قرص لیورمد قرص لیورمد

آیا امگا ۳ در درمان ریزش مو مفید است ؟


2 13415

بهترین منبع تامین امگا ۳ برای بدن به صورت طبیعی مصرف ماهی‌های چرب است. امگا ۳ به گروهی از اسیدهای چرب گفته می‌شود که در حفظ سلامت عمومی بدن بسیار موثر هستند. اسیدهای چرب امگا ۳ حتی در درمان بیماری‌های مزمن نیز ممکن است مفید واقع شوند. گفته می‌شود که سرانه مصرف ماهی در ایران نصف جهان است؛ از این رو بعید نیست که بسیاری از افراد در کشور ما با کمبود امگا ۳ مواجه بوده و خود آگاه نباشند. تاکنون فکر کرده بودید که حتی ریزش موی شما نیز ممکن است به امگا ۳ ربط داشته باشد؟ امگا ۳ و ریزش مو موضوعی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

بهترین مارک قرص امگا ۳ خارجی و همچنین ایرانی را می‌توانید با ورود به داروخانه آنلاین مثبت سبز به راحتی بیابید.

امگا ۳ چیست ؟

اسیدهای چرب امگا ۳ ترکیبات مغذی هستند که بیش از هر چیز در ماهی‌ها و فرآورده‌های دریایی یافت می‌شوند. امگا ۳ شامل آلفا لینولنیک اسید (ALA)، ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) می‌شود. آلفا لینولنیک اسید بیشتر در منابع گیاهی مثل روغن‌های گیاهی وجود دارد اما EPA و DHA را در ماهی‌ها و غذاهای دریایی می‌توان یافت. اگر فکر می‌کنید در رژیم غذایی شما به حد کافی منابع امگا ۳ وجود ندارد، حتما از قرص امگا ۳ برای جبران این کمبود کمک بگیرید.

نحوه مصرف قرص امگا ۳ بهتر است به این صورت باشد که در کنار وعده‌های غذایی که حاوی چربی‌های مفید هستند، مورد مصرف قرار گیرد تا بهترین جذب را در بدن داشته باشد.

امگا 3 چیست

امگا ۳ و ریزش مو

ریزش مو بر اثر عوامل مختلفی ممکن است بروز یابد که یکی از مهم‌ترین آنها کمبود مواد مغذی است. چنانچه شواهد نشان می‌دهد کاهش سطوح امگا ۳ در بدن نیز می‌تواند عاملی برای ریزش مو باشد. امگا ۳ برای پوست نیز فواید بی‌شماری دارد. امگا سه به چند طریق ممکن است در افزایش رشد موها موثر باشد:

 • رساندن مواد مغذی به فولیکول‌های مو
 • کاهش التهاب فولیکول‌های مو
 • افزایش گردش خون در پوست سر

در حال حاضر تحقیقات بالینی کافی برای پشتیبانی از این ادعا که امگا ۳ در جلوگیری از ریزش مو نقش دارد، موجود نیست اما مطالعات مختلفی نیز نشان داده‌اند که مصرف روغن ماهی و مکمل‌های حاوی امگا ۳ به میزان قابل توجهی می‌تواند ریزش مو را کاهش دهد.

استفاده موضعی از روغن ماهی نیز می‌تواند به درخشندگی موها کمک کرده و سلامت تارهای مو را بهبود بخشد البته اگر بوی آن برای فرد آزار دهنده نباشد.

نتیجه چند تحقیق در مورد امگا ۳ و ریزش مو

محققان در نشریه Advances in Therapy اطلاعات جمع آوری شده از ۳۰ زن ۳۸ تا ۶۷ ساله را که دچار ریزش مو شده بودند مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند تا رابطه امگا ۳ و ریزش مو را بیشتر ارزیابی نمایند. نتیجه آن بود که امگا ۳ در حد قابل توجهی ریزش مو در خانم‌ها را کاهش خواهد داد. چندین مطالعه بالینی نیز نشان دادند که کمبود امگا ۳ می‌تواند منجر به کدر شدن تارهای مو شده و خشکی مو را نیز در پی داشته باشد. خشکی بیش از حد مو می‌تواند خود عاملی برای شوره و خارش پوست سر باشد. امگا ۳ سبب می‌شود تا موها حالت ارتجاعی بهتری داشته و درخشندگی مطلوبی نیز پیدا کنند.

دقت داشته باشید که ریزش مو در صورتی ممکن است با مصرف امگا ۳ بهبود یابد که علت ریزش مو کمبود مواد مغذی باشد. بنابراین ریزش موهای ژنتیکی یا ریزش مو بر اثر دیگر عوامل را نمی‌توان تنها با مصرف امگا ۳ متوقف کرد.

تاثیر امگا ۳ در ضخیم شدن تارهای مو و پرپشتی موها

در سال ۲۰۱۵ مطالعه‌ای روی تاثیر مکمل‌های حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ در ریزش موی زنانه صورت گرفت. ۱۲۰ شرکت کننده در این مطالعه حضور داشتند که نیمی از آنها به مدت ۶ ماه به طور مداوم مکمل‌های امگا ۳ و ۶ را مصرف کرده بودند. پس از ۶ ماه مشخص شد که تقریبا ۹۰% از افرادی که این مکمل‌ها را خورده بودند، موهایشان ضخیم‌تر شده و ریزش موهایشان نیز کاهش یافته بود. نتیجه این مطالعه بسیار امیدوارکننده بود اما به طور کلی برای تائید تاثیر قطعی نقش امگا ۳ در کاهش ریزش مو به مطالعات بیشتری نیاز است؛ بنابراین هنوز omega 3 جزء اولین مکمل‌هایی نیست که برای پیشگیری و درمان ریزش مو پیشنهاد می‌شود.

 امگا 3 و ریزش مو

طریقه مصرف امگا ۳ برای کنترل ریزش مو

برای اینکه امگا ۳ را به بدن خود برسانید، کافیست ماهی‌های چرب را در رژیم غذایی خود جای دهید. ماهی سالمون، ماهی خال مخالی و شاه ماهی از بهترین منابع تامین امگا ۳ به شمار می‌آیند. اگر به هر دلیل امکان استفاده از ماهی برای شما در حد مطلوب وجود ندارد یا مایل به مصرف این ماده غذایی نیستید، چاره کار استفاده از مکمل روغن ماهی یا مکمل امگا ۳ است. این مکمل‌ها بدون نیاز به نسخه پزشک قابل دسترسی هستند اما توصیه می‌شود با مشورت پزشک مورد استفاده قرار گیرند تا مقدار مصرف نیز به طور دقیق تعیین شود.

بیشتر بخوانید: برای ریزش مو چی خوبه ؟

مقدار مصرف امگا ۳ برای درمان ریزش مو

گفتیم که بر اساس تعدادی از مطالعات رابطه مستقیمی میان امگا ۳ و ریزش مو وجود دارد. اگر می‌خواهید از قرص امگا ۳ استفاده کنید، باید مقدار مصرف را بدانید تا در صورت مصرف نادرست با عوارض قرص روغن ماهی امگا ۳ روبرو نشوید. بر اساس منابع معتبر علمی امگا ۳ را تا حداکثر ۵۰۰۰ میلی‌گرم در روز می‌توان مورد استفاده قرار داد. اما باز هم تاکید می‌کنیم که بهتر است در این زمینه نظر پزشک را جویا شوید زیرا پزشک با در نظر گرفتن شرایط شما از لحاظ سلامتی و دیگر داروهایی که مورد استفاده قرار می‌دهید، دوز مصرفی را برای شما تجویز خواهد کرد.

پیشتر نیز اشاره کردیم که بهترین زمان مصرف امگا ۳ در کنار وعده‌های غذایی است؛ ویژه اگر غذای شما حاوی چربی‌های مفید مثل روغن زیتون باشد.

 ریزش مو

ماسک کپسول امگا ۳ برای درمان ریزش مو

به منظور درمان ریزش مو ابتدا علت این عارضه باید مشخص شود. البته به این نکته توجه داشته باشید که ریزش حدود ۱۰۰ عدد تار مو در طی یک روز کاملا طبیعی است. پس از مشخص شدن علت توسط پزشک باید به سراغ گزینه‌های درمانی رفت. در کنار درمان دارویی شما می‌توانید از محصولات طبیعی نیز استفاده کرده و ماسک مو درست کنید. در اینجا یکی از بهترین آنها را به شما معرفی می‌کنیم:

طرز تهیه ماسک مو خانگی با روغن ماهی

یک بار در هفته از ترکیب بی‌نظیر روغن ماهی با روغن زیتون استفاده کرده و علاوه بر کاهش ریزش مو به افزایش رشد قدی موهای خود نیز کمک کنید. به این منظور به مواد زیر نیاز دارید:

 • ۲ عدد کپسول امگا ۳ (بدون جیوه)
 • ۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون

کپسول روغن ماهی را باز کرده و محتویات آن را با روغن زیتون مخلوط کنید. این ترکیب را به کف سر و ساقه موهای خود خوب بمالید. با کلاه حمام موهای خود را پوشانده و پس از ۳۰ دقیقه موها را با آب و شامپوی مناسب شستشو دهید.

ماسک روغن ماهی چگونه از ریزش مو جلوگیری می کند؟

ترکیب روغن ماهی (امگا ۳) و روغن زیتون که در قسمت پیشین به آن اشاره کردیم، با داشتن این مزایا درمانی موثر برای ریزش مو به شمار می‌آید:

 • دارای خاصیت ضد التهابی
 • افزایش جریان خون در کف سر و فولیکول‌های مو
 • برطرف کردن شوره سر

این ماسک خانگی برای مو همچنین می‌تواند در براق و درخشان کردن موها موثر بوده و کدری مو را از بین ببرد.

دیگر فواید مصرف امگا ۳ برای بدن

در مورد خواص امگا ۳ که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد نیز هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز است اما احتمالا امگا ۳ می‌تواند:

 • احتمال مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی را کاهش دهد
 • ریسک ابتلا به آلزایمر را کمتر کند
 • علائم آرتریت روماتوئید را تسکین بخشد
 • در بهبود بینایی نقش داشته باشد
 • سطح تری گلیسیرید در بدن را کاهش دهد
 • علائم افسردگی را بهود بخشد
 • در لاغر شدن موثر باشد
 • التهاب مزمن را کنترل کند
 • احتمال آسم و بیش فعالی در کودکان را کاهش دهد
 • در حفظ سلامت پوست موثر باشد

امگا ۳ ممکن است بسیاری مزایای دیگر نیز داشته باشد که در این مطلب نمی‌گنجد. تنها می‌توان گفت که اگر به سلامت کلی بدن خود اهمیت می‌دهید، حتما باید به تامین امگا ۳ توجهی ویژه داشته باشید.

 منابع امگا 3

بهترین منابع امگا ۳ برای بدن

چنانچه اشاره کردیم EPA و DHA بیشتر در ماهی‌های چرب یافت می‌شوند. از جمله این ماهی‌ها می‌توان به ماهی سالمون، ساریدن، تن، خال مخالی و شاه ماهی اشاره کرد. اما AHA که یکی دیگر از اسیدهای چرب امگا ۳ است، در منابع گیاهی مثل روغن دانه کتان، روغن سویا، گردو و دانه‌های چیا یافت می‌شود. پس توجه داشته باشید که جهت تامین امگا ۳ مورد نیاز بدن خود حتما هم از غذاهای دریایی و هم منابع گیاهی استفاده کنید. به عنوان یک گیاه‌خوار می‌توانید به منظور رساندن EPA و DHA به بدن خود از جلبک دریایی و دیگر انواع جلبک نیز کمک بگیرید.

نتیجه گیری

ارتباط میان امگا ۳ و ریزش مو تنها در مطالعات اندکی مورد بررسی قرار گرفته است. نتیجه برخی از این مطالعات نشان داده است که امگا ۳ می‌تواند در پرپشت شدن موها موثر بوده و در پیشگیری و درمان ریزش مو نیز مفید واقع شود. برای تامین امگا ۳ به عنوان بهترین راهکار باید ابتدا به سراغ مصرف ماهی‌های چرب رفت اما اگر برایتان مقدور نیست، از مکمل روغن ماهی یا قرص امگا ۳ استفاده نمایید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱۰ میانگین: ۴.۲]

پست های مرتبط

2 نظرات
 1. غفوریان می گوید

  مصرف هیرویت همزمان با امگا ۳ تداخلی نداره؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   با فاصله زمانی ۱ ساعت مصرف شود مانعی ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :