زمان شروع غذای کمکی برای کودک

5254
چه زمانی از غذای کمکی برای کودک استفاده کنیم؟
چه زمانی از غذای کمکی برای کودک استفاده کنیم؟

زمان شروع غذای کمکی برای کودک

با توجه به اهمیت غذای کمکی در رژیم غذایی یک کودک، بهتر است زمان مناسب برای شروع آن را نیز به خوبی بدانیم!

شیر مادر علاوه بر کامل بودن، حاوی مواد مختلفی است که برای سلامت نوزاد تا بزرگسالی لازم هستند. این مواد از عفونت و آلرژی جلوگیری می‌کنند. در ضمن عامل بازدارنده بسیاری از بیماری‌های بزرگسالی هستند. مطالعات مختلف در سراسر دنیا که مورد تایید سازمان جهانی بهداشت است نشان می‌دهد بهترین تغذیه تا پایان ۶ ماهگی فقط شیر مادر است. اما اخیرا تحقیقی منتشر شده که بر اساس آن توصیه می‌شود تغذیه کمکی نوزاد از ۴ ماهگی شروع شود. اگرچه این مساله قابل تعمیم به همه کودکان نیست و باید آمادگی کودک را در خوردن و تحمل غذای کمکی را در نظر گرفت.

چرا توصیه می‌ شود غذای کمکی از ۶ ماهگی آغاز شود؟

یکی از مهم ترین‌عیب‌های آغاز زودهنگام غذای کمکی افزایش خطر آلرژی و اسهال در کودک است. در پایان ۶ ماهگی تکامل دستگاه گوارش بیشتر شده و درصد عفونت‌های گوارشی کاهش میابد.

نوزاد در بدو تولد مقداری ذخیره آهن دارد. این ذخیره در کنار میزان اندک آهن در شیر مادر برای کودک کافیست. در پایان ۶ ماهگی میزان آهن در بدن کودک به حداقل میزان خودش می‌رسد و لازم است با استفاده از غذای کمکی مواد مغذی به بدن کودک رسانده شود.

استفاده زود هنگام از قطره آهن، میکروب‌کشی شیر مادر را از بین می‌برد که ضرری بیش از منفعت دارد.

کودکان معمولا میزان اندکی از غذای کمکی را می‌خورند. آنها تغذیه با شیر مادر را ترجیح می‌دهند. باید دقت کرد که غذای کمکی مکمل شیر مادر است و بهترین زمان برای تغذیه کودک با آن، وقتیست که کودک با شیر مادر تغذیه شده و اشتهای کمتری دارد.

اصولی درباره غذای کمکی

چه زمانی از غذای کمکی برای کودک استفاده کنیم؟

لازم است بدانیم که در شروع غذای کمکی، ابتدا باید غذاها را تک‌ تک به کودک بدهیم. این امر باعث می‌شود هم کودک فرصت عادت کردن به غذا پیدا کند و هم مادر در صورتی که کودک به غذایی حساسیت داشته باشد به راحتی متوجه می‌شود.

بهتر است در ابتدا از گروه غلات شروع کنیم. بهترین آن برنچ و گندم است. آرد برنج مخلوط با شیر مادر به دلیل داشتن آهن فراوان گزینه بسیار مناسبی است. بعد از آن با گروه میوه‌ها ادامه دهید. آب لیمو شیرین، آب انگور، سیب و پرتقال گزینه‌های مناسبی برای تغذیه کودک هستند.

گروه سبزیجات در مرحله سوم قرار می‌گیرد. سیب‌زمینی و هویج بهترین انتخاب در این مرحله هستند. تغذیه با گوشت در انتها قرار می‌گیرد. گوشت سفید برای کودک مناسب‌تر است. بهتر است گوشت مرغ را در ابتدا بصورت اندک و داخل سوپ ریخت تا کودک به آن عادت کند.

اصل مهم بعدی که باید در هنگام تغذیه کمکی کودک مدنظر داشت این است که هدف از دادن غذا، آموزش عملی کودک جهت تشخیص غذاها از یکدیگر است.

متخصصان توصیه می‌کنند از دادن عسل و شیر گاو تا یک سالگی اجتناب شود. دلیل آن می‌تواند کامل نبودن دستگاه گوارش و عدم تونایی در هضم باشد. همچنین عسل در کودکان زیر یکسال، ریسک ابتلا به بیماری بتولیسم را افزایش می‌دهد.

اگر در هنگام شروع غذای کمکی نوزاد دچار اسهال شد باید غذای کمکی را قطع کرد. این امر نشان می‌دهد دستگاه گوارش کودک هنوز آمادگی پذیرش غذا ندارد. در برخی موارد ممکن است حساسیت‌های کولیکی یا درد‌های شکمی مشاهده شود که در این شرایط لازم است با پزشک نوزاد مشورت شود. قطع کردن غذای حساسیت‌زا نیز به بهبود نوزاد کمک می‌کند.

مجله پزشکی مثبت سبز

0 ratings 0/5
اشتراک
mm
یه نویسنده شاد اما حساسه، متولد قلب زمستون و کارشناسی ارشد اقتصاد داره، سال های زیادی تکواندو کار و البته معلم مقطع ابتدایی بوده و عاشق فوتباله! اون شاعره و اولین کتابش سال 83 چاپ شده، در ضمن اون عاشق حیوانات، کودکان و گیاهانه.

نظر خود را درج فرمایید: