مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
مجله مثبت سبز از گردهمایی نیروهای متخصص، پر انرژی و جوان تشکیل شده است که علاقمند به تحقیق و پژوهش در مسیر دستیابی به اطلاعات معتبر و بروز دنیا هستند

داروی سفکسیم چیست و موارد مصرف آن کدام است

داروی سفکسیم چیست و موارد مصرف آن کدام است

داروی سفکسیم (Cefixime) یک آنتی بیوتیک از خانواده داروهای سفالوسپورین ها بوده و در قالب کپسول و یا شربت در دسترس هستش. به دلیل پرمصرف بودن این دارو در این مقاله از مثبت سبز به بررسی بیشتر این دارو خواهیم پرداخت، پس تا انتها با ما همراه باشین.

کاربرد درمانی داروی سفکسیم چیه؟

این آنتی بیوتیک پرمصرف جهت درمان طیف وسیعی از امراض باکتریایی و عفونی کاربرد داره از جمله عفونت های پوستی، عفونت های تنفسی، عفونت های استخوان یا مفاصل، بافت نرم و همینطور عفونت های ادراری و البته از این دارو ممکنه در افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند و مستعد دریافت عفونت هستن نیز استفاده گردد.

چه مقدار سفکسیم برای مصرف کافیه؟

داروی سفکسیم

اولین نکته مهم جهت مصرف هر گونه دارو، پیروی از تجویز پزشک مربوطه هستش و به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به مصرف دارو ها نکنین. اما سفیکسیم با دوز ۲۰۰ برای بزرگسالان هر ۱۲ ساعت یکبار و با دوز ۴۰۰ هر ۲۴ ساعت یکبار تجویز می شه، اما برای کودکان بین سنین ۶ ماه تا ۱۱ سال به صورت سوسپانسیون خوراکی تجویز می شه، در مجموع دوز پیشنهادی برای این گروه سنی ۸ میلی گرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن هست. حتی شما می تونین سفیکسیم رو با معده خالی و یا همراه با غذا هم مصرف کنین.

عوارض جانبی و احتمالیه داروی سفکسیم چی می تونه باشه؟

می دونیم که هر دارویی صرف نظر از جنبه درمانی و تاثیرگذاری که داره یک سری هم عوارض جانبی و یا شرط احتیاط رو بهمراه داره که داروی سفکسیم هم از این امر مستثنا نیست. از عوارض این دارو می توان درد شکمی، درد مفاصل، کبودی و یا خونریزی، زخم های دهانی و یا زبانی، خارش و یا ترشح واژنی، پلاک های سفید بر روی زبان رو نام برد.

و اما موارد احتیاطی این دارو….

  • در صورت بارداری و یا شیردهی
  • در صورت حساس بودن به هرگونه ماده عذایی و یا نگهدارنده
  • در صورت حساس بودن به پنی سیلین ها و یا سفالوسپورین ها حتما پزشک معالج را مطلع کنین.

مجله مثبت سبز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.