بهترین پروتئین وی کدام است بهترین پروتئین وی کدام است

همه چیز درباره خار پاشنه


زمان خواندن تقریبی مقاله : 4 دقیقه
0 1027

همه چیز درباره خار پاشنه

خار پاشنه در کف پا عبارت است از به وجود آمدن یک زایده استخوانی که باعث درد پاشنه پا و مشکل در راه رفتن می شود. اگر شما در کف پای خود و در نزدیکی پاشنه پا درد دارید یا پس از انجام فعالیت‌های ورزشی یا فیزیکی و یا در هنگام صبح یا پس از نشستن های طولانی در کف پای خود دردی احساس می‌کنید احتمال دارد که شما به خار پشانه مبتلا شده باشید. خار پاشنه پا درمان خاصی ندارد اما می توانید با انجام برخی از اقدامات، درد را کاهش داده و در نهایت آن را از میان ببرید.

علائم:

بیماری خار پاشنه پا یکی از رایج ترین شکایات از درد کف پاست که درد از ابتدا تا انتهای کف پا کشیده می شود. بیماران اکثرا از دردی خنجری و تیز رنج می‌برند که بیشتر صبح‌ها هنگام برداشتن نخستین گام ها بروز می کند.

این بیماری بیشترین میزان شیوع را در میان دوندگان و اشخاص دارای اضافه وزن دارد، همچنین پوشیدن کفش‌های نامناسب نیز خطر ابتلا به بیماری خار پاشنه پا را افزایش می دهد.

دلیل بروز:

علت خار پاشنه پا می تواند وارد آمدن فشار یا آسیب به بافت پاشنه پا باشد، که منجر به التهاب و استخوانی شدن رباط های کف پا شود.

فاسیا پلانتار رباط نازکی است که پاشنه را به پای شما متصل می کند. این رباط از قوس پای شما پشتیبانی کرده و در راه رفتن به شما کمک زیادی می کند.

به طور معمول، این رباط به عنوان کمک فنر عمل می کند، و از قوس پا حمایت می کند. فشار بیش از حد روی پا می تواند به صدمه یا پارگی منجر شود و باعث التهاب رباط گردد و التهاب باعث درد پاشنه پا، سفتی و خارپاشنه پا می شود.

درمان:

استفاده از پد پاشنه

پد مخصوص خار پاشنه رامی توان از داروخانه ها تهیه کرده و درون کفش از آن استفاده نمود. این پد، باعث کاهش فشار بر روی پاشنه و موجب کاهش درد می گردد.

انجام ورزش هایی که در خار پاشنه مؤثر هستند:

۱- یک باند پهن در کف پا زیر انگشتان پا قرار دهید و دو سر آن را در در دست گرفته و  بکشید به طوری که انگشتان پا به صورت نزدیک شوند. این وضعیت را به مدت سی ثانیه نگه دارید.

۲- باید یک پا را جلوتر از پای دیگر قرار دهید، پای جلویی را از زانو خم کنید. دقت کنید که تماس کف هیچ یک از پاها نباید با زمین قطع شود. در این حالت باید در پشت ساق، احساس کشش کنید. این حالت را به مدت سی ثانیه نگه دارید و هفت یا هشت بار در روز انجام دهید.

استفاده از یخ:

در یک لیوان بستنی، آب بریزید و در فریزر قرار دهید . پس از نیم ساعت یک چوب بستنی در لیوان قرار دهید و بگذارید کاملا یخ ببندد، سپس چوب بستنی را در دست گرفته و به صورت دایره‌های هم پوشان روی پاشنه پا بکشید به طوری که هر دایره، نصف دایره قبل را بپوشاند.

مصرف دارو:

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل بروفن، مفنامیک و ایندومتاسین این داروها علایم را از بین برده و تنها درد را به طور موقت کاهش می دهند.

انجام تزریق:

تزریق کورتیزون در صورت عدم بهبودی استفاده می گردد. کورتیزون داروی ضد التهاب است و از طریق کاهش التهاب پاشنه، به صورت موقتی موجب کاهش درد می گردد.

پس از درمان:

پس از بهبودی از پد پاشنه و ورزش های کششی استفاده کنید. مصرف چربی ها را کمتر نموده و ویتامین C بیشتری مصرف کنید، به طوری که می توان گفت این فعالیت ها از بازگشت مجدد جلوگیری می نماید.

مجله پزشکی مثبت سبز

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :