مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
مجله مثبت سبز از گردهمایی نیروهای متخصص، پر انرژی و جوان تشکیل شده است که علاقمند به تحقیق و پژوهش در مسیر دستیابی به اطلاعات معتبر و بروز دنیا هستند

راه های غلبه بر استرس دوران بارداری

راه های غلبه بر استرس  دوران بارداری

استرس من برای کودک در راهم بد است؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که یک زندگی طبیعی قطعا شامل فراز و نشیب هایی است که گاها سبب ایجاد استرس می شه، دوران بارداری یکی از اون مراحل زندگی که به خاطر بروز یه سری اتفاقات و تغییرات هورمونی در بدن می تونه زنان باردار رو قدری حساس تر هم کنه که تا حدی طبیعی بوده و غیر قابل اقماض می باشد. اما اگر میزان تنش های روحی شما بیش از حد باشه و به یک حالت مزمن و ثابتی رسیده باشه، نگران کنندس زیرا هورمون استرس کورتیزول توانایی عبور از جفت را دارد و بر بلوک های ساختاری رشد احساسی کودک تاثیر گذار است. بنابراین دونستن راه های غلبه بر استرس دوران بارداری ضروری است.

6 راه های غلبه بر استرس دوران بارداری

استراحت و تمرکز بر کودک:

برای شما و کودک در راه استراحت کردن و ریلکس بودن بسیار مفید است. از حدود هفته 23 به بعد سعی کنید با جنین حرف بزنید و برایش آواز بخونید این حرکت به ارتباط آینده شما بعد از زایمان کمک خواهد کرد، زیرا جنین در این سن کاملا صدای شما رو می شنود. به بدن خود گوش دهید، بدن شما برای تغذیه رسانی و کمک به مراحل رشد، سخت کار می کند، بنابراین شما نیاز به استراحت و خواب بیشتری دارید.

صحبت درباره نگرانی های خود:

یکی از راه هایی که کمک به کاهش میزان تنش در شما می کنه، صحبت با پزشک، همسرتان و یا یک فرد قابل اعتماد و یا خانم های باردار دیگر است، با صحبت کردن هم آرام می شوید و هم احتمال داره از تجربیات مادران دیگر بهره مند شوید و از میزان نگرانی های شما کاسته شود.

خوب غذا بخورید:

خوردن غذاهای سرشار از ویتامین و مواد مغذی مانند اسیدهای چرب امگا 3 و ویتامین ها، هم برای ذهن شما و هم برای سلامت عمومی بدن مفید می باشد.

خوردن اسیدهای چرب امگا 3 موجود در انواع غذاهای دریایی سبب کاهش افسردگی می شود.

تریپتوفان نوعی اسید آمینه است که خلق و خوی شما رو افزایش می دهد و کمک به افزایش سطح هورمون های ملاتونین و سروتونین در مغز می کنه که این هورمون ها باعث می شن شما به آرامش بیشتر برسید و احساسات خود را افزایش دهید. بدن شما قادر به تولید هورمون تریپتوفان نمی باشد، بنابراین تنها با خوردن انواع آجیل و دانه ها، بوقلمون تازه، مرغ، ماهی، تخم مرغ و ماست می توانید سبب ترشح این هورمون در بدنتون شوید.

در طی روز حتما حدود یک و نیم لیتر آب بنوشید زیرا کم آبی شما رو افسرده کرده و سبب بروز سردرد هم می شود.

ورزش کنید تا غلبه بر استرس دوران بارداری کنید:

ورزش کردن خلق و خوی خوب و افزایش می ده، اگر تا قبل از بارداری ورزشکار نبودید بهتره با ورزش های سبک شروع کنید. شنا کردن ورزش سبکی است و فشار زیادی بر روی مفاصل ایجاد نمی کنه، اگر دسترسی به استخر نداشتید روزانه حداقل 20 دقیقه پیاده روی کنید.

یوگای بارداری هیچ گونه فشاری به شما وارد نمی کنه، ضمن اینکه روش های نفس کشیدن، کسب آرامش  و مراقبه را به شما می آموزد.

ورزش و جزو برنامه های جداناشدنی زندگی خود قرار دهید حتی از یک تحرک کوچک پشت میز کار خود هم غافل نشید.

آمادگی برای زندگی خانوادگی:

اگر در دوستان و یا اطرافیان  خود کودک تازه متولد شده ای دارید سعی کنید وقت بیشتری با او بگذرانید تا در شرایط مادری قرار بگیرید و از میزان استرس شما کم شود، و اگر در رابطه با مسائل مالی، شغلی و یا مسکن خود نگرانی دارید قبل از زایمان به حل اونها بپردازید.

تا می تونید بخندید:

خنده بر هر دردی درمان است، سعی کنید با دوست خود یک فیلم کمدی و یا یک سوژه خنده دار رو دنبال کنید، زیرا با خندیدن بدنتون به آرامش می رسد.

اما اگر با انجام راه کارهای مقابله با استرس دوران بارداری همچنان از افسردگی و استرس رنج می برید، نزد پزشک رفته و منتانسب با شرایط روحیتون راهنمایی لازم را دریافت نمایید، و اگر در این شرایط قرص ضد افسردگی مصرف می کنید هیچ گاه به طور ناگهانی قرص های خود را قطع نکنید، حتی با باردار بودن!

مجله مثبت سبز

یکی از منابع معتبر که مقاله فوق از مفهوم آن اقتباس گرفته شده، babycentre می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.