مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
مجله مثبت سبز از گردهمایی نیروهای متخصص، پر انرژی و جوان تشکیل شده است که علاقمند به تحقیق و پژوهش در مسیر دستیابی به اطلاعات معتبر و بروز دنیا هستند

برای سنگ مثانه چه بخوریم؟

برای سنگ مثانه چه بخوریم؟

عدم تخلیه کامل مثانه شایع ترین علت بروز سنگ مثانه نیست بلکه آنچه که شما می خورید و یا نمی خورید هم به طور مستقیم در این بیماری تاثیرگذاره! نباید سنگ مثانه با سنگ های کلیه اشتباه گرفته بشه، این سنگ ها زمانی تشکیل می شوند که مواد معدنی موجود در مثانه با یکدیگر ترکیب شوند و جسم سختی مثل سنگ رو تشکیل دهند. بنابراین یک رژیم غذایی کم چرب و سرشار از فیبر برای حفظ مثانه سالم و جلوگیری از بروز سنگ مثانه بسیار تاثیرگذاره. این اتفاق زمانی رخ می ده که مثانه شما به طور کامل تخلیه نشده باشه. گاهی اوقات سنگ های مثانه بدون علامت هستند و به راحتی دفع می شوند. اما در برخی موارد ممکن است همراه با درد، ادرار کردن، افزایش ادرار باشه و حتی شما شاهد تغییرات بصری در ادرار خود باشید. خبر خوب اینه که با رعایت یه سری نکات به راحتی می تونید از شر سنگ های مثانه در امان باشید. در ادامه با مجله مثبت سبز همگام باشید.

رژیم غذایی موثر برای سنگ کلیه

غذاهای سالم و کم چرب

برای دریافت مواد مغذی مورد نیاز به منظور جلوگیری از سنگ های مثانه، انواع غذاهای غنی از مواد مغذی را باید از همه گروه های غذایی بخورید. غذاهای سالم و کم چرب شامل میوه جات، سبزیجات و دانه های کم چرب هستند. لبنیات کم چرب، گوشت گاو، مرغ و غذاهای دریایی هم در این گروه قرار دارند.

فیبر بالا

انتخاب غذاهای سالم نه تنها به کاهش چربی در بدن کمک می کنه بلکه به شما کمک می کنه فیبر بیشتری دریافت کنید. میوه جات، سبزیجات، غلات خصوصا لوبیا منابع خوبی از فیبر هستند. در حالت کلی زنان نیاز به ۲۱ تا ۲۵ گرم و مردان ۳۰ تا ۳۸ گرم فیبر در روز دارند. آکادمی تغذیه و رژیم غذایی توصیه می کنه هر روز ۲ فنجان میوه و یک دوم فنجان سبزیجات مصرف کنید.

نوشیدن آب

عدم وجود مدایعات کافی در بدن بر سلامتی مثانه تاثیرگذاره و ممکنه سبب بروز سنگ های مثانه شود. نوشیدن مایعات فراوان بویژه آب برای کاهش رنگ زرد ادرار ضروریه. میزان نوشیدن مایعات بستگی به سن، جنس، سایز بدن، فعالیت بدنی و محیط زندگی افراد داره. در واقع یک انسان بالغ نیاز به ۸ تا ۱۲ فنجان آب در روز فقط برای جبران مایعات از دست رفته توسط ادرار، حرکات روده ای، تعرق و نفس کشیدن داره. پس برای هر ۵۰ پوند وزن بدن نیاز به یک لیتر آب می باشد و یا یک فرد ۱۵۰ پوندی نیاز به ۳ لیتر آب داره.

توصیه های خانگی برای درمان و پیشگیری از سنگ کلیه

  • یه برنامه سالم رژیم غذایی برای سلامت مثانه بایستی شامل سه وعده غذایی منظم باشه، در زیر چند نمونه از ترکیب های خانگی برای درمان سنگ کلیه رو براتون شرح می دم:
  • ۱۰ گرم آب آناناس، ۱۰ گرم آب نبات قهوه و ۱۰ گرم آب گل رز را ترکیب کرده و اجازه دهید یک شب بمونه و سپس صبح روز بعد این معجون را بنوشید.
  • خوردن دانه های هندوانه در طول روز کمک به شکست سنگ های مثانه می کنه.
  • آب میوه های مرکبات مثل آب پرتقال به پیشگیری از ساخته شدن سنگ های مثانه کمک می کنه.

مجله مثبت سبز

یکی از منابع معتبر که مقاله فوق از مفهوم آن اقتباس گرفته شده، مجله livestrong باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.