مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
مجله مثبت سبز از گردهمایی نیروهای متخصص، پر انرژی و جوان تشکیل شده است که علاقمند به تحقیق و پژوهش در مسیر دستیابی به اطلاعات معتبر و بروز دنیا هستند

چه زمانی برای خواب شما و کودکتون مناسبه؟

چه زمانی برای خواب شما و کودکتون مناسبه؟

در مورد اینکه چه زمانی برای خواب شما و کودکتون مناسبه شاید خیلی از والدین بخصوص والدین جوان در نگرانی و سردرگمی باشن. تنظیم نبودن ساعت خواب کودکان و والدین می تونه به شدت زندگی والدین رو تحت تاثیر منفی خودش قرار بده. درباره تنها چیزی که والدین می تونن در مورد چرخه خواب نوزادشان پیش بینی کنن، اینکه اونها غیر قابل پیش بینی هستن.

چه زمانی برای خواب شما و کودکتون مناسبه؟

نوزادان می تونن ۱۰ تا ۱۸ ساعت در روز بخوابن. نوزادان ۴ ماه تا ۱ ساله هم در شبانه روز ۹ تا ۱۲ ساعت خواب لازم دارن. اما به یاد داشته باشید که اکثر نوزادان تنها در حدود ۵ تا ۶ ساعت در یک زمان و پشت سر هم می خوابن که این فاصله ۵ ساعته رو می شه حداکثر زمان آرامش و استراحت شما دونست.

به طور متوسط نوزادان در حدود ۸ تا ۹ ساعت در روز و حدود ۸ ساعت در شب می خوابن. البته اکثر نوزادان از اول نمی تونن در طول شب بطور پیوسته در حدود ۶ تا ۸ ساعت بخوابن و معمولا تا سن ۳ ماهگی چندین بار در طول شب بیدار می شن. اغلب نوزادان هر ۳ تا ۴ ساعت برای شیر خوردن بیدار می شن.

اگه نوزاد شما خود برای شیر خوردن در طول شب بیدار نمی شه، لازم نیست که برای شیر خوردن نوزاد رو بیدار کنید، مگر اینکه پزشک به شما این توصیه رو کرده باشه. البته تا هفته پنجم و ششم اجازه ندید نوزادتان بیشتر از ۵ ساعت بدون شیر بخوابه.

مشکل بزرگ:

از نظر والدین، بخصوص والدینی که باید صبح ها زود بیدار شده و به سرکار برن، بیدار شدن های متوالی در طول شب در شیرخوارانی که در تختخواب والدین می خوابن و مرتب شیر مادر رو می خورن، عمده مشکل به نظر میاد.

والدین باید بیدار شن و این باعث می شه شکایت والدین افزایش پیدا کنه. در این حالت باید به یک پزشک متخصص کودکان مراجعه شه، چرا که پزشک رفتارهای طبیعی و الگوی خواب و بیداری کودک رو به طور کامل می دونه و می تونه اون رو برای والدین به خوبی، شرح بده.

بهترین زمان:

تا شش هفتگی اول اکثر نوزادان توانایی هماهنگ شدن با ساعات خواب معمول رو ندارن و اکثرا بیشتر از دوساعت تحمل بیداری رو نداشته و هر دو ساعت تقریبا به خواب میرن، اونها به دفعات ممکنه شب ها از خواب بیدار بشن.

بعد از شش تا هشت هفته، شما می تونید از نوزاد انتظار داشته باشید که کم کم با ریتم خواب معمول هماهنگ شه، البته این به این شرطه که الگوی صحیح خواب در خانه رعایت بشه.

عمده علائمی که نشون میده کودک خوابش میاد:

  • آرام شدن
  • گریه بی دلیل
  • مالیدن چشم ها
  • دست زدن به گوش
  • از دست دادن علاقه به اسباب بازی ها

چند راهکار کمکی:

چه زمانی برای خواب شما و کودکتون مناسبه؟

صبح ها با اولین بیدار شدن کودک از خواب، لباسش را عوض کنید، پرده ها رو کنار زده و یا چراغ ها رو روشن کنید، با کودک حرف بزنید و باهاش ارتباط برقرار کنید. این کارها به کودک نشون میده که شروع یه روز تازه است و احساس سرزندگی رو در کودک ایجاد می کنه. همچنین می تونید به کودک اجازه بدید صداهای روزمره مثل صدای تلویزیون، رادیو، جاروبرقی و… رو بشنوه و به اونها عادت کنه.

و اما شب ها که زمان خواب شما و کودکتون هست:

وقتی خودتان قصد خواب در شب رو دارید، به هیچ عنوان موقع شیر دادن با کودک حرف نزنید، سکوت رو بر فضای خونه حاکم کنید، نور رو کم کرده و لباسی رو به عنوان لباس خواب در نظر بگیرید؛ لازم نیست این لباس مدل خاصی باشه، فقط ناخودآگاه کودک رو به سمت خواب سوق می ده.

خوندن این مطالب هم براتون احتمالا مفیده:

مجله مثبت سبز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.