پیشگیری از پیری پوست پیشگیری از پیری پوست

همه چیز درباره آب مروارید


0 617

همه چیز درباره آب مروارید

آب مروارید از جمله بیماری های شایع چشمی است که قصد داریم در این مجال به تشریح علل بروز، علائم و دیگر موارد پیرامون آن اشاره کنیم.

ماهیت؟

آب مروارید عبارت است از کدر شدن عدسی چشم و منجر به تار دیدن می شود. عدسی چشم در حالت طبیعی به صورت شفاف می باشد که پس از ابتلا به این بیماری سبب تاری دید و عدم وضوح می شود. مقدار و شکل کدر شدن عدسی متفاوت است. چنانچه کدر شدن عدسی نزدیک مرکز عدسی نباشد ممکن است شما از وجود آب مروارید آگاه نباشید.

عقاید غلط:

آب مروارید بر خلاف برخی عقاید غلط، بر اثر استفاده بیش از حد از چشم به وجود نمی آید و از یک چشم به چشم دیگر نیز سرایت نمی کند.

علائم شایع:

 • دوبینی به وجود می آورد
 • این بیماری بدون درد بوده
 • ایجاد حساسیت به نور می کند
 • کاهش دید در شب را به وجود می آورد
 • تغییرات مکرر نمره عینک را به وجود می آورد
 • احتیاج به نور بیشتری برای مطالعه را طلب می کند

علت وقوع این بیماری کدام است؟

شایع ترین شکل آب مروارید ناشی از افزایش سن است و همچنین دیگر علل این بیماری عبارت است از:

 • سابقه خانوادگی
 • ابتلا به دیابت
 • ضربه به چشم
 • سابقه جراحی چشم
 • مصرف طولانی مدت برخی داروها
 • قرار گرفتن طولانی مدت و بدون محافظت در مقابل آفتاب

انواع مختلف آب مروارید کدام است؟

آب مروارید ناشی از افزایش سن:

عدسی نیز همانند سایر قسمت‌های بدن،‌ در طول زندگی به رشد خود ادامه می دهد و لایه‌هایی به سطح خارجی آن اضافه می شود که با گذشت زمان لنز سخت می شود و شفافیت خود را از دست می دهد.

آب مروارید ناشی از افزایش سن شایع ترین نوع آب مروارید است و بین سنین ۶۵ تا ۷۴ سالگی، ۵۰ درصد افراد و بالای سن ۷۵ سالگی، ۷۰ درصد افراد به آن مبتلا می شوند، اما می تواند از ۳۵ سالگی به بعد شروع شود.

آب مروارید ناشی از سایر بیماری ها:

این نوع آب مروارید در افرادی که بیماری های مشخص دیگری از جمله دیابت دارند دیده می شود. گاهی بروز آب مروارید در رابطه با مصرف داروهای کورتون دار است.

آب مروارید ناشی از ضربه:

گاهی بلافاصله پس از صدمات چشمی و گاهی سال ها بعد از آن دیده می شود.

آب مروارید مادرزادی:

برخی بچه‌ها با آب مروراید به دنیا می آیند یا این‌که در کودکی به آن مبتلا می شوند که معمولا در هر دو چشم است. این آب مروارید ممکن است در بینایی اختلال ایجاد نکند، اما در صورت ایجاد اختلال حتما باید جراحی شود.

تشخیص:

همه چیز درباره آب مروارید

تشخیص آب مروارید با مشاهده عدسی کدر شده توسط دستگاه های چشم پزشکی صورت می پذیرد. ارزیابی با چراغ قوه‌ قابل اعتماد نیست، زیرا همراهی بعضی از بیماری ها با آب مروارید از جمله آب سیاه با چراغ قوه قابل تشخیص نیست. برای تشخیص صحیح، معایناتی که توسط چشم پزشک انجام می شود شامل موارد زیر است:

اندازه گیری قدرت بینایی:

گشاد کردن مردمک که با مصرف قطره‌های چشمی صورت می گیرد و به چشم پزشک اجازه می دهد تا تمام قسمت های عدسی و شبکیه را کاملا معاینه کند.

تونومتری:

با این معاینه فشار چشم اندازی گیری می شود. افزایش فشار ممکن است علامت بیماری آب سیاه باشد. همچنین چشم پزشک ممکن است معاینات دیگری برای بررسی سلامت سایر اجزای چشم نیز انجام دهد.

درمان:

در مراحل اولیه آب مروارید، وضعیت بینایی با استفاده از عینک، عدسی های بزرگ نما و نورهای قوی تر بهبود می یابد. اما اگر این تدابیر کمک کننده نباشد، جراحی تنها راه درمان است که شامل خارج کردن عدسی کدر شده و جایگزینی آن با عدسی مصنوعی است.

مجله پزشکی مثبت سبز

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :