همه چیز در مورد استرس مفید که شاید ندونید


0 452

استرس مفید چیست؟

ما اغلب می شنویم که چگونه استرس می تونه باعث تخریب بدن بشه. استرس بی شک می تونه باعث بی خوابی، افزایش وزن و افزایش فشار خون شما بشه. اما علی رغم این اثرات فیزیکی، بسیاری از ما غرق در استرس های روزانه هنوز داریم زندگی می کنیم، پس می تونه استرس مفید هم وجود داشته باشه.

در حقیقت استرس گاهی اوقات مثل ابری سیاه در آسمونه که ما نمی تونیم ازش فرار کنیم. حتی زمانی که ما فکر می کنیم که آسمان آفتابیه، استرس می تونه آسمون رو تیره و تیره تر کنه…

همه ما دوست داریم در یک زندگی فوق العاده این ایده آل بدون هیچ ترس و واهمه ای زندگی کنیم، از آینده نترسیم و غرق در اعتماد و اطمینان باشیم. در دنیایی باشیم که هیچ بیماری، رنجش و استرسی وجود نداره، اما خب این امکان نداره و ما هروز با استرس های جدید روبه رو می شیم. در این اوصاف می شه نیمه پر لیوان رو دید، چه قبول کنیم چه نه، استرس ممکنهشما رو یه فرد هوشمند تر، سالم و حتی قوی تر کنه.

استرس خوب در مقابل استرس بد:

همه چیز در مورد استرس مفید که شاید ندونید

بعضی ها فکر می کنن هر نوع استرس بده، اما این چنین نیست. در حقیقت، تمام استرس ها برابر نیستن. بدیهی است، هنگامی که شما کاملا تحت فشار هستید، نمی تونید حتی به فواید حسی که دارید هم فکر کنید، اما بهتره به ما اعتماد کنید!

البته این به این معنی هم نیست که شما باید حتما تمام و کمال همه زندگی خودتون رو در اضطراب بگذرونید…

اگر چه شما باید هر کاری که لازم باشه انجام بدین تا از این نوع از آزار و اذیت روانی بی رحمانه اجتناب کنید، باید از دوز متوسط حداقل ​​استفاده کنید.

انسان یه واکنش فیزیولوژیکی درون بدن داره که در هنگام حمله تحت تأثیر قرار می گیره. بدن شما برای انجام کارهای روزمره، عوامل استرس زای عادی رو پشت سر میذاره که به داشتن سلامت بیشتر شما می انجامه. بنابراین، قبل از اینکه اضطراب رو به عنوان یه حس منفی تلقی کنید، برخی از مزایای سلامتی شگفت انگیز اون رو هم در نظر بگیرید…

  1. استرس مفید تابع شناختی رو بهبود می بخشه:

تصور کنید در یک شهربازی بزرگ قرار دارید و سوار وسیله های جذاب اون می شید، شاید استرس و هیجان رو به میزان زیادی تجربه کنید، اما این رو بدونید که این حس می تونه به طور بالقوه عملکرد مغز شما رو افزایش بده. این به این دلیله که استرس در سطح متوسط ​​باعث تقویت اتصال نورون ها در مغز شما می شه، حافظه و توجه رو بهبود می بخشه و به شما کمک می کنه تا سلامت خیلی بیشتری داشته باشید.

در یک تحقیق، محققان دانشگاه برکلی دریافتن که درمورد موش های آزمایشگاهی، وقایع کوتاه مدت استرس زا، باعث ایجاد سلول های بنیادی در مغز اونها شده و اونها تبدیل به سلول های عصبی جدید شدن که این باعث افزایش عملکرد ذهنی پس از دو هفته شده است.

عملکرد بهتر مغز به احتمال زیاد توضیح می ده که چرا بسیاری از افراد، در زمان استرس بهتر کار می کنن. اگه شما به مزایای استرس مفید در مغز خود شک داشته باشید، می تونید عملکرد خودتون رو در روزهایی که میزان استرس بیشتری در کار دارید، رو ارزیابی کنید؛ شما به احتمال زیاد متوجه میشید که دراون روزها بیشتر متمرکز و موفق بودید تا روزهایی که کم استرس داشتید!

  1. استرس مفید کمک کنه کمتر سرما بخورید:

اونچه در مورد دوزهای کم هورمون استرس جالبه اینکه شما رو از بروز عفونت در بدن کمک می کنه. استرس متوسط باعث تولید یک ماده شیمیایی به نام اینترلوکین می شه و به سیستم ایمنی بدن کمک می کنه تا از بیماری های مختلف محفوظ بمونه؛ بر خلف استرس مزمن که باعث کاهش ایمنی و افزایش التهاب در بدن می شه.

۳. استرس مفید موجب پیشرفت کودکان میشه:

همه چیز در مورد استرس مفید که شاید ندونید

همه ما کم و بیش شنیدیم که برخی زنان که در حین بارداری با افسردگی شدید و اضطراب مواجه میشن و زودرس زایمان کرده یا نوزادانی با وزن کم هنگام تولد دارن. درسته که سطح بالای استرس بالا می تونه تاثیر منفی بر مادر و کودک داشته باشه، به همین دلیل باید مادران توجه زیادی به خود داشته و از همه انرژی های منفی کاملا به دور باشن.

اگرچه استرس مزمن می تونه بر حاملگی تاثیر بگذاره، اما خبر خوب اینکه میزان متوسط ​​استرس طبیعی در دوران بارداری به کودک آسیب نمی رسونه.

در سال ۲۰۰۶ مطالعه ای نشون داد که نوزادان متولد شده از زنانی که در طول بارداری با استرس خفیف تا متوسط ​​مواجه بودن، مهارت های پیشرفت زودرسی رو داشتن و زودتر از باقی کودکان نکات مهم رو یاد گرفتن.

مجله مثبت سبز

یکی از منابع معتبر که مقاله فوق از مفهوم آن اقتباس گرفته شده، healthline می باشد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :