مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
مجله مثبت سبز از گردهمایی نیروهای متخصص، پر انرژی و جوان تشکیل شده است که علاقمند به تحقیق و پژوهش در مسیر دستیابی به اطلاعات معتبر و بروز دنیا هستند

ما از چند درصد از ظرفیت مغزمون استفاده می کنیم؟

چند درصد از ظرفیت مغزمون قابل استفاده است؟

یکی از سوال هایی که همیشه بشر با اون رو به رو بوده، اینکه ما از چند درصد از ظرفیت مغزمون استفاده می کنیم؟ یه باور قدیم که در مورد پاسخ این سوال همیشه وجود داشته اینکه ما تنها از 10 درصد توانایی مغزمون در طول روز استفاده می کنیم. به همین دلیل همیشه این تصور و تخیل وجود داشته که اگه ما بتوینم از همه قدرت مغزمون استفاده کنیم، می تونیم کارهای خارقالعاده زیادی رو انجام بدیم.

آیا ما واقعا از 10 درصد ظرفیت مغزمون استفاده می کنیم؟

این ایده که ما فقط 10 درصد از مغزمون رو استفاده می کنیم عمیقا در فرهنگ مردمی پایه ریزی شده و اغلب در کتاب ها و فیلم ها به عنوان واقعیت بیان می شه. یک مطالعه در سال 2013 نشون میده که 65 درصد از آمریکایی ها معتقدن این یک واقعیت درسته.

مطمئنا، برخی از نقاط مغز شما در هر زمان معین سخت تر از باقی قسمت ها کار می کنه. اما 90 درصد از مغز شما پرکننده ای بی فایده نیست. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی نشون میده که بیشتر مغز انسان در هر لحظه فعاله. در حالی که در طول یک روز، شما ممکنه فقط حس کنید از بخش خاصی از مغزتون استفاده می کنید. این به این معنا نیست که شما نمی تونید سلامت مغز خودتون رو بهبود ببخشید. تمام بدن شما بستگی به مغز شما داره.

خوب غذا بخور

یک رژیم متعادل کننده، سلامت کلی و همچنین سلامت مغز شما رو بهبود می بخشه. درست غذا خوردن خطر ابتلا به بیماری هایی رو که می تونه منجر به زوال عقل بشه، کاهش میده.

غذاهایی که باعث سلامت مغز میشن عبارتند از:

  • روغن زیتون
  • میوه ها و سبزیجات با ویتامین E بالا مثل زغال اخته، کلم بروکلی و اسفناج
  • میوه ها و سبزیجات با بتا کاروتن بالا مثل اسفناج، فلفل قرمز و سیب زمینی شیرین
  • غذاهای غنی از آنتی اکسیدان ها، مثل گردو و پونه کوهی
  • اسیدهای چرب امگا 3 که در ماهی یافت می شه، مثل ماهی قزل آلا و…

هرچند کم ولی مرتبا ورزش کنید:

فعالیت بدنی منظم به کاهش خطر ابتلا به انواع بیماری ها کمک کرده و از زوال عقل به شدت جلوگیری میکنه.

مغزتون رو به چالش بکشید:

تحقیقات نشون میده که فعالیت هایی مثل پازل، جدول کلمات متقاطع، شطرنج و… می تونه خطر ابتلا به مشکلات حافظه رو کاهش بده و بتونیم از ظرفیت مغزمون به طور کامل استفاده کنیم، حتی بهتره یه سرگرمی ذهنی که شامل یک مولفه اجتماعی هم باشه رو هر روز دنبال کنید.

آیا چپ مغز یا راست مغز بودن وجود داره؟

ما از چند درصد از ظرفیت مغزمون استفاده می کنیم؟

مغز شما قطعا سمت چپ و سمت راست داره. هر نیمکره کنترل و عملکرد خاصی رو در طرف مقابل بدن شما کنترل می کنه.

سمت چپ مغز شما بیشتر تحلیلی و منظمه. جزئیات کوچک رو در خود حفظ میکنه و سپس اونها رو با هم جمع می کنه تا کل تصویر رو درک کنه. قسمت چپ مغز، خواندن، نوشتن و محاسبات ر و مدیریت می کنه. برخی افراد، چپ مغزها رو منطقی تر میدونن.

قسمت راست مغز بیشتر بصریه و اطلاعات رو به شیوه ای بصری و همزمان پردازش می کنه. اون تصویر بزرگ رو می گیره و سپس به جزئیات نگاه می کنه. بعضی ها میگن راست مغزها خلاق تر و دارای روحیه هنری تر هستن.

مجله مثبت سبز

یکی از منابع معتبر که مقاله فوق از مفهوم آن اقتباس گرفته شده، healthline می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.