مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
مجله مثبت سبز از گردهمایی نیروهای متخصص، پر انرژی و جوان تشکیل شده است که علاقمند به تحقیق و پژوهش در مسیر دستیابی به اطلاعات معتبر و بروز دنیا هستند

نحوه خوابیدن در دوران بارداری

نحوه خوابیدن در دوران بارداری

خوابیدن در دوران بارداری مانند دیگر اعمال مادر باید متناسب وضعیت خاصش، صورت پذیرد. مادرانی که برای بار اول بارداری را تجربه می کنند، شاید پس از 5 ماهگی کلافگی زیادی را در انتخاب نحوه خوابیدن تجربه کنند. حتی برخی از مادران در ماه های آخر عمیقا از بی خوابی رنج می برند. این در حالی است که پس از به دنیا آمدن کودک، تقریبا همین فرصت خوابیدن هم از شما گرفته می شود، پس بهتر است برای سلامت جسم و روح خود و کودکتان، نحوه صحیح خوابیدن در دوران بارداری را بیاموزید.

چند عامل در بارداری هستند که باعث می شوند شما خواب راحتی چون قبل از بارداری نداشته باشید، از جمله آن ها می توان به بزرگ شدن محوطه شکمی، درد پشت و کمر، سوزش معده، کوتاه شدن نفس و… اشاره کرد.

میزان خواب لازم برای یک مادر باردار

نحوه خوابیدن در دوران بارداری

خواب در زنان باردار به افزایش احساس آرامش در آنها کمک می کند، زمان متعادل بین 7 تا 8 ساعت خواب راحت در شب و یک استراحت 1 تا 2 ساعته در نیمروز برای مادران باردار طبیعی و مفید است.

سه ماه اول بارداری

خواب طولانی در سه ماهه اول بارداری بسیار طبیعی است، زیرا در این دوران بدن احساس خستگی بیشتری دارد تا به جنینی که در حال شکل گیری است، عادت کند. در این زمان جفت شکل گرفته و بدن خون بیشتری تولید می کند و قلب با سرعت بیشتری عمل پمپاژ خون را انجام می دهد.

در این سه ماه نحوه خوابیدن خیلی مهم نیست، با اینکه توصیه می شود، خوابیدن به پهلو را در همان سه ماه که هنوز شکم بزرگ نیست، تمرین کنید.

اما در ماه های بعدی، گرفتن فرم خواب دچار مشکل می شود و خانم باردار نمی تواند خواب راحت و بدون وقفه ای در شب داشته باشد. همچنان که بارداری پیشرفت می کند، ممکن است خوابیدن برای مادر کمی ناراحت کننده تر شود.

دلیل عمده بی خوابی مادران

نحوه خوابیدن در دوران بارداری

محققان به این نتیجه رسیده اند که مادران علاوه بر مشکلات جسمی که باعث می شود که خواب راحتی نداشته باشند، به دلیل استرس و ترس از خفگی جنین، بی خواب می شوند.

این ترس باعث می شود که بسیاری از زنان باردار از کابوس های شبانه و گاها ترسناک، گله مند باشند.

نحوه صحیح خوابیدن در دوران بارداری

نحوه خوابیدن در دوران بارداری

در دوران بارداری بهترین وضعیت خواب خوابیدن به پهلو است. شما می توانید به پهلوی راست و یا به پهلوی چپ بخوابید ولی بین این دو وضعیت، خوابیدن به پهلوی چپ بهتر است!

خوابیدن به پهلوی چپ در دوران حاملگی باعث افزایش خونرسانی به جنین و رسیدن مواد مغذی بیشتر به او می شود. همچنین از لحاظ آناتومیکی باعث کاهش فشار به اندام های داخلی بدن مادر شده و برای مادر و جنین بسیار بهتر می باشد. همچنین بهتر است پاها را کمی درون سینه جمع کنید و بین زانوها یک بالشت قرار دهید.

اگر کمر درد داشتید، می توانید یک بالشت کوچک نیز زیر شکمتان بگذارید.

همچنین اگر در طی شب احساس درد در ناحیه قلب و یا سوزش معده داشتید، بالشتی را برای تکیه دادن بالاتنه خود به آن در کنار خود داشته باشید.

در اواخر دوران بارداری ممکن است با کوتاه شدن و کم شدن تنفس مواجه شوید، در این مواقع به پهلو بخوابید و یا بالاتنه را بر روی بالشت تکیه دهید تا بالاتر قرار گیرد. هرچه به حالت نشسته نزدیک تر باشید راحت می توانید بخوابید.

راهکار پیشنهادی

نحوه خوابیدن در دوران بارداری

یکی از پیشنهادات کارساز استفاده از بالشت بارداری است که با توجه به فرم بدن فرد باردار ساخته شده است و پس از زایمان نیز برای شیردادن به نوزادتان می توانید از آن بهره ببرید.

نکته مهم

تحت هیچ عنوان در ماه های انتهایی بارداری غلت نزنید!

این کار ممکن است به چرخیدن بند ناف به دور جنین منجر شده و عواقب خطرناکی دارد. اگر طی شب نیاز داشتید جهت خوابیدن را تغییر دهید، باید ابتدا بنشینید و سپس جهت را تغییر دهید.

مجله پزشکی مثبت سبز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.