مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
مجله مثبت سبز از گردهمایی نیروهای متخصص، پر انرژی و جوان تشکیل شده است که علاقمند به تحقیق و پژوهش در مسیر دستیابی به اطلاعات معتبر و بروز دنیا هستند

تهوع در دوران بارداری

تهوع در دوران بارداری

تهوع در دوران بارداری یا تهوع صبحگاهی، یکی از مشکلاتی است که در زمان بارداری برای بانوان پیش می‌آید.

به دلیل این که این حالت در صبح به طور شدید به وجود می‌آید و در ادامه روز از شدت آن کاسته می‌شود، به آن تهوع صبحگاهی نیز می‌گویند. شدت این مشکل در بین افراد مختلف متفاوت است.

این مشکل در ۷۵% بانوان، حتی به مقدار کم در ۳ ماهه اول بارداری پدید می‌آید.

زمان شروع و پایان این مشکل:

این نوع تهوع، حدوداً ۶ هفته بعد از باردار شدن پدید می‌آید؛ با این حال در برخی افراد این مشکل، ۴ هفته پس از شروع بارداری نیز مشاهده شده است.

تقریباً نصف بانوان دارای این حالت به طور کامل در هفته ۱۴ بارداری بهبود می‌یابند.

باقی بانوان معمولاً تا هفته ۱۸ بارداری بهبود یافته و درصد کمی از آنها تا زمان زایمان این مشکل را خواهند داشت.

دلیل تهوع و استفراغ زمان بارداری:

دلیل اصلی این امر در زمان بارداری مشخص نیست. با این حال ترکیبی از تغییرات گسترده در بدن باعث ایجاد این مشکل می‌شود. برخی از این موارد عبارتند از:

  • هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (hCG): سطح این هورمون در زمان بارداری به شدت بالا می‌رود. دلیل اصلی تهوع بر اثر ازدیاد این هورمون مشخص نیست. ولی به دلیل همزمان شدن تهوع و بالا رفتن مقدار این هورمون، hCG به عنوان مظنون شناخته می‌شود.
  • استروژن: این هورمون نیز در زمان بارداری بیشتر تولید می‌شود و در کنار سایر هورمون‌ها از دلایل ایجاد تهوع است.
  • افزایش حس بویایی و حساسیت به بو: این مورد در بانوانی که تازه باردار شده‌اند، موردی عادی می‌باشد؛ برخی از بوها باعث ایجاد حالت تهوع و در نتیجه استفراغ می‌شوند.
  • معده حساس: دستگاه گوارش برخی از بانوان نسبت به سایرین حساستر است. همچنین برخی از مطالعات نشان می‌دهند که باکتری هلیکوباکتر پیلوری نیز از عوامل دیگر تهوع و استفراغ است.
  • استرس: استرس از دیگر مواردی است که از لحاظ روانی بر زنان باردار تاثیر گذاشته و باعث این مشکل می‌شود.

عواملی که در برخی از بانوان باعث شدیدتر شدن این مشکل می‌شوند:

برخی از عوامل نظیر دوقلو یا چندقلو بودن فرزند درون شکم به دلیل بیشتر شدن هورمون‌ها می‌توانند باعث شدیدتر شدن تهوع شوند. از عوامل دیگر می‌توان به داشتن میگرن و سابقه دریازدگی اشاره کرد.

تاثیر تهوع بر سلامت فرزند:

تهوع و استفراغ تنها در صورتی سلامت فرزند درون شکم را تهدید می‌کند که آب و مواد غذایی کافی به دلایلی نظیر نداشتن اشتها به بدن نرسد. در این صورت ممکن است باعث زایمان پیش از موعد و وزن پایین نوزاد حین تولد شود.

در صورت نداشتن اشتها به دلیل تهوع، حتماً از مکمل‌های زمان بارداری استفاده نمایید.

مجله پزشکی مثبت سبز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.