مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
مجله مثبت سبز از گردهمایی نیروهای متخصص، پر انرژی و جوان تشکیل شده است که علاقمند به تحقیق و پژوهش در مسیر دستیابی به اطلاعات معتبر و بروز دنیا هستند

مصرف قرص آهن در دوران بارداری

مصرف قرص آهن در دوران بارداری

مصرف قرص آهن در دوران بارداری در تمام دنیا یک قانون است که به دلیل نیاز جنین، جفت و افزایش حجم خون زن باردار لازم است در حالی که اگر زنی باردار نباشد، نیازهای بدن او می تواند با تغذیه مناسب برطرف شود.

مصرف قرص آهن پیش از بارداری:

همه مادران خواهان داشتن فرزند سالم هستند و حاضرند برای رسیدن به چنین هدفی هر نوع برنامه غذایی یا ورزشی را داشته باشند. در میان افرادی که اهمیت زیادی برای روش های علمی قائلند کسانی هستند که قبل از باردار شدن برای مشاوره به پزشک زنان مراجعه کنند. همیشه به مادرانی که تمایل به بارداری دارند، توصیه می گردد که از قرص اسید فولیک روزانه به میزان 400 میکرو گرم استفاده کنند و این کار را باید قبل از بارداری شروع نمایند تا بهترین اثر را داشته باشد و این مکمل را تا سه ماهگی ادامه دهند.

مصرف قرص آهن در دوران بارداری چگونه باید باشد؟

کمبود آهن را می توان شایع ترین علت کم‌خونی در دوران بارداری، به ویژه در کشورهای با درآمد کم و متوسط دانست. زنان باردار در طول مدت بارداری خود نیاز قابل توجهی به آهن دارند بطوری که این نیاز برای حاملگی با یک جنین حدود یک گرم است لذا برای زنان بارداری که کمتر در معرض کمبودهای تغذیه ای قرار دارند، برای پیشگیری از فقر آهن روزانه ۳۰ تا ۶۰ میلی گرم مکمل آهن تجویز می شود.

علت ضرورت:

مصرف قرص آهن در دوران بارداری جهت پیشگیری از كم‌خونی، فقر آهن، عوارض ناشی از كمبود بر رشد و تكامل جنین، سلامت مادر، زایمان زودرس، رشد ناكافی جنین و افزایش خطر مرگ و میر جنین ضروری است.

روند پیشنهادی مثبت سبز در وضعیت نرمال:

مصرف قرص آهن در دوران بارداری

به محض اطلاع از بارداری تا انتهای بارداری، بايد يک عدد قرص اسيد فوليک توسط مادر باردار، مصرف گردد. از پايان ماه چهارم تا زمان زايمان يک عدد كپسول مولتی ويتامين ساده يا مولتی ويتامين مينرال، بهتر است مصرف گردد.

گفتنی است اگر كپسول مولتی ويتامين حاوی اسيد فوليک باشد بايد مصرف قرص اسيد فوليک را قطع كرد همچنین مادران باردار بايد از پايان ماه چهارم بارداری تا سه ماه پس از زايمان روزانه يک عدد قرص آهن مصرف كند. بهتر است با مشورت پزشک از مکمل های پیش از بارداری، دروان بارداری و زمان شیردهی استفاده گردد.

مجله پزشکی مثبت سبز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.