مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
مجله مثبت سبز از گردهمایی نیروهای متخصص، پر انرژی و جوان تشکیل شده است که علاقمند به تحقیق و پژوهش در مسیر دستیابی به اطلاعات معتبر و بروز دنیا هستند

سوالات جنسی کودکان را چگونه پاسخ دهیم؟

سوالات جنسی کودکان را چگونه پاسخ دهیم؟

نحوه جواب دادن به سوالات جنسی کودکان و کنجکاوی های آنان جز معضلات گیج کننده همه والدین می باشد. این پاسخگویی تاثیر بسیار زیادی در روند فکری کودک شما گذاشته و حتی می تواند او را از خطرات پیش رویش نجات دهد.

در دنیایی که متاسفانه تجاوز جنسی به کودکان معصوم در حال افزایش است، ندانستن مطالب جنسی تا حدودی می تواند کودک را بیشتر در معرض این گونه خطرات قرار دهد. از سویی دیگر بی پروا صحبت کردن پیرامون این مسائل باعث می شود کودک دچار بحران جنسی و بلوغ زودرس و حتی انحرافات جنسی شود.

علاوه بر این دو مرز، مسئله دیگری که مطرح است این است که اگر مادر و پدر توانایی پاسخگویی صحیح به سوالات جنسی کودک را نداشته باشند، کودک از بیرون از فضای خانه یعنی از دوستان و محیط مهدکودک، مدرسه، باشگاه و… این اطلاعات را به صورت نابه جا فرا خواهد گرفت.

پس بهتر است قبل از آنکه کودکتان اولین سوال را بپرسد،شما آمادگی پاسخگویی صحیح را داشته باشید.

نکته قابل ذکر و مهم این است که هر کودکی بسته به شرایط شخصیتی منحصر به فردش، فرهنگ خانوادگی و اعتقادی و… نحوه پاسخگویی خاص خود را می طلبد اما در این مطلب سعی داریم نکات کلی را با هم بررسی کنیم.

سن مناسب پاسخگویی به سوالات جنسی کودکان

سن مناسب برای آگاه‌ کردن کودک از مسائل جنسی زمانی است که او اولین سوال جنسی را می پرسد و شروع آن در کودکان متفاوت است. به گفته والدین، اولین و مهم‌ترین سوالی که کودک می‌پرسد این‌ است که بچه چطور ایجاد می‌شود و چگونه به دنیا می‌آید؟

جواب های اشتباه و ساده لوحانه ای چون “آورده شدن توسط لک لک، آمدن از کیف دکتر و… “جواب هایی است که کودک را دچار ترس و سردرگمی می کند.

دقت داشته باشید که جواب های غلط و دور از ذهن می تواند باعث ایجاد فاصله عاطفی میان شما و فرزندتان شود. فاصله ای که در زمانی که به نزدیک شدن به کودکتان احتیاج دارید، مانعتان خواهد شد.

سوالات جنسی کودکان را چگونه پاسخ دهیم؟

حد اعتدال در پاسخگویی به سوالات جنسی کودکان

متخصصان بر این باورند که حد اعتدال را در پاسخگویی به سوالات جنسی کودکان، نگه دارید. به این معنا که نه تمام اطلاعات را با جزئیات وارد ذهن کودک کرده و نه اینکه او را دعوا و سرزنش کنید.

دقت کنید که هر دو طرف این محور باعث خسارات جبران ناپذیری بر ذهن فرزندتان می شود.

برخی نوجوانان با وجود اینکه به سن بلوغ به لحاظ جنسی رسیده اند اما به لحاظ عقلی همچنان صلاحیت دانستن خیلی از مسائل را ندارند و برعکس. پدر و مادر باید بدانند که با توجه به شرایط فرزند خود پاسخگوی سوالات و کنجکاوی های کودک و نوجوان خود باشند.

نحوه رویارویی با سوالات جنسی کودکان

بسیاری از والدین دستپاچه شده و شاید از کوره در بروند. این بدترین نوع واکنش است!

ترس شما و طفره رفتن بی مورد باعث می گردد این مسئله بیش از حد برایش بزرگ جلوه کند و خود را در برابر آن کوچک ببیند.

به همان نسبت اگر پاسخ کودک را با سرزنش و دعوا بدهید، کودک خود را به شدت از خود دور می کنید، در حدی که شاید تمام عمرش دیگر با شما احساس صمیمت و راحتی نکند!

از سویی دیگر ژست روشن فکری و بیان تمام موارد بیشتر از فهم و درک کودک، باعث می شود که فرزندتان بیش از ظرفیتش اطلاعات دریافت کند و به قول معروق قبح مسائل برایش شکسته گردد.

به همین علت بهتر است به اندازه سطح توان فکری کودکتان به او با زبانی کودکانه و طنز، در جملاتی کوتاه پاسخ بدهید.

اگر کودک شما را با سوالش غافلگیر کرد، بهترین جواب این است که:”سوال خوبی پرسیدی، کمی فکر می کنم و پاسخت را خیلی زود می دهم، فقط بهتر است فعلا این سوال را با هم پیگیری کنیم و از کس دیگری نپرسیم”

دقت کنید که باید کودکان را از سنی که خودتان تشخیص می دهید در حوالی ۴ یا ۵ سالگی، با تفاوت های جنسی آشنا کرد. به او هشدار دهید که به هیچ عنوان اجازه ندهد کسی به اندام های جنسی اش دست بزند و…

فراموش نکنید که این مسائل را باید در چارچوب و قدم به قدم همراه با آمادگی ذهنی کودک پیش برد.

مجله پزشکی مثبت سبز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.