مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
مجله مثبت سبز از گردهمایی نیروهای متخصص، پر انرژی و جوان تشکیل شده است که علاقمند به تحقیق و پژوهش در مسیر دستیابی به اطلاعات معتبر و بروز دنیا هستند

علل سرفه و بروز خلط چیست؟

علل سرفه و بروز خلط چیست؟

سرفه علامت اولیه برونشیت است. البته تمام آنها از برونشیت ناشی نمی شوند؛ اما برونشیت تقریبا همیشه باعث سرفه می گردد. برونشیت به التهاب لوله های نایژه ای می گویند. زمانی كه این معابر تحریک می شوند “موكوس” ترشح می كنند كه باعث ایجاد سرفه می شود تا معابر هوایی پاک شود.

سرفه و خلط:

اگر سرفه با خلط روشن یا سفید همراه باشد، نشانه آن است كه احتمالا باید آن را چند روزی این روند را جهت بهبودی تحمل کرد. اکثرا این حالت نتیجه دوره حاد بیماری سرما خوردگی یا آنفلوانزا می باشد و تلاش بدن برای رهایی یافتن از خلطی است كه در نتیجه مبارزه با عفونت به وجود آمده است.

در صورتی كه با خلط زرد یا سبز رنگ همراه گردد، احتمالا به عفونتی مبتلا هستید كه مستلزم درمان با آنتی بیوتیک ها خواهد بود و بهتر است به پزشک مراجعه كنید.

دلایل ایجاد:

هر بیماری که به التهاب، تنگی یا تحت فشار قرار دادن مجاری هوایی بیانجامد می تواند با سرفه، همراه باشد.

  • استعمال دخانیات یكی از مهم ترین علل است. دلیلش آن است كه دود سیگار مداوم، معابر نایژه ای را تحریک می كند.
  • سینوزیت و ترشح مزمن پشت حلق نیز به دلیل ریختن موكوس از سینوس ها به سمت نایژه ها
  • برخی افراد بر اثر بازگشت اسید معده دچار سرفه می شوند. این حالت زمانی رخ می دهد كه محتویات معده به داخل مری باز گردد. این كسالت با سو هاضمه و ترش كردن نیز همراه است.
  • استفاده از برخی داروهای ضد فشار خون
  • حساسیت به غذا، عطر و یا ماده ای خاص

عوارض:

از جمله عوارض شایع می توان به ایجاد درد در دیواره قفسه سینه و دیواره شکم، بی اختیاری ادرار، خستگی و… اشاره نمود.تمام عوارض پس از بررسی علت ایجاد، قطع می گردد. درمان به موقع و استفاده از داروهای مناسب می تواند روند بهبودی را تسریع ببخشید.

مجله پزشکی مثبت سبز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.