بیماری مگس پران چشم چیست؟


0 567

بیماری مگس پران چشم چیست؟

شاید تا الان اسم بیماری مگس پران چشم رو نشنیده باشین، اما حتما با اون حتی برای مدت کوتاهی هم شده باشه، رو به رو شدین. همون رشته های کوچیک نوری یا دونه های سیاهی که جلوی دید هممون اومده، مخصوصا وقتی به منبع نوری خیره شده باشیم یا به فضایی با رنگ سفید نگاه کنیم و…

شاید شما تجربه این اتفاق رو داشته باشین و خیلی زود هم این رشته های نوری از جلوی دید شما برطرف شده باشه، اما مشکل این جاست که در برخی ناهنجاری های چشمی، این دیدن رشته های نوری یا اجسام سیاه ادامه پیدا می کنه، در این حالت به این مشکل بیماری مگس پران چشم میگن.

در برخی مواقع فرد شکایت می کنه که لکه سیاه یا حشره ای در حال حرکت رو می بنیه در حالی که عملا همچین چیزی وجود نداره.

ماهیت این بیماری چیه؟

مگس ‌پران در حقیقت سایه کدورت ‌های موجود در مایع زجاجیه چشمه که روی شبکیه میافته و به صورت یه سایه تیره دیده می شه. این کدورت ‌ها ممکنه ناشی از چسبندگی و ضخیم شدن رشته ‌های زجاجیه، جمع شدن سلول ‌های التهابی در زجاجیه و یا خونریزی توی چشم باشه…

اقدامات درمانی:

در خیلی از مواقع تا کمتر از ۱ تا ۲ ساعت یا نهایتا تا ۲۴ ساعت با استراحت دادن به چشم، این مشکل حل می شه اما توی بعضی شرایط این مشکل می مونه و برای فرد اختلال توی زندگی ایجاد می کنه.

توی اکثر مواقع هیچ اقدام خاصی نیاز نمی شه. در این حالت بیمار مدام حس می کنه نوری توی چشماش خاموش و روشن می شه که اصطلاحا به اون فلاشینگ میگن.

توی این موارد، علائمی که گفتیم، نشون می ده که شبکیه تحت فشاره و بیمار حتما باید مورد معاینه دقیق قرار بگیره و بر حسب مشکل شبکیه برای درمان اون اقدام هایی مثل لیزر یا جراحی انجام می شه.

درمان این بیماری با توجه به نوع بیماری فرد فرق می کنه، چون این بیماری علائم بیماری های مختلفه، اگر این عارضه ناشی از التهاب درون چشم باشه باید التهاب درون چشم درمان بشه. اگه این عارضه بر اثر متراکم شدن زجاجیه باشه، باید زجاجیه درمان شه و یا اگه باعث پارگی شبکیه بشه، برای درمان پارگی، لیزر انجام شده یا جراحی صورت می گیره.

عوامل ایجاد کننده و تاثیرگذار:

  • مگس پرانی چشم بر اثر تراکم زجاجیه و یا بر اثر سن زیاد فرد ایجاد می شه.
  • همچنین ممکنه بر اثر قند یا التهاب درون چشمی یا فشار خون بالا ایجاد شه.
  • افرادی بالای ۶۰ سال
  • افراد نزدیک بین
  • افرادی که سابقه جراحی چشم بخصوص عمل آب مروارید رو دارن.
  • و…

مجله مثبت سبز

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :