مجله پزشکی مثبت سبز
مجله مثبت سبز از گردهمایی نیروهای متخصص، پر انرژی و جوان تشکیل شده است که علاقمند به تحقیق و پژوهش در مسیر دستیابی به اطلاعات معتبر و بروز دنیا هستند

بیماری های شایع واژن

بیماری های شایع دستگاه تناسلی زنان

دستگاه تناسلی زنان یکی از عضوهای بدن است که گاها اگر مراقبت های لازم صورت نگیره، ممکنه دچار یه سری بیماری ها از جمله عفونت ها بشه. در این نوشتار بیماری های شایع واژن را بررسی خواهیم نمود.

بیماری شایع واژن کدامند؟

عفونت واژن

شاید عفونت واژن اولین بیماری شایع دستگاه تناسلی زنان باشه که در سنین 14 تا 49 سالگی بیشتر سراغ بانوان می یاد و نوعی ترشحات بی رنگ، سبز، زرد و حتی خاکستریه که با خارش و سوزش همراه می باشد. البته این ترشحات بیشتر بوی بد هم دارند.

تومورهای بدخیم

یکی از بیماری های نگران کننده دستگاه تناسلی زنان تومورهای بدخیم هست، که خودش رو با خونریزی و ترشح بسیار زیاد خصوصا در دوران بعد از یائسگی و به هنگام عادت ماهانه نشون می ده. این بیماری موجب بروز درد فراوانی به هنگام دفع ادارر و نزدیکی جنسی می شود، که حتی نواحی لگن را هم در برمی گیره.

رحم واژگون

رحم واژگون شاید اسمش کمی ترسناک باشه و فکر کنید که یه مشکل جدیه اما معمولا درد و ناراحتی ایجاد نمی کنه و حتی علائمی هم نداره ولی ممکنه گاهی اوقات یک احساس سنگینی در بخش تحتانی لگن خاصره نیز کنید.

آندومتریت

این بیماری هم جزو گروه عفونت هاست که  این بار مخاط رحم رو درگیر می کنه و علائم بالینی آن خونریزی های نامرتب، ترشح های مهبلی، درد و حساسیت در زیر شکم است که توامان با احساس ضعف؛ تب و اختلال در ادرار نیز می باشد.

چسبندگی رحم از دیگر بیماری های شایع واژن

چسبندگی رحم از جمله مشکلاتی است که در حین پروسه بچه دار شدن ممکن است عیان شود و حتی دلیل ناباروری هم باشه. این بیماری موجب نامنظمی سیکل ماهانه شده و حتی می تونه خونریزی ماهانه رو به طور ناگهانی نیز قطع کند، و دردهای دوره ای در ناحیه لگن و سقط های مکرر هم از دیگر نشونه های آن می باشد.

افتادگی رحم

همونطور که از اسم این بیماری مشخصه، باید بگم افتادگی رحم زمانی رخ می ده که ارگان رحم و یا مثانه از جای طبیعی خودش نزول کرده و به دیواره واژن فشار وارد کنه، این بیماری ناشی از حاملگی های سخت، سن بالا، چاقی، سرفه های مزمن و یبوست های مکرر است و تومروهای لگنی است. که با نشونه هایی مانند تکرر و بی اختیاری ادرار، یبوست، اسهال، کممر درد، پهلو درد، حس پری واژن، حس خروج چیزی از واژن و حس چیزی لغزان در واژن نیز همراه است.

پولیپ های واژن

پولیپ ها معولا در داخل بافت واژن دیده نمی شوند و اونها در نواحی گردن رحم هستند که معمولا هم بدخیم نبوده و با یک جراحی ساده برطرف می شوند. پولیپ ها به نام های پولیپ سرویکس و پولیپ سرویکال هم شناخته می شوند. این بیماری با علائمی نظیر لکه بینی بین دوره های عادت ماهانه، لکه بینی بعد از رابطه زناشویی و خونریزی قطره قطره هنگام ادرار کردن نیز همراه است.

سرطان رحم

سرطان رحم اقسام مختلفی مثل سرطان گردن رحم و سرطان مخاط رحم دارد که با خونریزی غیر طبیعی واژن، ترشحات واژنی، درد هنگام ادرار و یا مقاربت جنسی و درد لگن نیز همراهه، که اغلب در زنان بالای 50 سال نیز شیوع بیشتری داره.

از دیگر بیماری های شایع واژن می توان پولیپ مخاط رحم، فیبروم رحم را نام برد.

مجله مثبت سبز

1 rating4/5

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در خبرنامه مثبت سبز
عضویت در خبرنامه مثبت سبز
دریافت آخرین اخبار حوزه سلامت به طور مستقیم در صندوق پستی شما، ثبت نام کنید!
امکان لغو عضویت در هر زمان