مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
مجله مثبت سبز از گردهمایی نیروهای متخصص، پر انرژی و جوان تشکیل شده است که علاقمند به تحقیق و پژوهش در مسیر دستیابی به اطلاعات معتبر و بروز دنیا هستند

زایمان طبیعی یا سزارین

زایمان طبیعی یا سزارین

برای پاسخ به دوراهی زایمان طبیعی یا سزارین باید ابتدا موقعیت های اورژانسی پزشکی، وضعیت مالی افراد و دیگر عوامل مداخله گر را حذف نمود. با این حذف، در این مقاله به مقایسه این دو نوع زایمان می پردازیم…

آمار به نفع زایمان طبیعی یا سزارین است؟

تحقیقات در بیشتر کشورهای پیشرفته بیانگر این است که زایمان‌ های طبیعی بهتر از زایمان ‌های سزارین است. در این کشورها ۸۵ درصد از زایمان ‌ها طبیعی است و ۵ تا ۱۵ درصد به خاطر حفظ جان مادر و نوزاد باید به صورت سزارین انجام شود. اما در میان مادران ایرانی آمار اینگونه نبوده و ۶۰ درصد زایمان هاى زنان ایرانى به صورت سزارین است،  متاسفانه عمل سزارین در برخى بیمارستان هاى خصوصى به ۱۰۰ درصد رسیده و در اکثر بیمارستان هاى دولتى در تهران و در شهرستان ها این عمل ۶۰ تا ۷۰ درصد کل زایمان ها را تشکیل می دهد.

زایمان طبیعی یا سزارین کدام یک بهتر است؟

پاسخ به این سوال کاملا روشن است. طبعا در همه موارد حالت طبیعی آن بهتر می باشد. درد و ناراحتی بخشی از زایمان است، اما با زایمان طبیعی، زنان احساس قدرت و رضایت بیشتری دارند و از این حس که مادر شده اند لذت می برند. روانپزشکان به این نتیجه رسیده اند که حداقل فایده زایمان طبیعی این است که افسردگی پس از زایمان در مقایسه با زایمان سزارین بسیار کمتر است. از این رو با توجه به خطرات داروی بیهوشی و تاثیرات جسمی و روانی آن که به افسردگی دامن می زند، بهتر است که زایمان به صورت طبیعی صورت گیرد.

چرا درخواست برای زایمان سزارین در ایران بیشتر شده است؟

علت اول را باید دردگریزی دانست. زنان کشور ما در سال های اخیر دردسرهای پس از سزارین را به درد زایمان ترجیح می دهند. بعلاوه مشکلات برخی زنانی که زایمان طبیعی داشته اند به افزایش این آمار دامن زده است. افتادگی های مثانه و رحم، مشکلات استخوانی، بخیه های زیاد در برخی زایمان های طبیعی، برخی مشکلات در رابطه های زناشویی و… از جمله این تجربیات تلخ منتقل شده است.

فواید زایمان طبیعی چیست؟

  • وقتی رشد جنین کامل شود، زایمان طبیعی انجام می شود؛ پس روند طبیعی رشد گذرانده شده است.
  • وقتی زایمان به صورت طبیعی انجام می گیرد، مایع آمنیوتیک از ریه نوزاد خارج شده و بدین ترتیب مشکلات تنفسی در نوزاد کاهش می یابد.
  • زمانی که مادر به صورت طبیعی زایمان می کند، نوزاد از مجرای زایمان عبور می کند که باکتری های محافظت کننده را برمی دارد. این باکتری ها وارد روده نوزاد می شوند و سیستم ایمنی را شکل می دهند.سیستم قلبی عروقی جنین را تحریک می کند و باعث گردش خون بهتر و آماده سازی او برای تولد می گردد.
  • در طی زایمان طبیعی، نوزاد از امواج هورمونی در کاتکول آمین ها استفاده می کند. این هورمون ها باعث می شوند نوزاد هوشیار شود و با مادر خود ارتباط برقرار کند.
  • هورمون اندورفین در جفت و بندناف موجود می باشد. این هورمون باعث می شود نوزاد بتواند خارج از رحم زندگی کند و راحت تر زایمان رخ دهد.
  • زایمان طبیعی نسبت به سزارین باعث می شود که نوزاد بر استرس غلبه بیشتری داشته باشد.
  • تحقیقات نشان داده کودکانی که با زایمان طبیعی به دنیا می آیند، ۲۰ درصد کمتر دچار بیماری دیابت نوع یک، آسم و آلرژی می شوند.
  • نوزادانی که با زایمان طبیعی به دنیا می آیند، دارای علاقه بیشتری در انجام رفتارهایی مانند گرفتن و مکیدن سینه مادر می باشند.
  • تناسب اندام و بازگشت به زندگی معمول پیش از بارداری، در زنانی که زایمان طبیعی می کنند، زودتر و راحت تر رخ می دهد.

تنها مزیت زایمان سزارین:

تنها مزیت زایمان سزارین البته از نوع انتخابی نه اجباری، اطلاع مادر از زمان زایمان و همچنین راحتی جراح است.

اما خانم های باردار باید بدانند که سزارین یک جراحی بزرگ شکمی و بسیار جدی است و می تواند عوارض زیادی به همراه داشته باشد.

مجله پزشکی مثبت سبز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.