گردونه سلامتی مثبت سبز گردونه سلامتی مثبت سبز

جلوگیری از خستگی چشم و کار با رایانه


0 609

جلوگیری از خستگی چشم و کار با رایانه

خستگی چشم را بخصوص پس از کار طولانی با رایانه همه ما کم و بیش تجربه کرده ایم. اکثر کارمندان از این مشکل گلایه دارند و حتی خستگی مدوام چشم باعث عینکی شدن و حتی بالا رفتن نمره عینکشان شده است.

جلوگیری از خستگی چشم ها و کار با رایانه

در این مجال سعی داریم به راهکارهایی جهت کاستن و حتی از میان بردن خستگی چشم برسیم، با ما همراه باشید:

راه حل اول، آرامش دادن به چشم:

جلوگیری از خستگی چشم ها و کار با رایانه

قانون معروف ۲۰،۲۰،۲۰ راهکار اول است که اکثر افراد با آن آشنا هستند. به این معنا که پس از هر ۲۰ دقیقه کار مداوم با کامپیوتر، ۲۰ ثانیه به فاصله  ۲۰ فوتی (حدود ۶ متری) خود خیره شوید.

راه حل دوم، چرخاندن چشم ها:

چشم های خود را ببندید و در جهت عقربه های ساعت چشم های خود را بچرخانید. پس از ۱۰ ثانیه چشمتان را بگشایید. این نرمش می تواند عضلات چشم را از خستگی برهاند.

راه حل سوم، پلک زدن بیشتر:

اساس پلک زدن، استراحت چشم است، هرچه بیشتر پلک بزنید، بخصوص زمانی که به رایانه خیره شده اید، چشمتان انرژی بشتری ذخیره می کند.

راه حل چهارم، متراژ چشمی:

پس از مدتی کار با رایانه و خستگی چشم، به فواصل مختلف در اتاق خیره شوید. برای مثال فاصله تا درب، پنجره، گلدان و… را با چشم هر بار نگاه کنید و سپس چشم های خود را برای سه ثانیه ببندید و باز کنید.

راه حل پنچم، ماساژ چشم:

بدون آنکه چشم را بخارانید. کف دست را روی چشم گذاشته و با حرکات بسیار آرام چشم را ماساژ دهید.

البته خانم هایی که چشمشان آرایش دارد، از انجام این روش صرفه نظر کنند، بهتر است!

راه حل ششم، زاویه مانیتور:

حتما مانیتور خود را کمی پایین تر از سطح مستقیم نگاه قرار دهید. طرز صحیح نشستن و فاصله مناسب می تواند به شما در کاستن خستگی چشم، بسیار کمک کند.

سعی کنید فاصله صورت تا مانیتور را بین ۲۰-۴۰ اینچ یا ۵۰-۱۰۰ سانتی متر قرار دهید، در این فاصله ممکن است نیاز به بزرگ کردن اندازه فونت داشته باشید اما چشم ها در این فاصله راحت تر هستند.

راه حل ششم، تنظیم نور صفحه نمایش:

جلوگیری از خستگی چشم ها و کار با رایانه

صفحه نمایش رایانه اگر بیش از حد روشن و یا بیش از حد تیره باشد فشار زیادی به چشم ها وارد می کند. دلیل آن هم این است که چشم ها به سختی می توانند آیتم های تیره و بسیار روشن را تشخیص دهند.

راه حل هفتم، تنظیم نور اتاق و تمیز کردن صفحه مانیتور:

با تمیز کردن صفحه مانیتور از تشکیل ذرات گرد و غباری که الکترو استاتیک نام دارند جلوگیری کنید، این ذرات باعث سوزش و فشار دادن مکرر چشم ها می گردند.

همچنین شما باید سعی کنید برای ایجاد یک فضای کاری ایده آل از نور طبیعی محدود به نور فلورسنت استفاده کنید.

راه حل آخر، تعویض قدیمی ها:

مانیتورهای قدیمی تر تمایل به سو سو زدن نور دارند که همین امر فشار بیشتری به چشم ها وارد می کند. می توان با خرید یک مانیتور با وضوح بالا و روشنایی بهتر که  سازگاری بیشتری با چشم دارد، از خستگی چشم جلوگیری نمود.

مجله پزشکی مثبت سبز

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :