لنز چشمی بهتر است یا عینک؟


0 443

لنز چشمی بهتر است یا عینک؟

عینک یا لنز چشمی برای غلبه بر ضعف چشم و به عبارت دیگر ضعف در بینایی، در میان افراد گوناگون در تمام جهان رواج دارد. در اکثر اوقات افراد می توانند به راحتی از عینک استفاده کنند، ولی برای زیبایی، داشتن میدان دید بهتر یا راحت تر بودن در شرایطی مثل ورزش ترجیح می دهند، از لنز استفاده کنند.

در مقایسه لنز و عینک، چون لنز وسیله ای است که داخل چشم گذاشته می شود، بنابراین اگر درست استفاده نشود، می تواند با خود میکروب ها را وارد چشم و اختلال چشمی ایجاد کند.

اما به راستی عینک بهتر است یا لنز چشمی؟

افرادی که استفاده از لنز را انتخاب می کنند، پیش از هر چیز باید به پزشک مراجعه کنند تا چشم پزشک با معاینه‌ و بررسی استعداد ابتلا به عفونت و یا میزان حساسیت چشم آنها، لنز مناسب را به آنها معرفی نماید.

در مقابل استفاده از عینک راحت تر است، اما در بسیاری از مواقع و شرایط نمی توان از آن استفاده نمود. پس از عمل جراحی بینی، در هنگام ورزش و حتی برای برخی افراد در مهمانی ها و… عینک یک وسیله آزار دهنده است که می توانند در این شرایط از لنز چشمی به جای عینک استفاده کنند.

تنها باید به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از لنز، نظافت صددرصدی و مراقبت زیادی را می طلبد تا کوچکترین آلودگی و عفونتی به چشم راه نیابد. همچنین علاوه بر قرار دادن و برداشتن لنز، نگهداری از لنز نیز در چشم اهمیت فوق العاده زیادی دارد. دور بودن از گرمای زیاد مانند شعله های آتش، دور بودن از شدت آب، کلر، آلودگی هوا و…از نکات بسیار مهمی است که در هنگامی که لنز بر چشم دارید، باید آن ها را رعایت کنید.

مزایای استفاده از لنز:

لنز چشمی بهتر است یا عینک؟

  • با هرگونه فعالیت های روزانه شما قابل تطبیق خواهد بود و مانع آن ها نخواهد شد.
  • لنز چشمی دید واضح تر و بهتری را نسبت به عینک ایجاد می نماید.
  • کثیفی شیشه عینک و کاهش میزان دید را ندارد.
  • هیچ گونه سنگینی را به بینی وارد نمی کند.

مزایای استفاده از عینک:

  • هزینه استفاده از عینک کمتر از هزینه خرید و نگهداری از لنز چشمی است.
  • احتمال ابتلا به عفونت های چشمی کمتر است، زیرا در خارج از چشم قرار می گیرد.
  • مشکلاتی مانند برگشتن لنز به پشت چشم، جابه جایی لنز در چشم، کمبود مایع استریل و…پیش نمی آید.
  • مدت زمان استفاده از عینک بسیار طولانی تر از لنز می باشد، زیرا لنزها را باید پس از مدتی تعویض کرد و لنز جدید خرید، اما در صورتی که عینک آسیبی نبیند، برای سال ها قابل استفاده است.

مجله پزشکی مثبت سبز

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :