شستن پا از دست مهمتر است؟


0 1,006

شستن پا از دست مهمتر است؟

اهمیت پا در میان دیگر اندام‌های بدن به دفعات بیان شده است، اما همچنان خلل توجه کافی و اطلاع‌رسانی صحیح درباره آن احساس می‌شود. نمی‌توان بی آنکه به پاها توجه کرد، انتظار سلامت کامل داشت؛ شستن پا امری است که غالبا به دست فراموشی سپرده می‌شود.

از اولین نکاتی که والدین و مدارس به کودکان آموزش می‌دهند، شستن دست‌ها پس از ورود به خانه و قبل از صرف غذا است، اما شاید خود ما بزرگسالان هم با بی‌توجهی یا کم توجهی نسبت به پاهایمان زمینه بروز بیماری‌های خاموشی را مهیا می‌آوریم.

پا به صفت تکراری اما مهم “قلب دوم” معروف است، اما خوب است بدانید که بی توجهی به آن، سلامتی قلب اول را هم برهم می‌زند.

برای درک اهمیت پا‌ها لحظه‌ای تصور نبودشان کافی است؛ پس بهتر است با توجه به پا‌ها خود را در برابر بسیاری از امراض بیمه کنیم.

در بسیاری از  طب‌های سنتی و حتی مدرن، پزشکان با معاینه دقیق کف پا و انگشتان آن به درمان بیماری‌ها می‌پردازند، ماساژ پا نیز از جمله راه‌های درمان بسیاری از بیماری‌های جسمی و روحی شناخته شده است.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند، مراقبت از پا، با حمام رفتن‌ و شستن جوراب، تکمیل می‌شود، اما اینطور نیست!

ساده ترین راهکار مراقبت از پا:

شاید به صورت خلاصه بتوان اینگونه بیان کرد، که همان میزان که به دست‌هایتان اهمیت می‌دهید، پا نیز به مراقبت احتیاج دارد.

جدای از زیبایی پا‌ها که بیشتر در میان خانم‌ها اهمیت دارد، سلامت پا در هر سن و جنسیتی باید مورد توجه ویژه قرار گیرد، اگر پوست‌های اضافه یا بد شکل بودن ناخن‌ها را نادیده بگیریم، اما نمی‌توان از خطر قارچ‌ها و رشد میکروب‌ها و ویروس‌ها چشم‌پوشی کرد.

ما در مثبت سبز به شما توصیه می‌کنیم، پس از هربار خروج پا از کفش، آن را حداقل با آب خنک بشویید. در شستن‌‌ها دقت نمایید حتما لابه‌لای انگشتانتان شسته شود، پس از شستن، پای خود را با دستمال یا حوله‌ای تمیز، خشک کنید!

این حداقل مراقبت لازم و ضروری برای پاهاست!

چند نکته مهم دیگر:

  • پوشیدن جورابی که چند بار استفاده شده و بوی بدی می‌دهد، مبرهن است که بسیار مضر است، اما نکته دیگری که باعث برهم خوردن جدی در تعادل سلامت پا می‌شود، پوشیدن جوراب نمدار است؛ حتما پس از شستن جوراب با آب گرم و شامپو، از خشک شدن آن مطمئن شوید. اگر جوراب دیگری ندارید و عجله برای پوشیدن جورابتان دارید، با سشوآر آن را کاملا خشک نمایید.
  • پس از هر بار رفتن به استخر و پس از هربار پوشیدن کفش ورزشی، پاهای خود را به خوبی شسته و کاملا خشک نمایید. مرطوب بودن پاها زمینه رشد ویروس‌ها و قارچ‌ها را مهیا می‌آورد.
  • در روزهای سرد سال، پس از استحمام و خشک کردن پاها، از لوسیون‌های مناسب برای نرم کردن پاهایتان استفاده نموده و فرصت ترک خوردن به پوست پاهایتان را ندهید.
  • در صورتی که در روزهای گرم سال از صندل استفاده می‌کنید نسبت به شستن پا به محض رسیدن به منزل توجه بیشتری داشته باشید.
  • نسبت به نظافت ناخن‌هایتان بی اهمیت نباشید، پوشیدن انواع کفش‌ها می‌تواند، فشار به ناخن‌ها آورده و موجب عفونت انگشتانتان شود.
  • پس از شستن پا با مواد شوینده، از پاک شدن این مواد از لابلای انگشتان پاهایتان، مطمئن شوید!
  • هیچ‌گاه جوراب های غیرنخی به پا نکنید.

مجله پزشکی مثبت سبز

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۲ میانگین: ۴.۵]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :