تاثیر اشک ریختن بر سلامتی چشم


0 514

تاثیر اشک ریختن بر سلامتی چشم

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد اشک ریختن را واکنشی در هنگام ناراحتی بدانید، اما باید گفت که اشک تنها در حالت ناراحتی از چشم جاری نمی شود، بلکه این اتفاق در حالت های معمولی هم ممکن است رخ دهد، که باید علت را جست و جو نمود. افراد زیادی وجود دارند که حتی بدون داشتن هرگونه ناراحتی اشک از چشمشان جاری می شود. این حالت که در پزشکی (اپی فورا) نام دارد، علل و عوامل مختلفی دارد و گاهی اوقات به قدری طولانی و شدید می شود که برای بیمار دردسرهایی ایجاد می نماید.

اشک چیست؟

اشک مایعی برای حفاظت از لایه سطحی چشم است تا در برابر مواجهه مداوم با هوا، خشک نشود و طراوت و تازگی خود را از دست ندهد.

دلیل ریزش اشک:

چشم انسان یک برنامه‌ غلظتی از موارد الکترونیک در داخل آن دارد، زمانی که چشم خشک می شود و به طور رفلکسی منجر به تخریب شدن آن می شود که باعث پیدایش ریزش اشک می شود که آن خشکی را جبران نماید.

فایده اشک ریختن:

اگر اشک وجود نداشته باشد لایه های سطحی چشم مانند قرنیه و ملتحمه خشک می شوند و در این حالت نه تنها علایم آزاردهنده ای چون خارش، سوزش و احساس سنگ ریزه در چشم به وجود می آید، بلکه دید چشم نیز با تاری و اختلال مواجه می شود. بنابراین وجود اشک برای سلامت چشم و داشتن یک دید خوب کاملا ضروری است.

همچنین در اشک، پادتن ها و مواد محافظ و باکتری کش بسیار قدرتمندی وجود دارد که باعث می گردد، چشم در مقابل عفونت ها محافظت شود.

انواع اشک:

اشک پایه: همیشه غدد اشکی کوچک، یک سطح پایه رطوبت را روی کره چشم ایجاد می کنند. در چشم انسان و بیشتر پستانداران، قرنیه همواره با اشک مرطوب و تغذیه می شود. این اشک باعث نرم و لیز شدن چشم می شود و گرد و غبار را از آن بیرون می راند.

اشک رفلکسی: این نوع اشک، در نتیجه تحریک چشم با اجسام خارجی یا مواد محرک مانند بو، نور، استفراغ، سرفه، عطسه و… به وجود می آید. اشک رفلکسی برای شستن و برطرف کردن ماده محرک ترشح می شود.

اشک احساسی: استرس، عصبانیت، زجر کشیدن، عزاداری، غم شدید و درد جسمی باعث ایجاد اشک احساسی می شود. بسیاری از افراد هنگام خوشحالی شدید نیز گریه می کنند.

فواید گریه کردن:

تاثیر اشک ریختن بر سلامتی چشم

  • از آنجایی که اشک حاوی مقادیر قابل توجهی از منگنز می باشد، گریه کردن می تواند به کاهش سطح منیزیم، که ممکن است تاثیر مثبتی بر خلق و خوی داشته باشد، منجر شود.
  • برخی از هورمون های عمده استرس از طریق اشک از بین می روند.
  • شست و شوی چشم ها را به طور کامل انجام می دهد.
  • قابلیت تصمیم گیری بهتر به مغز می دهد.
  • از بین بردن سموم بدن را بر عهده دارد.
  • اندروفین منتشر می کند.

مجله پزشکی مثبت سبز

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :