مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
مجله مثبت سبز از گردهمایی نیروهای متخصص، پر انرژی و جوان تشکیل شده است که علاقمند به تحقیق و پژوهش در مسیر دستیابی به اطلاعات معتبر و بروز دنیا هستند

بیستم مهر ماه، روز جهانی آرتروز

بیستم مهر ماه، روز جهانی آرتروز

روز جهانی آرتروز هر سال در ۱۲ اکتبر مصادف با ۲۰ مهر ماه در تمام جهان برای ارائه و گسترش راهکارهای پیشگیری و درمان گرامی داشته می شه.

این روز جهانی در سال گذشته با شعار زندگی بهتر، میانسالی راحت تر در تمام کشورها این نوید رو گسترش داد تا اگر در جوانی به خوبی تغذیه شده و تحرک کافی داشته باشید، در سنین کهنسالی کمتر وقت خودتون رو در مطب های مختلف پزشکان تلف می کنید.

آرتروز چیست؟

آرتروز به معنای ساییدگی مفصل و تخریب سطح مفصلی و به دنبال آن تغییر شکل، درد و محدودیت حرکت در مفصله.

آرتریت Arthritis به معنای التهاب مفصله و استئوآرتریت Osteoarthritis شایع ترین نوع آرتریته. در استئوآرتریت مشکل اصلی در غضروف مفصلی هست و بعد از مدتی استخوان مفصل هم دچار آسیب می شه. آرتروز Arthrosis یک کلمه یونانی به معنای مفصله ولی به معنای استئوآرتریت هم به کار برده می شه. در فارسی به جای کلمات استئوآرتریت و آرتروز از کلمه “ساییدگی مفصل” هم دکترها استفاده می کنن.

روز جهانی آرتروز:

آرتروز از شایع ترین مشکلات جسمی حال حاضر دنیا به شمار می ره و پزشکان معتقدن که با برنامه ریزی و انجام راه کارهایی برای کاهش وزن و انجام فعالیت های بدنی موثر می تونه آمار مبتلایان رو کمتر کنه.

بیستم مهر ماه، روز جهانی آرتروز

طبق بررسی های انجام شده، ۲۲.۲ درصد (۴۹.۹ میلیون نفر) از افراد ۱۸ سال به بالای آمریکایی و حدود ۳۳.۸ درصد از زنان و ۲۵.۲ درصد از مردان چاق امریکایی مبتلا به آرتروز هستن که در مقایسه با افرادی با وزن پایین و یا متعادل حدودا ۲ برابر بیشتر دچار این مشکل می شن.

تحقیقات نشان می ده که با بالا رفتن سن و شیوع چاقی در این گروه سنی، احتمال بروز آرتروز در ۲۰ سال آینده رو به افزایش خواهد رفت. قرار دادن مواد مغذی و سرشار از کلسیم در کنار مصرف مکمل های بالای ۵۰ سال و سلامت مفاصل و استخوان نیز می تونه به شما در پیشگیری و درمان آرتروز بسیار کمک کنه.

مهم ترین انواع آرتروز که به خصوص در افراد چاق بیشتر مشاهده می شه، به آرتروز زانو اشاره کرد که شیوع اون حدود ۶۵ درصد است. طبق آمار، با کاهش وزن اندک خطر ابتلا به آرتروز زانو در میان زنان چاق حدود ۵۰ درصد و خطر مرگ ناشی از آن تا نصف کاهش پیدا می کنه.

مجله پزشکی مثبت سبز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.