مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
مجله مثبت سبز از گردهمایی نیروهای متخصص، پر انرژی و جوان تشکیل شده است که علاقمند به تحقیق و پژوهش در مسیر دستیابی به اطلاعات معتبر و بروز دنیا هستند

راه و روشی برای خواباندن کودکان

راه و روشی برای خواباندن کودکان

جست وجو برای پیدا کردن راه و روشی برای خواباندن کودکان رو میشه از بزرگترین دغدغه های والدین دونست. بعضی بچه ها در بحث ساعت خواب، موندگاری خواب و حتی کیفیت اون مشکل دارن که هر کدوم باید به تناسب هر کودک، مورد بحث و برررسی و درمان جداگونه قرار بگیره. به این منظور در این مطلب از مجله داروخانه اینترنتی مثبت سبز قصد داریم برخی ترفندها و نکات رو برای خواباندن کودکان با هم مرور کنیم…

دلیل اهمیت خواب برای کودکان:

راه و روشی برای خواباندن کودکان

از اونجایی که کودک شما در سن رشد قرار داره، ترشح هورمون های رشد در پیک اصلی خواب اتفاق میافته، همچنین خواب، سیگنال هایی رو که بچه شما رو گرسنه می کنه رو کنترل می کنه که به حفظ وزن کودک کمک می کنه. خیلی از چاقی های ناخواسته که در بزرگسالی گریبان افراد رو می گیره از بیدار موندن های بی موقع کودک همپای والدین نشات می گیره.

بعلاوه این نکات، باید اضافه کنیم که بر هم خوردن سیستم تنظیم بدن باعث میشه کودک نوسانات خلقی رو تجربه کنه و کمتر از همسالانش بتونه ارتباط اجتماعی داشته و حتی درس هاش رو یاد بگیره.

نیاز کودکان به خواب در هر سنی چند ساعت است؟

 • بچه ها نیاز به چرت زدن بیشتر از بزرگسالان دارن، یک نوزاد باید روزانه ۱۱ تا ۱۴ ساعت خواب کامل داشته باشه.
 • کودک سه تا پنج ساله نیاز به کمی کمتر در حدود ۱۱ تا ۱۳ ساعت،
 • اگر فرزند شما ۶ تا ۱۳ سال داشته باشه، باید ۹ تا ۱۱ ساعت خواب رو در شبانه روز تجربه کنه،
 • نوجوانان هم نیاز به ۸ تا ۱۰ ساعت خواب دارن!

چرت زدن در طول روز هم نیاز است؟

هر چقدر سن کودک شما کمتر باشه، می تونه برای تمدید و تجدید انرژی در میانه روز هم در حدود ۱ تا ۲ ساعت به خواب بره. دقت کنید که چرت روزانه نوزادان با کودکان ۵ تا ۱۰ ساله با هم تفاوت زیادی داره.

شرایط قبل از خواب کودک چیست؟

راه و روشی برای خواباندن کودکان

 • قطعا اتاقی آرام برای کودکان اولین شرط لازم برای خواب است. از نوزادی، فرزندتون رو در اتاق و یا فضای جداگانه از والدین بخوابانید.
 • اتاقی که در تاریکی، اشیا بزرگ باعث ترس کودک نشه، دمای مناسبی داشته باشه و برای خوابیدن کودک ایمن باشه، می تونه برای کودک راحت و حتی جذاب باشه.
 • یکی از بهترین راهکارهای قبل از خواب برای خواباندن کودکان اینکه در هنگام عصر کودک رو به حمام، استخر و یا آب بازی برده باشیم.
 • ماساژ نوزادان با روغن های مخصوص، بازی کردن با کودکان بزرگتر در ساعات اولیه شب، می تونه به خواب راحت تر اونها کمک کنه.
 • دقت کنید که در اتاق کودک شما، گوشی موبایل و تلفن، تلویزیون و… ابدا وجود نداشته باشه.
 • اگه کودک شما از تاریکی به شدت هراس داره، نوری کم و ملایم براش در غالب چراغ خواب، مهیا کنید.
 • حتما قبل از خواب کودکتون رو بوسیده و به وی محبت کنید، کودکان در هر سنی به والدین و علاقه اونها احتیاج دارن. این کار شما به شدت می تونه در داشتن خوابی راحت برای اونها تاثیرگذار باشه.

به بیماری ها توجه کنید:

دیدن کابوس بیش از یک شب در هفته، شب ادراری، راه رفتن درخواب، خر و پف، کند شدن تنفس در خواب و… از جمله بیماری هایی است که حتما باید زیر نظر پزشک متخصص درمان بشه تا کودک خوابی راحت و کامل رو تجربه کنه.

مجله مثبت سبز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.