز با یکدیگر فرق‌هایی دارند:

مواد تشکیل دهنده کرم مرطوب کننده

مرطوب‌کننده‌ها محصولاتی بر پایه روغن هستند. به این معنا که ماده اصلی تشکیل‌دهنده آنها را روغن‌های معدنی، استرها یا روغن‌های گیاهی تشکیل می‌دهند. مرطوب‌کننده‌ها روی سطح پوست را به نوعی مهر و موم می‌کنند تا از خروج آب جلوگیری شود. کرم‌های مرطوب کننده سبب می‌شوند تا پوست خشک نشده و صاف‌تر و لطیف‌تر به نظر برسد.

 خرید کرم مرطوب کننده

برای خرید کرم مرطوب کننده و آبرسان از داروخانه آنلاین مثبت سبز کلیک کنید

مواد تشکیل دهنده کرم آب رسان

مهم‌ترین ترکیبات موجود در کرم‌های آب‌رسان را موادی همچون گلیسیرین یا هیالورونیک اسید تشکیل می‌دهند. این ترکیبات آب را از هوا یا پوست شما گرفته و روی پوست حفظ می‌کنند.

هدف نهایی از استفاده از کرم آب رسان یا مرطوب کننده ممکن است یکسان باشد اما این دو محصول بسیار متفاوت عمل می‌کنند. بنابراین تفاوت مرطوب کننده و آبرسان را باید به خوبی بدانید تا متوجه شوید کدام برای شما مناسب‌تر است.

انتخاب مرطوب کننده و آبرسان بر اساس نوع پوست

برای رطوبت‌رسانی به پوست در بازار محصولات مختلفی از جمله بالم، روغن، کرم، ژل، پماد و… وجود دارد. اما باید بدانید که در واقع همه آنها عملکردی یکسان دارند. اکثر کرم‌ها و لوسیون‌هایی که در بازار یافت می‌شوند، هم ترکیبات پوشاننده دارند، هم نرم‌کننده و هم جاذب رطوبت. از این رو به طور همزمان هم نقش مرطوب‌کننده را ایفا می‌کنند و هم آب‌رسان. در حقیقت فرم یک محصول و اینکه مثلا لوسیون باشد یا کرم تاثیری در عمکرد آن ندارد. آنچه یک محصول را از دیگری متمایز می‌کند، مواد تشکیل‌دهنده آن و به عبارت دیگر فرمولاسیون آن است.

پیش از آنکه برای خرید محصولات مراقبت از پوست اقدام کنید، حتما باید بروشور آنها را مطالعه نمایید. گاهی فقط لازم است آبرسان بخرید و گاهی فقط مرطوب‌کننده. در بسیاری از موارد نیز به هردوی آنها در کنار هم نیاز است.

اگر پوست خشک دارید از مرطوب کننده غلیظ استفاده کنید

چنانچه خشکی پوست را در تمام طول سال حس می‌کنید، این کم‌آبی به آب و هوا مرتبط نیست. بلکه احتمالا پوست شما در حفظ رطوبت دچار اختلال شده است. در این صورت باید از مرطوب کننده‌ای استفاده کنید که به حفظ رطوبت در پوست شما کمک کند. یک مرطوب کننده غلیظ که حاوی ترکیبات نرم‌کننده نیز هست، به جلوگیری از خروج آب از پوست کمک کرده و با فرمولاسیونی مناسب همه مواد مغذی لازم برای پوست را فراهم می‌کند.

برای پوست خشک یکی از بهترین محصولاتی که از قدیم نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته است، چیزی نیست به جز وازلین. اگر تمایلی به استفاده از وازلین ندارید می‌توانید از کره شی باتر، روغن کانولا یا روغن سویا به جای آن استفاده نمایید. همچنین روغن جوجوبا، روغن دانه‌های مغذی و روغن نارگیل نیز مناسب هستند.

 لزوم رطوبت رسانی به پوست چرب

اگر پوست کم آب دارید از سرم آبرسان استفاده کنید

امیدواریم تا به اینجای مطلب تفاوت مرطوب کننده و آبرسان را متوجه شده باشید. چنانچه پوستتان کم آب است باید به طور فعال آب را به پوست اضافه کنید. بهتر است به دنبال یک سرم آبرسان باشید که حاوی اسید هیالورونیک باشد. در این حالت آب به خوبی در پوست شما حفظ خواهد شد. اسید هیالورونیک، آلوئه ورا و عسل از بهترین ترکیباتی هستند که در آبرسان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برای پوست چرب آبرسان مناسب است یا مرطوب کننده ؟

اگر پوست چرب دارید، آبرسان یا مرطوب کننده‌های بر پایه آب را امتحان کنید. داشتن پوست چرب به معنای کم‌آب نبودن پوست نیست. کم آبی پوست حتی ممکن است مشکلات چرب شدن پوست را تشدید نماید. پوست چرب در بسیاری از موارد در نگه داشتن و حفظ رطوبت دچار مشکل است. وقتی رطوبت از پوست خارج می‌شود، پوست کم‌آب‌تر شده و چربی بیشتری تولید می‌کند. تنها راهکار در این صورت استفاده از آبرسان است. محصولی که انتخاب می‌شود باید بر پایه آب بوده غیر کومدون‌زا باشد تا منافذ را مسدود نکند.

جدول ترکیبات موجود در مرطوب کننده و آبرسان

 در جدول زیر ترکیباتی که بیشتر در آبرسان یا مرطوب کننده بکار می‌روند، تفکیک شده‌اند:

نام ترکیب آبرسان مرطوب کننده
اسید هیالورونیک
گلیسیرین
آلوئه ورا
عسل
روغن دانه‌هایی مثل بادام یا میوه‌هایی همچون نارگیل
شی باتر
روغن‌های گیاهی مثل جوجوبا یا روغن درخت چای
موسین حلزون
روغن های معدنی
لانولین
لاکتیک اسید
سیتریک اسید
سرامید از لحاظ فنی نه در آبرسان است نه در مرطوب کننده. این ترکیب به پوست کمک می‌کند تا رطوبت کمتری از دست بدهد

بالاخره آبرسان بخریم یا مرطوب کننده ؟

با اینکه تفاوت‌ مرطوب کننده و آبرسان را برایتان شرح دادیم ممکن است در نهایت باز هم بپرسید که برای هیدراته نگه داشتن پوست باید مرطوب کننده استفاده کرد یا آبرسان؟ پاسخ این است که احتمالا هر دو را باید استفاده کنید. همان‌طور که در قسمت‌های پیشین شرح دادیم همه چیز بستگی به نوع پوست شما دارد و اکثر کرم‌ها هر دو عملکرد را روی پوست انجام می‌دهند. اما اگر می‌خواهید یکی را انتخاب نمایید بر اساس آنچه شرح دادیم مناسب‌ترین را برای خود تهیه فرمایید. بهتر است نظر یک متخصص پوست را نیز جویا شوید تا راهنمایی جامعی برای شما انجام دهد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۴ میانگین: ۴.۳]
منبع healthline

پست های مرتبط

2 نظرات
 1. خبیری می گوید

  سلام.منکه پوست چرب دارم باید مرطوب کننده یا آبرسان اویل فری بزنم؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد می کنم از آبرسان های پوست چرب استفاده کنید برند وچه و درمالیفت عالی هستند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :