بهترین پروتئین وی کدام است بهترین پروتئین وی کدام است

همه چیز درباره اسید فولیک


زمان خواندن تقریبی مقاله : 8 دقیقه
0 1551

اسید فولیک یک ترکیبی از فولات است، فولات ویتامین محلول در آب  است که بعنوان ویتامین B9  شناخته می شود. این ویتامین به طور طبیعی در غذاها وجود نداره؛ اما اغلب به مکمل ها و محصولات دانه های تصفیه شده مانند نان و غلات اضافه می شه.

از اونجاییکه اسید فولیک یک نوع متفاوتی از فولات طبیعی است، قبل از اینکه بدن بتونه ازش استفاده کنه باید به شکل فعال تغییر شکل پیدا کنه.

هرچیزی که نیاز دارید تا درباره اسید فولیک بدانید

هیچ می دونید ژنتیک شما در سرعت بخشیدن به این تغییر شکل نقش کلیدی داره؟ به همین دلیل است که اسید فولیک این روزها موضوع داغ در تحقیقات تغذیه فعلی جهان به شمار می ره.

در این نوشتار همه چیز درباره اسید فولیک که شامل منابع، کمبودها و مزایای آن می شود را بررسی خواهیم نمود.

اسید فولیک چیست؟

فولیک اسید یک شکل پایدار و مصنوعی از ویتامین B9 می باشد. فولیک اسید به طور طبیعی در غذا یافت نمی شود و معمولا در غذاهای فرآوری شده و یا انواع مولتی ویتامین های موجود اضافه می شه.

با این وجود برای اینکه بدن بتونه از فولیک اسید استفاده کنه باید به ویتامین B9 فعال تبدیل بشه. البته این ویتامین بهMTHF-5 شهرت داره. این پروسه از چهار مرحله فرایند تشکیل شده که در این مراحل به آنزیم MTHFR نیاز است.

متاسفانه برخی از افراد جهش ژنتیکی دارند که باعث می شه آنزیم MTHFR اثرگذاری کمتری بر تبدیل فولیک اسید به MTHF-5 داشته باشه.

این اتفاق منجر به افزایش ساخت فولیک اسید در جریان خون میشه که در برخی افراد منجر به اثرات منفی سلامتی از جمله تضعیف سیستم ایمنی بدن، کاهش عملکرد مغزی و افزایش رشد سرطان می شود!

در این زمینه مطالعات بیشتری نیاز هست تا مشخص شود آیا افراد مبتلا به جهش  MTHFR نیاز دارند تا از دریافت مقادیر بالای فولیک اسید اجتناب کنند و در مقابل مصرف مکمل های حاوی MTHF-5 را جایگزین نمایند؟

ویتامین اسید فولیکبدن انسان روزانه چه مقدار اسید فولیک نیاز دارد؟

از اونجاییکه فولیک اسید یک ترکیبی از ویتامین B9 می باشد، نیاز نیست که در رژیم غذایی شما وجود داشته باشه.

در مقابل شما می تونید روزانه از فولات استفاده کنین؛ که فرم طبیعی ویتامین B9 بوده و براحتی از طریق غذاهای مصرفی تامین خواهد شد.

با این تفاسیر، بسیاری از دانشمندان عقیده دارن، افراد زیادی هستن که در طول روز به اندازه کافی از فولات استفاده نمی کنن. به همین دلیل است که بسیاری از کشورها مثل آمریکا و کانادا در آرد سفید، انواع نان و غلات خود مقداری از این مواد مغذی را اضافه می کنن. در آمریکا این تدبیر؛ مصرف فولات را تا ۲۸ درصد افزایش داده.

پس متوجه شدیم بسیاری مردم از هر دو نوع طبیعی و مصنوعی فولات استفاده می کنن، بنابراین بایستی که میزان معادل فولات غذایی رو بدونید:

 • ۱ میکرو گرم فولات طبیعی از مواد غذایی = ۱ DFE
 • ۱ میکرو گرم اسید فولیک مصنوعی که با غذا مصرف می شود = ۱/۷  DFE
 • ۱ میکرو گرم اسید فولیک مصنوعی که با معده خالی خورده می شود = ۲  DFE

مصرف روزانه فولات در طول روز ۴۰ میکرو گرم DFE برای بزرگسالان و ۶۰۰ میکرو گرم DFE در دوران بارداری می باشد.

مزایای ویتامین B9

اگر سطح مناسبی از ویتامین B9 را در بدنتون داشته باشید، قطعا از مزایای سلامتی زیر بهره مند خواهید شد:

پیشگیری از نقص عصبی

سطوح پایین فولات در هفته های ابتدایی بارداری نوزاد را با نقص لوله های عصبی مواجه می کنه. مانند ناهنجاری های مغزی، ستون فقرات یا نخاع را در پی خواهد داشت.

در مقابل، کودکان مبتلا به کمبود فولات قبل و در طول دوره بارداری با میزان قابل توجهی از این نقایص متولد می شن.

از اونجاییکه ۹۰ درصد زنان از سطوح مناسب فولات برخوردار نیستن، برای محافظت بیشتر در برابر نقص لوله عصبی تمام زنانی که در سنین باروری هستن باید حداقل ۴۰۰ میکرو گرم مکمل فولات به صورت روزانه مصرف کنن.

در حالیکه بسیاری از مکمل های قبل از زایمان حاوی اسید فولیک هستن، اما اگر شما برای دریافت تنوع مزیتی از مکمل های حاوی متیل فولات استفاده کنید، بهتر است زیرا متیل فولات یا همون ۵-MTHF یا B9 یک نوع فعال از این ویتامین هستند و بدن برای استفاده از اونها نیاز به تغییر شکل دادن از یک نوع به نوع دیگر نمی باشد.

مصرف اسید فولیک در دوران بارداریپیشگیری از سرطان

مصرف زیادی از فولات ممکنه بدن را در مقابل ابتلا به برخی از سرطان ها از جمله پستان، روده، ریه و پانکراس مقاوم کرده و نقش محافظتی داشته باشه.

این خاصیت به احتمال قوی از نقش فولات در بیان ژن ها سرچشمه می گیره، یعنی کنترل خاموش و روشن شدن ژن ها!

بعضی از محققان معتقدند سطح پایین فولات می تواند دلیلی بر انحراف کشیدن این پروسه باشه و افزایش رشد غیر طبیعی سلول ها و سرطانی شدن اونها را سبب بشه.

سطح پایین فولات نقش اساسی در اشاعه یک وضعیت غیر پایدار و شکست DNA داره که شانس ابتلا به سرطان را افزایش می ده.

با این وجود شاید هم کمی عجیب باشه، در افراد مبتلا به سرطان، مصرف سطوح بالای فولات منجر به افزایش رشد تومورهای سرطانی می شه.

مکمل اسید فولات هم در مقابل فولات طبیعی خوراکی می تونه تاحدی وقوع برخی از سرطان ها رو افزایش بده.

تحقیقات بیشتری در زمینه تاثیر مکمل های اسید فولیک بر افزایش میزان سرطان وجود داره که چرا مصرف این مکمل ها در درازمدت منجر به افزایش سرطان می شه؟!؟!

سطح هموسیستئین کاهش یافته است

اندازه مناسب فولات در بدن کمک به کاهش سطح هموسیستئین می کنه، منظور همان مولکول التهابی هست که با بیماری های قلبی ارتباط داره.

فولات کمک به کاهش سطح هموسیستئین می کنه، زیرا در فرایند تبدیل هموسیستئین به مولکول دیگری به نام میتونین نیاز است. بنابراین بدون وجود فولات کافی، این پروسه تبدیل بسیار کند شده و سطح هموسیستئین افزایش پیدا می کنه.

در حالیکه مطالعات نشون می ده مصرف روزانه مکمل های اسید فولیک می تواند سطح هموسیستئین را تا ۲۵ درصد کاهش بده، اما این مقدار کاهش با کاهش میزان بیماری های قلبی مطابقت نداره.

علت دقیق این رویداد هنوز مشخص نیست، اما این به وضح نشون می ده علاوه بر سطوح هموسیستئین عوامل دیگری هم در بروز بیماری های قلبی تاثیرگذار هستن.

غذاهای حاوی اسید فولیک

از اونجاییکه اسید فولیک مصنوعی است، می دونیم که به طور طبیعی در مواد غذایی وجود نداره، بنابراین برای جبران آن به طور معمول یا باید از محصولات فرآوری شده و یا انواع مکمل ها استفاده کنیم.

این پروسه در بسیاری از کشورهای دنیا انجام می شه و برخی از غذاهایی که اغلب با اسید فولیک غنی می شن، به شرح زیر می باشند:

نان، غلات صبحانه، کیک ها، کوکی ها؛ آرد ذرت، نوشیدنی های انرژی زا، پاستا و برنج سفید

علائم و نشونه های کمبود فولات در بدن

به طور معمول افرادی که از بیماری های التهابی رنج می برن و یا کسانی که سیگاری یا الکلی هستن بیش از سایرین در معرض کمبود قرار دارند.

علائم و نشونه های کمبود فولات عبارت است از:

 • افزایش سطح هموسیستئین در خون
 • کمخونی مگالوبلاستیک، نوعی کم خونی با سلول های قرمز بزرگ
 • تحریک پذیری
 • تنگی نفس
 • خستگی
 • ضعف

مشکل کمبود فولات با انداز گیری فولات ذخیره شده در سلول های قرمز خون آزمایش می شه.

عوارض اسید فولیکعوارض جانبی و اقدامات احتیاطی

نقص کمبود ویتامین B12: کم خونی مگالوبلاستیک می تونه نشونه ای از کمبود فولات و ویتامین B12 باشه. مکمل حاوی فولات می تونه کم خونی را بدون کمبود B12 تصحیح کنه که این خود ممکنه منجر به آسیب دیدگی عصبی بشه.

 • خطر ابتلا به سرطان: بعضی از تحقیقات پی به وجود ارتباطی بین مصرف اسید فولیک و توسعه برخی از سرطان ها برده اند. فولیک اسید همچنین در رشد تورموهای موجود هم می تونه نقشی داشته باشه.
 • گردش آزاد اسید فولیک: از اونجاییکه پروسه تبدیل فولیک اسید به فرم فعال آن بسیار آرام است. وجود اسید فولیک های آزاد می تونه در جریان خون ساخته شون. بنابراین در این شرایط احتمال ضعف سیستم ایمنی بدن و کاهش عملکرد مغز بسیار محتمل است.

بعلاوه، برخی از مردم دارای جهش ژنتیکی MTHFR می باشند که منجر به کاهش توانایی تبدیل اسید فولیک به فرم فعال اون می شه. در این شرایط اغلب مکمل حاوی ۵-MTHF ترجیح داده می شه.

صرف نظر از عامل ژنتیک، مصرف مکمل هایی که حاوی شکل فعال ویتامین B9 هستن، این اطمینان رو ایجاد می کنن که فولات در بدن مورد استفاده قرار بگیره.

مطلب پایانی

فولیک اسید یک نوع مصنوعی ویتامین B9 است که غالبا به مواد غذایی فرآوری شده و مکمل ها به منظور پیشگیری از کمبود اضافه می شه.

مصرف روزانه برای یک فرد بزرگسال در طول یک روز ۴۰۰ میکروگرم است.

سطح مناسب ویتامین B9 در بدن با کاهش سطح هموسیستئین کامکلا ارتباط داره و موجب کاهش ریسک برخی از عوارض زایمان و برخی از سرطان ها می شود.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱ میانگین: ۱]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :